BIURO PRASOWE

Ghelamco, 21.11.2022

Pierwsze farmy fotowoltaiczne Ghelamco są gotowe. Deweloper zasili swoje budynki czystą energią elektryczną


Ghelamco ukończyło budowę swoich trzech pierwszych farm fotowoltaicznych w ramach ogłoszonego w maju tego roku programu osiągnięcia neutralności energetycznej. Już wkrótce rozpocznie się na nich produkcja czystej energii elektrycznej. To pierwszy tego typu, przełomowy projekt w Polsce, wpisujący się w strategię ESG dewelopera i jednocześnie odpowiedź na kryzys energetyczny w Europie.
 
Farmy fotowoltaiczne o mocy blisko 3 MW powstały w trzech lokalizacjach na terenie województwa opolskiego. Ghelamco dąży w pierwszej kolejności do zapewnienia zapotrzebowania energetycznego dla wieżowca Warsaw UNIT. Dzięki zastosowaniu czystej energii emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50%, a w zakresie zużycia mediów aż o 70%.
 
 Własne farmy fotowoltaiczne to jeden z kluczowych elementów naszej strategii ESG, obok szeregu rozwiązań takich jak inteligentne systemy do zarządzania energią, platforma Signal OS dla najemców czy zastosowanie niskoemisyjnych materiałów budowlanych. Pomoże nam to w realizacji celu jakim jest osiągnięcie neutralności energetycznej do 2025 roku. Szczególnego znaczenia te działania nabierają w kontekście obecnego kryzysu energetycznego w Polsce i Europie. Uniezależnienie się od energetyki konwencjonalnej i zwrot w kierunku czystej energii ze źródeł odnawialnych ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale też strategiczny dla niezakłóconego funkcjonowania biznesu – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.
 
Ponad 200-metrowy wieżowiec Ghelamco przy rondzie Daszyńskiego to już dziś jeden z najbardziej ekologicznych biurowców na świecie, który otrzymał jako pierwszy wysokościowiec w Polsce certyfikat BREEAM na najwyższym możliwym poziomie - Outstanding. Każdego dnia 40 000 czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego Building Energy Management System dba o optymalizację zużycia energii w wieżowcu. Dzięki temu oraz wielu innym wdrożonym rozwiązaniom technologicznym, średnie zużycie energii w Warsaw UNIT jest o blisko 30% mniejsze niż w porównywalnych biurowych budynkach wysokościowych. Ghelamco daje również możliwość czynnego uczestniczenia w procesie zrównoważonego gospodarowania mediami swoim najemcom, za pomocą aplikacji mobilnej, która jest częścią autorskiego systemu operacyjnego Signal OS.
 
Zasilany w 100% czystą energią Warsaw UNIT to nasz pierwszy, ale nie ostatni krok w celu redukcji emisji CO2. Nasza strategia zmierza ku temu, aby energią produkowaną z własnych odnawialnych źródeł zasilać całe biurowce, prowadzone obecnie inwestycje Ghelamco, jak również nasze własne biuro. Jest to podejście mocno skupione na zrównoważonym rozwoju organizacji ale i budowanych produktów, co należy postrzegać jako bardzo odpowiedzialne i wyjątkowe na polskim rynku. Już teraz planujemy inwestycje w kolejne instalacje fotowoltaiczne, ale również analizujemy inne alternatywne źródła energii odnawialnej – zapowiada Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland.
 
Docelowo w pierwszym etapie inwestycji Ghelamco wybuduje 11 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW. Umowa na ich realizację została podpisana z polską firmą Revolt Energy.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304