BIURO PRASOWE

COP 14, 18.11.2008

W Partnerstwie siła Podsumowanie pierwszego okresu działania Partnerstwa dla Klimatu - inicjatywy Ministerstwa Środowiska


37 zaplanowanych wydarzeń, 20 imprez zrealizowanych w mniej niż 2 miesiące, czyli średnio jedna akcja co 3 dni. Szacuje się, że uczestnikami wszystkich eventów, realizowanych w ramach Partnerstwa dla Klimatu przez Ministerstwo Środowiska i 27 partnerów, było kilkanaście tysięcy ludzi.
W Polsce aż 52% ludzi wie, że działalność człowieka powoduje zmiany klimatu. Jednak,
jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Środowiska - tylko ok. 30% z nas oszczędza wodę czy prąd. To za mało, aby powstrzymać katastrofalne skutki globalnego ocieplenia. Z tego powodu powstało Partnerstwo dla Klimatu (PdK). To stworzona przez Ministerstwo Środowiska, koordynatora polskich przygotowań do Konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu (COP 14), platforma współpracy z instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz ochrony klimatu i popularyzowania wiedzy na ten temat. Ma za zadanie uświadomienie ludziom czym są zmiany klimatu, jak możemy zapobiegać ich skutkom i jak im przeciwdziałać.

Projekt stworzenia Partnerstwa narodził się w trakcie intensywnych przygotowań do Konferencji klimatycznej. Chcieliśmy wykorzystać niepowtarzalną okazję, jaką daje nam COP 14 do nagłośnienia problemu zmian klimatu. Jednocześnie zauważyliśmy brak synergii między różnorodnymi inicjatywami związanymi ze zmianami klimatu. Wiele fantastycznych organizacji i ludzi zaangażowanych w walkę z globalnym ociepleniem nie miało ze sobą praktycznie żadnego kontaktu. Z tego względu chcieliśmy, aby Ministerstwo Środowiska - będące głównym koordynatorem poznańskiego szczytu - zostało liderem grupy skupiającej wszystkie te instytucje i osoby - wyjaśnia Małgorzata Snarska, Szef Zespołu COP 14 w Ministerstwie Środowiska.

Stawiamy na edukację
Podstawowym warunkiem włączenia się we współpracę w ramach Partnerstwa było nie tylko wcześniejsze wykazanie się troską o środowisko, ale również przedstawienie konkretnej propozycji działań, które wsparłyby politykę edukacyjną Ministerstwa Środowiska w zakresie ekologii. Dotychczas partnerami dla Klimatu zostało łącznie 27 podmiotów: organizacji pozarządowych, międzyrządowych, ambasad, fundacji, stowarzyszeń oraz innych instytucji, które angażują swoje środki, ekspertów i czas, aby osiągnąć założone cele inicjatywy. Zebranie grupy prestiżowych partnerów, którzy reprezentują różnorodne środowiska, a działając wspólnie wzmacniają swoją skuteczność, jest naszym wielkim osiągnięciem - podkreśla Joanna Stępniewicz, koordynatorka programu z ramienia Ministerstwa Środowiska.

Udział w tej inicjatywie to dla nas wielkie wyróżnienie - mówi dr Ewa Kochańska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Doradców Gospodarczych Pro-Akademia z Łodzi oraz koordynatorka Klastra Bioenergia dla Regionu. Dzięki Partnerstwu dla Klimatu znaleźliśmy się w grupie organizacji, dla których ważne są zasady zrównoważonego rozwoju. Niebagatelnym atutem funkcjonowania Partnerstwa dla Klimatu jest fakt, że, dzięki temu programowi, zachodzi proces integracji jego członków. W ramach tej inicjatywy Klaster Bioenergia dla Regionu rozpoczął na przykład współpracę z Ambasadą Królestwa Danii.

Tak duży dorobek w tak krótkim czasie był możliwy do osiągnięcia w dzięki unikalnej formule współpracy: partnerstwu. Sieć instytucji i organizacji dzięki kontaktowi w tej strukturze zyskuje możliwość kontaktu i wymiany doświadczeń. Współpraca w Partnerstwie owocuje wspólnymi projektami. i produkcji takich samych wydarzeń. Partnerzy unikają dublowania się pomysłów, wspierają się i wzajemnie promują, co wzmacnia ich przekaz.

Co zrobiliśmy? Co robimy?
Inicjatywa - Partnerstwo dla Klimatu - istnieje dopiero kilka miesięcy. Mimo to, już teraz może pochwalić się znacznymi osiągnięciami.
Wśród dotychczasowych planów Partnerstwa są projekty, takie jak na przykład: "Ziemia na rozdrożu", w ramach którego przygotowany jest portal społecznościowy o tej samej nazwie czy całoroczny program na rzecz zrównoważonego rozwoju pt. "Ziemia w Twoich rękach" - promujący oszczędność energii i surowców (Fundacja Nasza Ziemia). Ponadto realizowane są liczne programy edukacyjne, konkursy grantowe (np. "Nauczyciel z Klimatem" ), debaty i fora (3 Forum Klastra Bioenergia) oraz akcje specjalne - wydarzenia i happeningi - poświęcone przeciwdziałaniu zmianom klimatu, czy szkolenia w zakresie globalnego ocieplenia skierowane do parlamentarzystów, dziennikarzy oraz przedstawicieli wielu organizacji.

Ponadto, w ramach programu PdK przygotowano również liczne akcje skierowane do dzieci oraz młodzieży. Wystarczy tu wymienić chociażby przedstawienie "Z Wisły do Wisły - podróże z Kropelkiem" zorganizowane przy współudziale Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji m.st Warszawy, czy Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny (UM Poznań i Gazeta Wyborcza).

W ramach Partnerstwa miała też miejsce pierwsza oficjalna wizyta przedstawicieli Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) w Polsce, któremu towarzyszyła prezentacja Czwartego Raportu, dowodzącego, że główną przyczyną postępujących zmian klimatu jest działalność ludzi (zorganizowana przez IMGW).
W ramach Partnerstwa Ministerstwo Środowiska RP prowadzi również współpracę z goszczącym Konferencję klimatyczną Urzędem Miasta Poznania, który ogłosił rok 2008 Rokiem Środowiska i Klimatu oraz wspierającą stolicę Wielkopolski Warszawą, która bardzo otwiera się na działania prośrodowiskowe.

Różne formuły działania w ramach PdK prezentują wiele aspektów zmian klimatu, które przestały być wyłącznie kwestią związaną z ekologią i środowiskiem. Wśród omawianych kontekstów znalazły się także: biznes (np. debata - Czy polityka klimatyczna może zwiększyć konkurencyjność gospodarczą? - demosEuropa i Ambasada Brytyjska), polityka (np. debata - Rola UE w negocjacjach międzynarodowych dot. zmian klimatycznych - Ambasada Francji) oraz technologia i nauka (warsztaty IPCC i IMGW dla mediów).
Partnerstwo zyskuje coraz większe uznanie nie tylko na forum krajowym, ale również na arenie międzynarodowej. Inicjatywę polskiego rządu bardzo wysoko ocenia sam Sekretariat Konwencji Klimatycznej (UNFCCC): Koncepcja Partnerstwa dla Klimatu jest inspirującym przykładem tego, jak można działać na rzecz ochrony klimatu zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Inicjatywa Ministerstwa Środowiska pokazuje, że rząd może działać wspólnie ze społeczeństwem obywatelskim. Projekt ten jest po pierwsze inspiracją do publicznej debaty, a po drugie zachętą dla społeczeństwa do ochrony środowiska naturalnego - tłumaczy Yvo de Boer, Sekretarz Wykonawczy UNFCCC.

Co nas jeszcze czeka?
Partnerstwo dla Klimatu zostało zainspirowane faktem, że Polska gości w tym roku największy i najważniejszy szczyt polityczny poświęcony zmianom klimatu. Dla kraju takiego jak Polska, okazja do intensyfikacji działań edukacyjnych jest niezwykle ważna, szczególnie, że daleko nam jeszcze do standardów dotyczących ekologii jakie prezentują np. kraje skandynawskie. Dlatego naturalną drogą rozwoju Partnerstwa będzie także pozyskiwanie międzynarodowych partnerów.
Ponadto, w najbliższym czasie w ramach inicjatywy odbędzie się m.in. debata "Energia odnawialna - alternatywa, czy suplement dla węgla?", debata "Technologie czystego węgla - potencjalny znak firmowy dla Polski" oraz konferencja polsko-norweskiego Partnerstwa o rozwoju energii zrównoważonej. Harmonogram wszystkich wydarzeń znajduje się w załączeniu.

Dotychczasowe osiągnięcia Partnerstwa zaprezentowane zostaną wszystkim uczestnikom Konferencji COP 14 w postaci artystycznego, limitowanego albumu, prezentującego najlepsze praktyki w zakresie działania dla klimatu.
www.cop14.gov.pl/pdk

***

COP 14 (Conference of the Parties - COP) 14 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) wraz z 4 Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto) odbyła się 1 - 12 grudnia 2008 r. w Poznaniu. Organizatorem Konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC, www.unfccc.int), gospodarzem - Rząd RP, a koordynatorem przygotowań z ramienia Rządu - Ministerstwo Środowiska RP (www.cop14.gov.pl).

Szerszych informacji udziela:

Magda Sikorska
Koordynator ds. mediów / Oficer Łącznikowy Kraju Goszczącego COP 14
Tel: (22) 579 27 22
Kom: 0 695 100 978
E-mail:

Joanna Józefiak
Account Executive, Partner of Promotion
Tel: (22) 858 74 58 w. 60
E-mail: