BIURO PRASOWE

AMD, 01.10.2012

Firmy AMD i Oracle będą współpracowały ze społecznością OpenJDK, aby otworzyć oprogramowanie Java dla obliczeń heterogenicznych


Celem związanego ze środowiskiem OpenJDK projektu "Sumatra" będzie zbadanie, w jaki sposób funkcjonalność bibliotek Javy może zostać rozszerzona o obsługę obliczeń heterogicznych w celu uzyskania lepszej wydajności i energooszczędności
W trakcie konferencji JavaOne(tm) 2012 firma AMD (NYSE:AMD) ogłosiła, że we współpracy z firmą Oracle i innymi członkami społeczności OpenJDK(tm) dołącza do związanego z OpenJDK(tm) projektu o nazwie "Sumatra", aby otworzyć standardy Java(tm) dla obliczeń heterogenicznych dla serwerów i środowisk w chmurze. Projekt OpenJDK(tm) "Sumatra" zbada w jaki sposób Java Virtual Machine (JVM), a także język i aplikacje Java(tm) mogą zostać ulepszone tak, aby czerpały korzyści z mocy karty graficznej, zarówno tej zewnętrznej jak i wysoko wydajnych rdzeni znajdujących się w procesorach APU firmy AMD.

W związku z tym, że serwery jak i platformy bazujące na chmurze obliczeniowej zaczęły korzystać z możliwości heterogenicznego przetwarzania procesorów APU i zewnętrznych kart graficznych w celu uzyskania większej mocy i sprawności energetycznej, programiści zaczęli potrzebować dostępu do popularnych modeli programowania takich jak Java(tm), które pozwolą im swobodnie wykorzystać zalety akceleracji karty graficznej. Projekt "Sumatra" może również dostarczyć wskazówek by obliczenia heterogeniczne mogły być obsługiwane przez inne języky programowania JVM takimi jak Scala, JRuby i Jython.

"Nasze plany związane z projektem OpenJDK(tm) to kolejny krok naprzód, przybliżający obliczenia heterogeniczne milionom programistów Java(tm), który potencjalnie może prowadzić nawet do stworzenia nowych modeli sprzętowych jak również nowych paradygmatów programowania serwerów i rozwiązań w chmurze", powiedział Manju Hedge corporate vice president, Heterogeneous Applications and Developer Solutions w firmie AMD. "Firma AMD posiada długą historię współpracy ze społecznościami rozwijającymi otwarte oprogramowanie poczynając od OpenCL(tm) na Fundacji HSA skończywszy. Dzięki tej inicjatywie pomożemy w dalszym rozwoju akceleracji graficznej w środowisku Java(tm)."

"Wierzymy, że nasza współpraca z firmą AMD i innymi uczestnikami projektu OpenJDK(tm) "Sumatra" zapewni programistom Java(tm) możliwości szybkiego wykorzystania mocy karty graficznej dla uzyskania lepszej wydajności," powiedział Georges Saab, vice president, Software Development, Java Platform Group w firmie Oracle. "Mamy nadzieję, że zarówno pojedyncze osoby jak i organizacje zainteresowane tym niezwykłym przedsięwzięciem, podążą za firmą AMD dołączając do projektu "Sumatra". Osoby i organizacje zainteresowane tym ekscytującym przedsięwzięciem mogą swobodnie dołączyć do społeczności OpenJDK(tm) i projektu "Sumatra" odwiedzając openjdk.java.net. Aby wysłuchać wystąpienia Phila Rogersa, AMD Corporate Fellow i Prezesa Fundacji HSA w trakcie konferencji JavaOne 2012, odwiedź http://www.oracle.com/javaone/live.

***

O AMD
Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych takich jak działające w wielu komputerach, przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

Nazwa AMD, logo AMD Arrow, nazwy AMD Opteron, FirePro, a także ich kombinacje są znakami handlowymi należącymi do firmy Advanced Micro Devices. Nazwa
PCI Express jest znakiem handlowym należącym do PCI-SIG. OpenCL jest znakiem handlowym firmy Apple i jest używane zgodnie z pozwoleniem organizacji Khronos Group Pozostałe nazwy zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych i mogą być znakami handlowymi ich prawnych właścicieli.

Kontakt dla mediów:
Bruno Murzyn, AMD CEE: +48 22 698 72 61 ()
Filip Straburzyński, Partner of Promotion: + 48 22 858 74 58 wew. 44 ()