BIURO PRASOWE

Ghelamco, 08.05.2020

Najpiękniejsze kamienice w Warszawie można teraz zwiedzić online. Foksal 13/15 zaprasza na wideo-spacery po apartamentach


Nadzwyczajna sytuacja skłania do zastosowania innowacyjnych narzędzi. Firma Ghelamco przeprowadzająca rewitalizację dwóch zabytkowych kamienic przy ul. Foksal 13 i 15 przygotowała serię filmów opowiadających o tych wyjątkowych budynkach. Przestronne, słoneczne, przepięknie zdobione wnętrza najbardziej prestiżowej inwestycji w Polsce klienci mogą teraz obejrzeć bez wychodzenia z domu. To prawdziwa gratka nie tylko dla osób zastanawiających się nad zainwestowaniem kapitału w nieruchomości luksusowe, lecz także dla wszystkich miłośników pięknej architektury i historii Warszawy.


Nie ma drugiej takiej inwestycji – ani w mieście, którego zabytkowa zabudowa została w przeważającej mierze zniszczona przez wojny, ani w portfolio dewelopera słynącego ze swoich niebotycznych szklanych wież. Wybudowane pod koniec XIX wieku kamienice przy Foksal 13 i 15 już niebawem – po latach popadania w zaniedbanie, a następnie pieczołowitej rewitalizacji – ponownie napełnią się życiem. W tej chwili w budynkach wykonywane są ostatnie prace wykończeniowe, już niedługo właściciele otrzymają klucze do apartamentów.

– Mimo obecnej sytuacji liczba zapytań od osób zainteresowanych zakupem luksusowych apartamentów w ostatnich tygodniach wręcz wzrosła. Aby umożliwić klientom obejrzenie wybranych lokali, a jednocześnie nie narażać ich na zbędne ryzyko, przygotowaliśmy serię krótkich, kilkuminutowych filmów będących wirtualną wycieczką po budynkach. To była spontaniczna decyzja, do której skłoniły nas niecodzienne okoliczności i warunki, z jakimi do tej pory nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Nagrywając nasze spacery mieliśmy na względzie obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne i bezpieczeństwo naszych pracowników, dlatego w ich przygotowanie zaangażowane były tylko dwie osoby. Poszczególne filmy udostępniamy indywidualnie naszym klientom zainteresowanym inwestycją Foksal 13/15 – mówi Piotr Łukasik, dyrektor działu Residential w Ghelamco Poland.

Od podziemi po dach

Podczas spaceru online przechodzimy przez przekryte szklanym dachem patio, w którym, jak przystało na luksusową inwestycję, będzie się znajdowała strefa concierge oraz ogrzewany living room z kanapami i pięknymi roślinami – tu mieszkańcy i ich goście będą mogli napić się kawy lub uciąć pogawędkę. Inną atrakcją Foksal 13/15 będzie taras na dachu budynku z widokiem na panoramę Warszawy (miejsce, w którym powstanie, również można obejrzeć na nagraniu).

Widzowie zobaczą także luksusową inwestycję od nieco bardziej praktycznej strony, a mianowicie nowoczesny garaż podziemny na ponad 60 aut, który wybudowano pod historycznymi kamienicami. To śmiałe przedsięwzięcie było możliwe dzięki zastosowaniu, prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce, innowacyjnej metody mikropali.

Światło, przestrzeń i detale

Najważniejszym walorem Foksal 13/15 są jednak niewątpliwie same apartamenty. Ogromne, jasne i bardzo przestronne dzięki temu, że ich wysokość sięga nawet ponad 4 m. Już prowadzące do nich drzwi wejściowe są doskonałą zapowiedzią tego, co zobaczymy w środku – to podwójne, bogato rzeźbione w drewnie skrzydła zwieńczone dekoracyjną supraportą.

Obie kamienice były wyjątkowo wystawnymi budynkami, zamieszkanymi przez zamożnych mieszczan, przemysłowców, ludzi kultury i polityków. Już w okresie, gdy powstały, zwano je perłami architektury belle époque ze względu na liczbę i kunszt zdobień zastosowanych przez ich budowniczego architekta Artura Ottona Spitzbartha.

Ogromna część historycznych dekoracji we wnętrzach i w przestrzeniach wspólnych ocalała, wbrew dramatycznym losom Warszawy w XX wieku oraz zamysłom co bardziej kreatywnych lokatorów. Wielobarwne polichromie sufitowe oraz bogato rzeźbione sztukaterie, listwy i rozety zostały poddane starannej konserwacji i rekonstrukcji przez zespół pod kierunkiem architekt Anny Rostkowskiej – uznanej specjalistki w dziedzinie architektury historycznej. Do pomocy zaangażowano też między innymi najlepsze pracownie sztukatorskie w kraju, w sumie osiem tego typu zakładów rzemiosła artystycznego.

– Wszystkie zachowane historyczne dekoracje w apartamentach zostały przez nas starannie odrestaurowane. Dodatkowo stworzyliśmy specjalny katalog elementów dekoracyjnych, w którym zebraliśmy wszystkie wzory sztukaterii, rozet, listew, polichromii oraz parkietów występujące na Foksal 13/15. Właściciele apartamentów, które ich nie posiadały mogą wybrać poszczególne elementy do zastosowania we własnym mieszkaniu. Dzięki temu dekoracje, które pojawią się na życzenie nowego właściciela będą spójne z innymi elementami wystroju kamienic – mówi Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Najwyższe standardy

Historyczny charakter, olśniewające zabytkowe detale i solidne 120-letnie podłogi nie wykluczają funkcjonalności pomieszczeń i ich dostosowania do współczesnych potrzeb użytkowych. W sypialniach przygotowano przyłącza audio-wideo, a przestronne, jasne łazienki z łatwością pomieszczą i prysznic, i wannę. Budynki są też wyposażone we wszystkie nowoczesne instalacje i w windy.

Jednym z przykładów tego, w jaki sposób deweloperowi przeprowadzającemu rewitalizację udało się połączyć najwyższe standardy i poszanowanie dla historycznego charakteru obiektów, są zastosowane w kamienicach okna. Są to drewniane okna skrzynkowe, wiernie odtwarzające wygląd tych, które wybrał do swoich budynków Artur Otto Spitzbarth, a zarazem spełniające obecne wymagania co do właściwości akustycznych i termoizolacyjnych.

Zapraszamy na przykładowy wideo-spacer po apartamentach Foksal 13/15: https://www.youtube.com/watch?v=G9yV7Ocd7ow

 

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304