BIURO PRASOWE

Ghelamco, 22.09.2016

Plac Europejski najlepszą nowo wykreowaną przestrzenią publiczną w Polsce


Plac Europejski, przy którym stoi kompleks biurowy Warsaw Spire, został doceniony przez polskich urbanistów. W tegorocznej edycji konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce, którą organizuje Towarzystwo Urbanistów Polskich, otrzymał nagrodę za najlepiej nowo wykreowaną przestrzeń. To pierwsze wyróżnienie dla Warszawy w historii tego prestiżowego konkursu.


W tym roku po raz pierwszy w historii organizowania konkursu na najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w Polsce nagrodę otrzymała realizacja ze stolicy. To wielkie wyróżnienie nie tylko dla Ghelamco, ale i Warszawy, która długo czekała na taką nagrodę. Plac Europejski dostał ją w kategorii nowo wykreowanej przestrzeni publicznej. Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 21 września podczas konferencji „Miasto Dostępne” na Politechnice Warszawskiej. Konkurs objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Plac Europejski to niezwykły projekt. To zupełnie nowa, nieznana do tej pory w Polsce jakość przestrzeni miejskiej, która przejawia się nie tylko w estetyce, ale także w sferze funkcjonalnej, jako miejsce spotkań, kultury i sztuki – mówi Jarosław Zagórski, Dyrektor Handlowy i Rozwoju Ghelamco Poland. – Bardzo nas cieszy, że jury złożone z profesjonalistów doceniło ogrom pracy, jaki włożyliśmy w stworzenie tej przestrzeni.

Plac Europejski to pierwszy tej skali plac miejski w Warszawie, spójnie zaprojektowany i zrealizowany przez dewelopera na prywatnej działce. W miejscu dawniej zaniedbanego kwartału ulic Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej powstała wysokiej jakości przestrzeń publiczna z fontannami i zielenią, którą pokochali warszawiacy i turyści. Można tu spotkać mieszkańców wypoczywających na rozłożonych leżakach, dzieci pluskające się w fontannach oraz grupy rodzin i znajomych, którzy wykonują sobie pamiątkowe zdjęcia na tle najwyższego biurowca w Polsce – Warsaw Spire. Teraz to miejsce zdobyło uznanie również w oczach fachowego grona polskich urbanistów.

W przeciwieństwie do większości placów w Warszawie, na których królują samochody, plac Europejski został stworzony z myślą o pieszych. To myślenie zgodne z najlepszymi praktykami z Zachodniej Europy, gdzie komfort i jakość przestrzeni, w której się mieszka i pracuje są postrzegane jako kluczowe zagadnienia przy projektowaniu miast.

Spoglądając na życie, które toczy się na placu Europejskim widać, jak bardzo brakowało w Warszawie takiego miejsca. Codziennie, wśród tysięcy roślin i dziesiątek dorodnych drzew, wolne chwile spędzają tu mieszkańcy i pracownicy pobliskich biurowców. W lecie ochłody daje im woda z kaskadowego strumienia, który przecina plac aż do stóp wieżowca Warsaw Spire. W nocy strumienie fontanny, podświetlone przez wielobarwne reflektory, tworzą spektakl wodnych akrobacji. W tym miejscu odnajdą się nie tylko miłośnicy wielkiego miasta, ale także natury: można tu zobaczyć okazy rzadkich drzew, takich jak chińskie metasekwoje, cyprysiki błotne i glediczie trójcierniowe – dodaje Jarosław Zagórski.

Ta znakomicie zaprojektowana przestrzeń to dzieło światowej sławy belgijskiej pracowni Wirtz International Landscape Architects, która ma w swoim portfolio m. in. ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu, czy Jubilee Park w Londynie. Na placu Europejskim stworzyli oni prawdziwe dzieło architektury krajobrazu, którego kunszt dostrzega się zarówno z poziomu człowieka, jak i z wysokich pięter wieżowca Warsaw Spire. To właśnie z góry doskonale widać, że posadzka placu wraz z fontannami i zielenią tworzy misternie ułożoną kompozycję.

Plac Europejski to nie tylko wysokiej klasy rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne, ale również bogaty program funkcjonalny, o który zadbał inwestor projektu, firma Ghelamco. Po północnej stronie placu powstał Art Walk – specjalnie zaprojektowana nowoczesna galeria wystawowa, dzięki której pracownicy kompleksu i mieszkańcy mogą obcować ze sztuką o każdej porze dnia. Tuż obok, na ścianach kamienic przy ul. Grzybowskiej, znajdują się dwa murale światowej sławy artystów – Rafała Olbińskiego i Francois Schuiten'a.

Wielkomiejski charakter placu dopełniają znakomite restauracje i kawiarnie: w Daft Cafe napijemy się pysznej kawy, a biznesowy lunch czy obiad z rodziną zjemy w Stixx Grill&Bar lub w Wabu Sushi Bar. Coraz bliżej otwarcia jest również restauracja Genesis, która zajmie wnętrza futurystycznego pawilonu we wschodniej części placu.

To właśnie tu, w okolicy ronda Daszyńskiego i placu Europejskiego powstaje teraz nowe, przemyślane, biznesowe centrum stolicy – z przestrzenią do pracy, mieszkania i relaksu.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304