BIURO PRASOWE

Ghelamco, 20.01.2016

Art Walk – unikalny pasaż sztuki powstaje na placu Europejskim


Ruszyły prace nad realizacją wyjątkowego miejsca do ekspozycji sztuki. Art Walk, 57-metrowej długości pasaż wystawienniczy, stanie wzdłuż ulicy Grzybowskiej na placu Europejskim. To pierwsza tego typu instalacja w stolicy. Inauguracyjna wystawa w Art Walk już w maju!

Art Walk ma łącznie 57 metrów długości i składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym „oknem" na wewnętrzną galerię. W nowoczesnym pasażu będą odbywały się czasowe wystawy sztuki. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja dostosowana będzie do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Za projekt instalacji odpowiada Przemysław „Mac" Stopa – światowej sławy projektant i laureat wielu międzynarodowych nagród z renomowanej pracowni Massive Design.

Art Walk, którego pomysłodawcą jest firma Ghelamco Poland, będzie w pełni zintegrowany z otaczającą przestrzenią miejską. Galeria powstaje zgodnie z koncepcją wpisania sztuki w codzienne życie miasta. Umożliwi upowszechnianie prac artystów w ciekawej formule, a publiczności da szansę na obcowanie ze sztuką poza zamkniętymi przestrzeniami galerii czy muzeów.

Art Walk będzie nową platformą dla sztuki w mieście – wierzymy, że tego typu galeria, funkcjonująca w przestrzeni publicznej, stanie się szczególnym miejscem kontaktu między artystami a widzami. Stawiamy sobie również za cel, by Art Walk stało się miejscem otwartym zwłaszcza dla młodych twórców. Ekspozycja w tak uczęszczanym miejscu, jakim po otwarciu będzie plac Europejski, umożliwi zainteresowanie ich pracami szerokiego grona odbiorców" – komentuje Jeroen van der Toolen Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Art Walk jest inicjatywą pro publico bono Ghelamco Poland, jednym z elementów realizowanego przez dewelopera projektu placu Europejskiego, który ma na celu całkowite przeobrażenie rejonu miasta w okolicy Ronda Daszyńskiego. Inauguracyjna wystawa w Art Walk już w połowie maja tego roku, w momencie oddania do użytku całości kompleksu Warsaw Spire i otwarcia placu Europejskiego.

Za organizację wystaw i współpracę z instytucjami sztuki i poszczególnymi artystami odpowiada obecnie Fundacja „Sztuka w Mieście" powołana przez Ghelamco w 2014 roku. Docelowo galeria znajdzie się pod skrzydłami odrębnego operatora. Twórców i instytucje zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu z przedstawicielką Fundacji „Sztuka w Mieście", Karoliną Wlazło-Malinowską ( ).

Warsaw Spire i plac Europejski
Warsaw Spire przy placu Europejskim jest jedną z najważniejszych inwestycji na mapie Warszawy. Kompleks o powierzchni ponad 100 000 m2 powstaje tuż przy Rondzie Daszyńskiego, w jednym najdynamiczniej rozwijających się obszarów stolicy. Tworzą go 3 budynki: 220-metrowy budynek wieżowy oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące.

W otoczeniu inwestycji, na postindustrialnym i przez lata niedostępnym terenie, powstaje plac Europejski – nowa miejska przestrzeń dwukrotnie większa od placu Zamkowego. Autorem projektu zagospodarowania placu jest belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects, która ma w dorobku takie realizacje jak Jardin du Carrousel w ogrodach Tuileries w Paryżu, kampus Uniwersytetu Antwerpii czy Jubilee Park w londyńskim Canary Wharf.

Jest to pierwszy tej skali miejski plac w stolicy, spójnie zaprojektowany i zrealizowany przez prywatnego inwestora, który będzie oddany do dyspozycji wszystkim mieszkańcom Warszawy. Plac Europejski otoczą liczne kawiarnie i restauracje, a wypełnią instalacje wodne, fontanny oraz zieleń – docelowo nasadzone będzie ponad 14 tysięcy sadzonek roślin, w tym 140 kilku- i kilkunastometrowych drzew. Nowe miejsce, stworzone z myślą o mieszkańcach Warszawy, dzięki wizjonerskiemu projektowi w harmonijny sposób połączy funkcje komercyjne i publiczne, wnosząc zupełnie nową jakość w miejską przestrzeń stolicy.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304