BIURO PRASOWE

AMD, 02.03.2009

Asset Smart - przełomowa transakcja AMD


AMD oraz Advanced Technology Investment Company połączą siły na światowym rynku półprzewodników Mubadala Development Company zwiększa udziały w AMD
SUNNYVALE, Kalifornia - 2 marca 2009 r. - Spółka AMD (NYSE: AMD), czołowy producent procesorów oraz komputerowych rozwiązań graficznych, sfinalizowała dziś strategiczną transakcję "Asset Smart". Dzięki porozumieniu firm AMD, Advanced Technology Investment Company (ATIC) oraz Mubadala Development Company z Abu Dhabi powstanie supernowoczesna fabryka półprzewodników. Spółka, z centralą w USA, o roboczej nazwie Foundry Company, formalnie zacznie działać w bieżącym tygodniu. Wówczas zostanie przestawiona jej oficjalna nazwa oraz znak handlowy.

Zgodnie z porozumieniem w zamian za część udziałów w Foundry Company,
AMD otrzymało od ATIC 700 milionów USD. Nowa spółka przejęła także odpowiedzialność za zobowiązania AMD w wysokości 1.1 miliarda USD. Ponadto Mubadala Development Company zapłaciła AMD 125 milionów USD w zamian za 58 milionów nowych udziałów w AMD oraz gwarancje na dalsze 35 milionów udziałów.

- Wraz z zamknięciem tej historycznej transakcji, wspólnie z naszymi strategicznymi partnerami wcieliliśmy w życie koncepcję stworzenia dwóch czołowych firm, które będą w stanie wnieść nową jakość do branży IT - powiedział Dirk Meyer, president and chief executive officer of AMD. - Strategia "Asset Smart" obejmuje nie tylko zagwarantowanie AMD stałych dostaw najnowszych półprzewodników, które są kluczowe dla naszego rozwoju. Naszym celem są zmiany w całym sektorze nowych technologii. Jesteśmy przekonani, że dzięki połączeniu potencjału ATIC i Mubadala oraz czterdziestoletniego doświadczenia AMD, zapewnimy całej branży IT dostęp do innowacyjnych rozwiązań następnej generacji - dodał Dirk Meyer.

Ogólne warunki transakcji "Asset Smart"

AMD
  • Spółka poprawiła swoją sytuację finansową o blisko 825 milionów USD, wyłączając konsolidacje operacji Foundry Company dla celów sprawozdawczości finansowej, dzięki 700 milionom USD uzyskanym ze sprzedaży ATIC udziałów w Foundry Company oraz 125 milionom od Mubadala uzyskanym w zamian za 58 milionów nowych udziałów w AMD oraz gwarancje na dalsze 35 milionów udziałów.
  • AMD dołączy do Zarządu osobę desygnowaną przez Mubadala Development Company.
  • AMD uzyskało opcję, nie na każde żądanie, do dofinansowania Foundry Company w odpowiedzi na przyszłe wezwania kapitałowe.


Foundry Company:
  • oiCałkowita wartość przedsiębiorstwa wynosi 4,3 miliarda USD, wliczając wkład AMD w postaci dóbr produkcyjnych oraz zobowiązań (wliczając fabryki w Dreźnie), wartość intelektualną oraz pracowników, o łącznej wartości 1,8 miliarda USD; kapitał ATIC w wysokości 1,4 miliarda USD; blisko 1,1 miliarda USD zobowiązań przejętych przez Foundry Company od AMD.
  • Foundry Company będzie łączone z AMD w celach sprawozdawczości finansowej.
  • Członkowie zarządu będą w równej liczbie desygnowani przez AMD oraz ATIC.
  • AMD oraz ATIC jako wyłączni udziałowcy otrzymają po 50 proc. udziałów pierwotnych (outstanding shares) oraz po 50 proc. głosów w Foundry Company.
  • AMD kontroluje 34,2 proc., a ATIC 65,8 proc. udziałów zwykłych (common shares). Pakiet udziałów kontrolowany przez ATIC może z czasem ulec powiększeniu bazując na różnicy w posiadanych przez AMD i ATIC zabezpieczeniach oraz w zależności, czy AMD zagłosuje za proporcjonalnym doinwestowaniem The Foundry Company przez AMD oraz ATIC.


* * *

Informacje o ATIC
Advanced Technology Investment Company (ATIC) została utworzona w 2008 r. Technologiczna spółka inwestycyjna całkowicie należąca do rządu w Abu Dhabi, jest skupiona na inwestycjach w sektorze nowych technologii, zarówno na płaszczyźnie lokalnej jak i międzynarodowej. Spółka zorientowana jest na długoterminowe zyski
na rzecz Emiratu Abu Dhabi.

W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących ATIC, prosimy odwiedzić: www.advancedtechnologyic.com

Informacje dotyczące "The Foundry Company"
The Foundry Company z siedzibą w Stanach Zjednoczonych będzie najlepszą na świecie fabryką półprzewodników. The Foundry Company połączy zaawansowaną technikę procesu i najlepsze zakłady wytwórcze w branży. Ośrodkiem produkcji The Foundry Company będą fabryka w Dreznie, jak również planowany ośrodek w Saratoga County w Nowym Yorku. Siedziba główna The Foundry Company będzie mieściła się w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych; dział badań i rozwoju oraz zespoły przemysłowe i ekosystem zlokalizowane zostaną w Nowym Jorku, Dreznie oraz Austin.

Informacje o Mubadala Development Company
Mubadala Development Company (Mubadala) jest spółką Public Joint Stock Company z siedzibą w Abu Dhabi. Strategia handlowa Mubadala jest całkowicie budowana na długoterminowych, inwestycjach kapitałochłonnych.

Firma zarządza wielomiliardowym portfolio lokalnych, regionalnych i międzynarodowych inwestycji, projektów i inicjatyw. Spółka koncentruje się na inwestycjach w sektor energetyczny, kosmiczny, nieruchomości, ochrony zdrowia, nowych technologii, infrastruktury oraz usług.

Mubadala jako jedyny udziałowiec jest Rządem Emiratu Abu Dhabi. . W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących Mubadala, jego partnerów i działalności prosimy http://www.mubadala.ae.

***

O AMD
Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych takich jak działające w wielu komputerach, przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

Nazwa AMD, logo AMD Arrow, nazwy AMD Opteron, FirePro, a także ich kombinacje są znakami handlowymi należącymi do firmy Advanced Micro Devices. Nazwa
PCI Express jest znakiem handlowym należącym do PCI-SIG. OpenCL jest znakiem handlowym firmy Apple i jest używane zgodnie z pozwoleniem organizacji Khronos Group Pozostałe nazwy zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych i mogą być znakami handlowymi ich prawnych właścicieli.

Kontakt dla mediów:
Bruno Murzyn, AMD CEE: +48 22 698 72 61 ()
Filip Straburzyński, Partner of Promotion: + 48 22 858 74 58 wew. 44 ()