BIURO PRASOWE

Rockwool, 15.04.2011

Czy stać nas na marnotrawienie energii?


Wydatki ponoszone przez Polaków na pokrycie kosztów mieszkania i energii wynoszą od 15,8% dla zamożniejszej części społeczeństwa do ponad 23% - czyli prawie co czwartą zarobioną złotówkę - w przypadku grupy o najniższych dochodach - podaje najnowszy raport z serii "Szóste Paliwo" przygotowany na zlecenie firmy Rockwool Polska. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie, choć na statycznego Polaka przypada jedna z najmniejszych powierzchni mieszkalnych.
W Polsce blisko połowa energii (44,6%) wykorzystywana jest przez sektor budownictwa i usług, z czego aż 70% przypada na budynki mieszkalne. Zużywają ją one m.in. do oświetlenia, podgrzania wody, czy pracy sprzętów AGD/RTV. Najwięcej energii pochłania jednak ogrzewanie budynków (około 80% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe). Sytuacja taka spowodowana jest przede wszystkim zastosowaniem słabej izolacji i nieszczelnych okien, nieefektywną wentylacji, czy źle dobranym systemem grzewczym. W konsekwencji duże zapotrzebowanie budynku na ciepło skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Zużycie energii elektrycznej to tylko kilka procent całkowitego zużycia energii w budynkach mieszkalnych. Aby je ograniczyć, wystarczy racjonalnie użytkować oświetlenie i sprzęt AGD/RTV oraz stopniowo zastępować stare urządzenia energooszczędnymi. Radykalne zmniejszenie zużycia energii wymaga jednak zastosowania energooszczędnych rozwiązań budowlanych, jak odpowiednia grubość izolacji termicznej np. ze skalnej wełny mineralnej, efektywne okna, czy wydajny system grzewczy - mówi Jakub Dygas, Kierownik Działu Doradztwa i Komunikacji Rockwool Polska. W domach jednorodzinnych do 65% dostarczonego i co ważne - zapłaconego ciepła jest marnowane, bo przenika przez niedostatecznie ocieplone dachy, stropy, podłogi i ściany - dodaje Jakub Dygas.

Wykorzystanie tzw. szóstego paliwa - jak obrazowo określa się energię zaoszczędzoną dzięki jej racjonalnemu wykorzystaniu - powinno stać się powszechną praktyką. Już dziś bowiem wielu właścicieli domów i mieszkań nie stać na optymalne dla zdrowia i samopoczucia ogrzanie budynków. Główne surowce wykorzystywane do ogrzewania domów jednorodzinnych w Polsce to gaz ziemny, węgiel kamienny i biomasa. Ich ceny mogą wzrastać szybciej niż płace. Wówczas udział wydatków na energię w budżecie domowym zwiększy się jeszcze bardziej. Możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której części społeczeństwa nie będzie stać na ogrzewanie mieszkań - mówi Jakub Dygas z Rockwool Polska.

Pełna wersja raportu "Termolokata - inwestycja w ciepły dom, cz. II" znajduje się na stronie www.6paliwo.pl oraz www.rockwool.pl

***

Informacje dodatkowe:
Grupa Rockwool Polska rozpoczęła działalność produkcyjną w Polsce wraz ze sprywatyzowaniem fabryki w Cigacicach - w czerwcu 1993 roku. W roku 1996 Rockwool uruchomił produkcję w drugim zakładzie w Małkini. Obie fabryki, z 6 liniami produkcyjnymi, zostały gruntownie zmodernizowane i produkują wełnę mineralną służącą jako izolacje termiczna, akustyczna i przeciwpożarowa w budowinictwie ogólnym oraz instalacjach technicznych.

W ciągu 11 lat działalności w Polsce firma Rockwool Polska zainwestowała ponad 400 mln złotych w obie polskie fabryki. Zarówno fabryki w Cigacicach jak i w Małkini zostały uznane za najbardziej wydajne zakłady Grupy Rockwool, a strategia marketingowa polskiego oddziału za najbardziej skuteczny plan strategiczny roku 2001.

W październiku 2001 roku British Standards Institution przyznała Rockwool Polska certyfikat ISO 9001. Stanowi on dowód, że System Zarządzania Jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy BSI ISO 9001:1994. System obejmuje wszystkie ważniejsze obszary działalności firmy. W roku 2003 firma uzyskała także certyfikat zarządzania jakością 9001:2000.

Za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia bezodpadowej produkcji oraz podnoszenia standardów ekologicznych samych produktów izolacyjnych Rockwool Polska został dwukrotnie uhonorowany przez Ministra Środowiska tytułem "Lidera Polskiej Ekologii" - w roku 2001 w kategorii "przedsiębiorstwo" i w roku 2003 w kategorii "wyrób".

Rockwool Polska osiągnął pozycję krajowego lidera materiałów izolacyjnych. Stało się to możliwe dzięki dokonanym przez firmę inwestycjom - technologicznym i badawczym oraz - przede wszystkim - dzięki dostrzeżeniu przez polskich wykonawców doskonałych parametrów użytkowych wełny mineralnej Rockwool. W serii otrzymanych nagród, tytułów i wyróżnień najnowsze są dwa, uzyskane podczas Międzynarodowych Targów Budowlanych BUDMA 2004 - tytuł "Izolacji Roku" w kategorii "izolacyjne materiały budowlane" dla sufitu podwieszanego SOFIT oraz znak "Produktu Przyjaznego Architektirze 2004-2005" dla systemu płyt spadkowych DACHROCK SPS.

Produkty firmy izolują od zimna i hałasu wiele obiektów w Polsce. Wełna mineralna chroni już nie tylko dziesiątki tysięcy domów, ale wygrywa w przetargach na izolacje kilkuset największych obiektów. Warto wspomnieć choćby Metropolitan - "Najlepszy Biurowiec Świata" według uczestników tegorocznych targów nieruchomości w Cannes.

Dodatkowych informacji udziela:

Aleksandra Ciesielska
tel.: 68 385 01 24
mail:

Joanna Józefiak
tel.: 22 858 74 58
mail: