BIURO PRASOWE

OKI, 11.06.2012

Polska zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy w Karate Fudokan 2012


Po raz pierwszy w historii polskiej reprezentacji, przy wsparciu firmy Oki Systems (Polska), udało się zdobyć pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy w Karate Fudokan. Polska zdetronizowała Rumunię, zdobywając 114 medali, w tym 28 złotych, 38 srebrnych i 48 brązowych. Honorowy patronat nad turniejem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Ponad 800 osób wzięło udział w zorganizowanych w Spale, w dniach 25-27 maja 2012 roku, Mistrzostwach Europy w Karate Fudokan. Spalskie mistrzostwa zakończyły się sukcesem polskich karateków, którzy łącznie we wszystkich konkurencjach wywalczyli aż 114 medali, w tym 28 złotych. Za Polską w klasyfikacji zespołowej uplasowały się silne reprezentacje Rumunii i Rosji, faworyzowana Serbia zajęła miejsce tuż za podium. Spośród 24 uczestniczących państw, 13 zdobyło medale.

- To duży sukces polskich zawodników, po raz pierwszy w historii udało się pokonać Rumunię i zdobyć pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Dziękujemy wszystkim kibicom oraz firmom, które wsparły organizację turnieju. W sposób szczególny firmie Oki Systems Polska, która była nie tylko sponsorem tegorocznych Mistrzostw Europy 2012 w Fudokan, ale także sponsorem całej Kadry Narodowej. Światowa Federacja Karate Fukodan (WTFSKF) wyraziła swoje najwyższe uznanie dla znakomitej organizacji rozgrywek Mistrzostw Europy przez Polskę. Wielu zawodników oświadczyło, że życzyłoby sobie ponownie przyjechać do Polski na przyszłe zawody międzynarodowe. Mam nadzieję, że już niedługo będą mieli taką możliwość - mówi Dariusz Bajkowski, Prezes Polskiego Związku Karate Fudokan.

Pierwszego dnia Mistrzostw, rozegrany został Puchar Europy Dzieci, w którym zaprezentowało się ponad 400 młodych karateków, w wieku od 6 do 13 lat.
W dwóch kolejnych dniach do walki stanęli grupy od Kadeta do Seniora.

Bardzo dobrze poszło Polakom w walkach indywidualnych wg kategorii wagowych, zarówno panom, jak i paniom. To konkurencja, w której Polacy wiodą teraz prym w Europie. Kadeci w przedziale wiekowym 14-15, w większości kategorii wagowych całkowicie zdominowali konkurencję, najczęściej stając na wszystkich trzech miejscach na podium. Po raz pierwszy w historii zdobyliśmy również złoty medal w Kata Drużynowym Mężczyzn Seniorów. Drużyna w składzie: Krzysztof Deliś, Filip Tarczyński, Konrad Tarczyński z Jaktorowskiego Klubu Karate Fudokan okazała się bezkonkurencyjna.

Karate Fudokan, to sztuka walki wywodząca się z tradycyjnych nurtów karate , stworzona w 1980 roku przez Europejczyka mistrza prof. dr Ilija Jorga Soke 10 Dan z Serbii. Organizatorom udało się zaprosić go na mistrzostwa do Polski. Mistrz, na początku każdego dnia prowadził wspólną rozgrzewkę - trening poranny, przypominając wszystkim o zasadach fair play, o regułach walki karate i podstawowych dewizach karateki.

- Cieszymy się, że nasza kadra odniosła taki sukces. To zaszczyt wspierać tak utalentowanych zawodników, dla których Fudokan jest po prostu wielką pasją. Jako sponsor kadry narodowej, jesteśmy dumni, że właśnie w tym roku, po raz pierwszy w historii, to właśnie Polacy zwyciężyli w klasyfikacji medalowej. Mamy nadzieję, że razem uda się nam osiągnąć jeszcze więcej. Życzymy Wszystkim dalszych sukcesów - mówi Jacek Tarkiewicz, Regionalny Dyrektor Marketingu Eastern Region (SE & CEE) Oki Systems (Polska).

Oficjalne wyniki Mistrzostw dostępne są na stronie: www.fudokan.pl

***

Czym jest Fudokan

Karate Fudokan jest najmłodszym i najnowocześniejszym stylem karate na świecie. Oficjalnie dyscyplina Fudokan została ogłoszona w 1980 roku i tę datę przyjmuje się za jej powstanie. Fudokan jest obecnie najprężniej rozwijającym się stylem spośród wszystkich dyscyplin karate.

Fudokan wyodrębnił się z innych dyscyplin (stylów) karate, na drodze wieloletnich doświadczeń i poszukiwań jego Twórcy, Prof. Dr Ilija Jorga SOKE 10 Dan. Wyróżnia się łączeniem w sobie tradycyjnych zasad treningowych ze współczesnymi, widowiskowymi formami współzawodnictwa, dając publiczności niepowtarzalne wrażenia estetyczne i sportowe emocje. Jest oparte na zasadach sztuki walki bez użycia broni. Fudokan stanowi odrębną dyscyplinę sportową

Światowa federacja zarządzająca Karate Fudokan - World Traditional Fudokan Shotokan Karate-Do Federation z siedzibą w Zurychu, zrzesza obecnie 76 członkowskich federacji narodowych pochodzących z 5 kontynentów.

Polski Związek Karate Fudokan

Związek istnieje od 2008 roku, zrzesza kluby posiadające członkostwo zwyczajne (kluby założycieli) z prawem wyborczym oraz kluby uczestniczące w rozgrywkach sportowych, posiadające licencje sportowe PZKF. Zasięg sportowy PZKF jest określany poprzez wydane licencje sportowe ważne do końca 2012 roku:
- 71 licencji klubowych uprawniającyche do współzawodnictwa sportowego,
- 79 licencji sędziowskich o zasięgu ogólnokrajowym,
- 63 licencje sędziowskie okręgowe,
- blisko 1500 licencji sportowych zawodniczych uprawniających do udziału w oficjalnych Mistrzostwach Polski.

Pozycja na świecie

Mistrzostwa Europy rozgrywane są co roku, a Mistrzostwa Świata co dwa lata.
Od 2005 roku Polska znajduje się w pierwszej 5-tce krajów z najwyższymi wynikami sportowymi.
W 2011 roku zajęliśmy VI. miejsce na świecie.
W 2009 roku zajęliśmy II. miejsce w Europie.
W 2007 roku zajęliśmy III. miejsce na świecie.
Obecnie - w 2012 roku zajęliśmy I. miejsce w Europie.

***

O OKI Europe

OKI Europe Ltd jest działem Oki Data Corporation, globalnej firmy zajmującej się działalnością typu business-to-business, która koncentruje się na tworzeniu profesjonalnych drukujących produktów, aplikacji i usług komunikacyjnych typu in-house, mających zwiększać wydajność dzisiejszych i przyszłych przedsięwzięć.

Jest to firma o ugruntowanej pozycji jednej z wiodących marek rozwiązań w obszarze druku, zarówno pod względem wartości, jak i sprzedanych produktów. Przez ponad 60 lat OKI Europe dostarcza zaawansowane rozwiązania druku na całym świecie, wprowadzając przełomowe technologie, które wspierają potrzeby zarówno dużych jak i małych firm. Nasz pionierski rozwój technologii druku cyfrowego LED umieścił OKI w rynkowej czołówce firm dostarczających przyjazne środowisku, ekologiczne, urządzenia drukujące w wysokiej rozdzielczości.

Oprócz szerokiego portfolio wielokrotnie nagradzanych drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, OKI oferuje szereg usług, które pomagają zoptymalizować drukowanie i obieg dokumentów. To, wraz z zintegrowanym pakietem technologii i narzędzi programowych, może pomóc firmom przejąć kontrolę nad kosztami druku i prowadzeniem dokumentacji w bezpiecznym środowisku, niezależnie czy praca biura bazuje na mobilności czy rozwiązaniach
w chmurze.

Obecnie OKI Europe zatrudnia około 1100 osób w 21 lokalizacjach (biura handlowe i zakłady produkcyjne) i jest reprezentowany w 60 krajach w całym regionie EMEA.

Oki Data Corporation jest częścią Oki Electric Industry Co. Ltd. z siedzibą w Tokyo, który jako pierwszy japoński producent telekomunikacyjny został założony w 1881 r.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.oki.pl oraz www.okieurope.pl

Kontakt dla mediów:
Justyna Kamińska

+48 22 858 74 58 (#39)