BIURO PRASOWE

Segro, 31.03.2016

Europa Centralna świętuje 10 urodziny SEGRO


1,2 mln m2 i portfolio o wartości 860 mln € – te i wiele innych sukcesów podsumowują dekadę działalności SEGRO w Europie Centralnej.

SEGRO już od 10 lat dostarcza nowoczesne powierzchnie magazynowe i produkcyjne na terenie Polski i Czech, nieustannie plasując się w branżowej czołówce. W Polsce portfel firmy stanowi ponad 10% rynku, dzięki czemu jest ona drugim co do wielkości graczem, mającym istotny wpływ na kierunki i dynamikę rozwoju całego sektora nieruchomości.

W Wielkiej Brytanii firma działa już aż 96 lat, co sprawia, że jest jednym z najbardziej doświadczonych przedsiębiorstw w branży. W regionie Europy Centralnej rozpoczęła działalność dziesięć lat temu – w 2006 roku. Od samego początku brytyjska spółka dostarcza nowoczesne, wysokiej jakości powierzchnie magazynowe i produkcyjne, odpowiadając na oczekiwania klientów z różnych branż. W ciągu tych 10 lat SEGRO zbudowało portfolio w Europie Centralnej – powstało 15 parków usytuowanych w 9 kluczowych lokalizacjach Polski oraz Czech. Nieruchomości zostały ulokowane w okolicy głównych węzłów komunikacyjnych oraz ośrodków transportowych takich jak porty czy lotniska.

„Jednym z głównych założeń strategicznych naszej firmy jest wybór lokalizacji, która zagwarantuje naszym klientom najbardziej efektywną komunikację na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Nasze obiekty znajdują się zawsze w obrębie lub bliskiej okolicy strategicznych ośrodków miejskich, takich jak: Gdańsk, Gliwice, Łódź, Poznań, Stryków, Tychy, Warszawa, Wrocław oraz Praga. Tym samym umożliwiamy naszym klientom wygodny dostęp do najbardziej rozwojowych rynków" – komentuje rozwój firmy Magdalena Szulc, Dyrektor SEGRO na Europę Centralną.

Aktualnie z nieruchomości SEGRO w Europie Centralnej korzysta 160 klientów, którzy są przedstawicielami różnych gałęzi gospodarki. Głównymi najemcami są firmy z sektorów: logistycznego, handlowego, motoryzacyjnego, oraz farmaceutycznego. W ciągu 10 lat deweloper dostarczył swoim klientom szereg obiektów, zarówno standardowych big boxów, jak i szytych na miarę budynków build-to-suit (BTS), odpowiadając tym samym na potrzeby charakterystyczne dla specyfiki różnych branż. Ponadto, jako jedna z pierwszych w Polsce, firma zaoferowała swoim najemcom moduły small-business-unit, których powierzchnia zaczyna się już od 500 m2. Parki SEGRO, na terenie których dostępne są tego typu powierzchnie znajdują się w Łodzi i Warszawie.

Spółka działa na rynku jednocześnie jako deweloper, zarządca nieruchomości i inwestor. W trakcie dekady swojej aktywności w Europie Centralnej dokonała kilku znaczących zakupów, m.in. nowoczesnych obiektów logistycznych na obrzeżach Warszawy, Łodzi i Poznania, o wartości 100 mln euro. W ostatnim czasie SEGRO powiększyło również swój portfel nieruchomości w Czechach, nabywając kolejny budynek o powierzchni 11 800 m2, zlokalizowany tuż obok istniejącego w Pradze parku.

„Zgodnie z naszą strategią konsekwentnie zwiększamy wielkość portfela i wzmacniamy swoją obecność na wiodących rynkach regionu Europy Centralnej, a także w innych europejskich krajach. Nasze plany deweloperskie realizujemy dzięki gruntom zabezpieczonym w strategicznych lokalizacjach, jak i dokonując przemyślanych zakupów istniejących obiektów, które spełniają nasze oczekiwania, będąc odpowiedzią na stale zwiększającą się liczbę klientów" – dodaje David Sleath, Dyrektor Generalny SEGRO.

W kolejnych latach SEGRO spodziewa się dalszego wzrostu popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe i produkcyjne. Korzystne położenie geograficzne oraz rozwój infrastruktury drogowej zachęcają firmy do inwestycji na polskim rynku. Obecnie Polska znajduje się dopiero na dziewiątym miejscu w Europie pod względem podaży powierzchni, istnieje więc w tym obszarze ogromny potencjał do rozwoju. Co więcej, w porównaniu do krajów takich jak Wielka Brytania czy Niemcy, polski rynek oferuje znacznie niższe koszty pracy, zapewniając jednocześnie dostęp do wykwalifikowanych pracowników.

„Pod koniec 2015 roku całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wynosiła niecałe 10 mln m². Dla porównania, w Niemczech firmy mają do dyspozycji ponad 80 mln m², co oznacza, że polski rynek ma wciąż bardzo duży potencjał i na pewno będzie z niego korzystał. Takie plany na kolejne lata ma także SEGRO"– podsumowuje Magdalena Szulc.

***

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

SEGRO
Agnieszka Sabat
+48 32 603 03 00,

Partner of Promotion
Anna Lipińska
+48 22 858 74 58 wew. 81

Partner of Promotion
Jarosław Zakrzewski
+48 22 858 74 58 wew. 68

O SEGRO:

SEGRO, spółka o statusie firmy Real Estate Investment Trust (”REIT”), jest wiodącym właścicielem, zarządcą i deweloperem nowoczesnych powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych. Spółka jest właścicielem lub zarządcą portfela nieruchomości obejmującego 6,3 mln m2 o wartości ponad 8 mld funtów. Spółka świadczy swoje usługi klientom z różnych sektorów przemysłu. Nieruchomości firmy skoncentrowane są w obrębie kluczowych aglomeracji i węzłów transportowych w dziesięciu krajach Europy, głównie w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Polsce.

Spółka rozpoczęła swoją działalność w Europie Centralnej na początku 2006 roku. Obecnie deweloper prowadzi inwestycje w takich strategicznych lokalizacjach jak: Gdańsk, Gliwice, Łódź, Poznań, Praga, Stryków, Tychy, Warszawa i Wrocław.

Więcej informacji: www.segro.com/pl