BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 19.04.2006

Dni Niemieckie w Powiecie Jarosławskim


Wzorowa współpraca powiatu Jarosławskiego i niemieckiego Schönebeck na przestrzeni ostatnich pięciu lat zaowocowała wspólną inicjatywą. 20 kwietnia rozpoczną się obchody Dni Niemieckich, które uświetnią kończące się obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.
Impreza, która potrwa do 24 kwietnia jest ukoronowaniem 5-letniej kooperacji obu powiatów. Głównym celem projektu jest zacieśnienie więzi i prezentacja dziedzictwa kulturowego regionów.

Kulminacyjnym punktem Dni Niemieckich będzie sobota 22 kwietnia Impreza przeniesie się na rynek starego miasta w Jarosławiu. Tego dnia przewidziano występy zespołów polskich i niemieckich. Powiaty zaprezentują regionalną kulturę, zwyczaje i tradycje. Podziwiać będzie można typowe stroje reprezentujące pięć wieków historii miasta.

Podczas obchodów wystąpią zarówno zespoły ludowe jak i młodzieżowo-taneczne. Dla smakoszy nie zabraknie także regionalnych potraw - Bollentitschen (placki cebulowe) czy Bollensuppe (zupa cebulowa). Organizatorzy zatroszczyli się również o liczne konkursy. Wybrany zostanie między innymi I Jarosławski Król Cebuli, który będzie musiał zmierzyć się w zawodach ubierania i krojenia tego warzywa. Każdy uczestnik będzie mógł spróbować swoich sił podczas wytwarzania przedmiotów z gliny oraz pozna tajniki ważenia soli według kilkusetletniej tradycyjnej receptury regionu Schönebeck. Nie zapomniano również o fanach sportu, dla których przygotowano przybyłą prosto z Niemiec, ekspozycję jedynego w Europie Muzeum Wyścigu Pokoju. Zwieńczeniem imprezy będzie wieczorny występ zespołu Kilersi.

Najbliższe dni to jednak nie tylko dobra zabawa, ale i świetna okazja dla firm z obu regionów do promocji swoich produktów i nawiązania kontaktów biznesowych. Organizatorzy Dni Niemieckich podkreślają, iż inicjatywa ta to zarówno doskonała okazja do pogłębienia współpracy między regionami i dobry moment do redukcji stereotypów.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42