BIURO PRASOWE

Ghelamco, 08.08.2019

Fasada Foksal 13 odzyskała swój dawny blask. Zrekonstruowane detale zachwycają jak przed laty


Rewitalizacja kamienic Foksal 13/15 wchodzi w swoją decydującą fazę – dobiegają końca prace nad zdobnymi fasadami budynków. Właśnie odsłonięto spod rusztowań front domu z numerem 13. Bogactwo detali architektonicznych przywodzi na myśl lata świetności kamienicy i oddaje luksusowy charakter, który został jej przywrócony.


Po ponad 80 latach w centrum Warszawy znów można podziwiać historyczne fasady jednych z najpiękniejszych stołecznych kamienic – Foksal 13 i 15. To efekt trwających ponad dekadę prac projektowych, konserwatorskich i rekonstruktorskich prowadzonych przez wyspecjalizowany zespół architektów, rzeźbiarzy i konserwatorów zabytków.

Byliśmy pod wrażeniem niezwykłej wartości historycznej i architektonicznej obu kamienic przy Foksal i postawiliśmy sobie ambitny cel przywrócenia ich do dawnej świetności. Nadszedł czas, kiedy możemy z dumą zaprezentować warszawiakom i przyszłym mieszkańcom naszych budynków efekty wieloletnich starań – mówi Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Nowy rozdział

Historia fasady kamienicy przy Foksal 13 jest ciekawa i pełna zwrotów akcji. W 1898 roku, kiedy budynek powstał, jego front był utrzymany w stylu neorenesansowym i obfitował w zróżnicowane detale architektoniczne: muszle, woluty, główki puttów i inne zdobienia. Na każdej kondygnacji zaprojektowano inną kompozycję motywów. Manierystyczna stylistyka elewacji harmonijnie współgrała z wyglądem wnętrz, równie bogato zdobionych.

Jednak w 1933 r. nowy właściciel kamienicy – słynny przedsiębiorca, „król czekolady” i zwolennik nowoczesności Jan Wedel – postanowił nadać budynkowi modernistyczny sznyt, zgodny z ówczesną modą. Zlecił wykonanie projektu uproszczonej fasady architektowi Zdzisławowi Mączeńskiemu. W wyniku przeprowadzonej modernizacji elewacja została całkowicie pozbawiona wspaniałych zdobień i rzeźb, zmieniono wygląd balkonów, m.in. zastępując ozdobne balustrady znacznie skromniejszymi, a także usunięto neorenesansowe zwieńczenia pseudoryzalitów. Istotne zmiany zaszły też w podwórzu Foksal 13, gdzie wybudowano pierwszą w Warszawie zewnętrzną windę panoramiczną.

Powrót do źródeł

Przez kilkadziesiąt powojennych lat kamienice na Foksal 13 i 15 niszczały, planowano nawet je rozebrać pod budowę przedłużenia ulicy Kopernika. Przełomowym momentem w historii zabytków było nabycie ich przez firmę Ghelamco, która podjęła się przeprowadzenia gruntownej rewitalizacji. Inwestor zdecydował, że fasada rezydencji pod numerem 13 odzyska swój pierwotny dekoracyjny wygląd, jaki nadał jej twórca projektu i budowniczy – warszawski architekt Artur Spitzbrath.

Zrekonstruowanie bogatego wystroju fasady nie było łatwe, ponieważ pracownia Proart przygotowująca projekt renowacji miała do dyspozycji tylko jedną zachowaną fotografię ukazującą front kamienicy sprzed modernizacji.

Na zdjęciu duża część szczegółów nie była dobrze widoczna, należało więc dokładnie sprawdzić, jakie dekoracje stosowano na elewacjach kamienic w tamtym okresie. Mój zespół odbył wiele podróży po polskich miastach, w których znajduje się zabudowa z końca XIX w. Fotografowaliśmy zachowane na budynkach zdobienia architektoniczne i na tej podstawie przygotowaliśmy rysunki detali, jakie mogły zdobić front Foksal 13. Swoje działania konsultowaliśmy z panią prof. Jadwigą Roguską, wybitną specjalistką w dziedzinie architektury tamtej epoki – mówi architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart.

Kolejnym etapem prac było znalezienie profesjonalnego rzeźbiarza, który wykonał w glinie postaci atlasów podtrzymujących balkon nad głównym wejściem, orły wieńczące budynek i pomniejsze elementy architektoniczne. Następnie, zgodnie ze sztuką konserwatorską, zostały one odlane w gipsie i miejscami wzmocnione przy użyciu stalowych szkieletów. Grube na 80 cm ceglane ściany zewnętrzne kamienicy wykończono okładziną z płytek klinkierowych o specjalnie dobranym odcieniu, zgodnym z oryginałem.

Zamontowane drewniane okna skrzynkowe wyglądają niemal identycznie jak ponad sto lat temu. Są one jednak wyposażone w nowoczesny system trzyszybowy i mają właściwości izolacyjne oraz akustyczne spełniające współczesne standardy. To kwintesencja tej inwestycji: maksymalna wierność wobec historycznych wzorów połączona z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań zwiększających komfort mieszkania.

O Foksal 13/15

Foksal 13/15 to luksusowa inwestycja apartamentowa, którą firma Ghelamco realizuje w historycznym centrum Warszawy. Kamienice powstały w latach 1895–1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. W tamtym okresie, podobnie jak i dziś, był to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie, pod którym swoje pałace i apartamenty posiadała warszawska arystokracja i inteligencja.

W swojej długiej historii rezydencje Foksal 13/15 były domem wielu wybitnych osobistości ze świata kultury, nauki, polityki i biznesu, m.in. Bolesława Eigera, Stefana Napierskiego, Zygmunta Badowskiego, Kazimierza Kubali czy Stanisława Grabskiego. W latach 30. XX w. kamienica pod numerem 13 stała się własnością słynnego polskiego przedsiębiorcy, „króla czekolady” – Jana Wedla, który przebudował ją i wyposażył w nowoczesne udogodnienia, m.in. pierwszą w Warszawie panoramiczną windę.

O wyjątkowości inwestycji Foksal 13/15 stanowi bogactwo autentycznych, XIX-wiecznych detali, które ocalały we wnętrzach. Klatki schodowe zdobią rzeźbione supraporty i portale, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady. Nie mniejsze bogactwo prezentują apartamenty, które swoim wystrojem śmiało mogłyby konkurować z arystokratycznymi pałacami.

Projekt rewitalizacji kamienic opracowała wybitna znawczyni architektury historycznej, architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart we współpracy z renomowanym biurem Sud Architectes. Do stworzenia aranżacji wnętrz inwestor zaprosił cenionego holenderskiego projektanta Erica Kustera, związanego z marką Metropolitan Luxury. Jego projekty to doskonały mariaż klasyki ze współczesnością. W swoim portfolio ma prestiżowe realizacje dla wybitnych osobistości ze świata muzyki i sportu, m.in. Alicii Keys, Kelis, Davida Guetty, Zinedine Zidane czy Robina van Persie.

Inwestycja Foksal 13/15 zapewni swoim przyszłym mieszkańcom liczne komfortowe udogodnienia, m.in. strefę rekreacyjną, salę fitness i przestronne tarasy na najwyższych kondygnacjach kamienic z widokiem na centrum Warszawy. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem będą pokoje gościnne, w których lokatorzy będą mogli przenocować swoich bliskich lub partnerów biznesowych. Pod nieruchomością wybudowano garaż mogący pomieścić łącznie ponad 60 aut. Dopełnieniem eleganckiego charakteru inwestycji staną się usługi concierge.

W obu kamienicach znajdzie się w sumie 55 luksusowych apartamentów o powierzchni od 47 do 260 mkw. Ich ceny wynoszą od 25 tys. do 40 tys. zł za mkw.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304