BIURO PRASOWE

Procter & Gamble - Head&Shoulders, 06.07.2015

Grzybobranie na głowie


head&shoulders to nr 1 wśród szamponów przeciwłupieżowych w Polsce i na świecie*. Rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne szampony i odżywki head&shoulders nie tylko wykazują się wysoką skutecznością w zwalczaniu tej przypadłości, lecz także dbają o skórę głowy pozostawiając zdrowe, błyszczące i do 100% wolne od łupieżu** włosy.

Co to jest łupież?
Łupież jest jedną z najpowszechniejszych chorób skóry głowy i jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych. Dotyka ok. 50% ludzi na świecie na jakimś etapie ich życia bez względu na wiek i płeć. Wiele osób słusznie utożsamia go z białymi płatkami na włosach i ramionach. Jednak jego pierwsze objawy pojawiają się dużo wcześniej. Mimo powszechności problemu, wciąż mamy trudności z jego wczesną diagnozą i skutecznym zwalczaniem jego uciążliwych objawów.

Rozpoznać problem
Eksperci head&shoulders od kilkudziesięciu lat prowadzą badania nad zdrowiem skóry głowy i łupieżem oraz skutecznymi i trwałymi metodami zwalczania tej przykrej przypadłości. Zespół naukowców kierowany przez dr Thomasa Dawsona z Procter & Gamble Miami Valley Innovation Centre w Cincinnati zidentyfikował Malassezia globosa jako właściwą przyczynę łupieżu. Było to możliwe dzięki odkryciu sekwencji genomu M. globosa. Wcześniej uważano, że wywołuje go gatunek tego samego rodzaju – Malassezia furfur.

Globosa jest najbardziej drażniącym grzybem gatunku Malassezia. Jego aktywności często towarzyszy swędzenie i podrażnienie skóry głowy. M. globosa żywi się sebum wydzielanym przez gruczoły łojowe znajdujące się na powierzchni skóry głowy. Jego rozwój wpływa na przyspieszenie ich pracy, a więc i zwiększoną produkcję łoju, który jest bazą do jego dalszego wzrostu.

Produktem ubocznym przemiany materii Malassezia globosa jest kwas oleinowy. Przenika on przez wierzchnią warstwę skóry głowy i przyspiesza cykl namnażania się komórek naskórka, a w konsekwencji także ich gwałtowną wymianę. Komórki te złuszczając się sklejają się w większe skupiska i tworzą widoczne, dobrze nam znane płatki łupieżu.

Okiełznać łupież
Główną trudnością w walce z łupieżem jest jego nawracający charakter. Oznacza to, że jeśli nie będzie regularnie leczony – zarówno jego symptomy, jak i przyczyny mogą po pewnym czasie pojawić się ponownie. Poznanie genomu M. globosa pozwoliło także na zbadanie, w jaki sposób pirytionian cynku (ZPT), aktywny składnik wszystkich szamponów head&shoulders, hamuje rozwój tego grzyba na skórze głowy oraz dlaczego jego skuteczność utrzymuje się aż do 72 godzin po zastosowaniu produktu. W walce z łupieżem systematyczna pielęgnacja odpowiednimi produktami przeciwłupieżowymi jest więc najważniejsza.

Szybka diagnoza
Zanim na naszych ramionach pojawią się nieestetyczne i krępujące płatki łupieżu, nasza skóra głowy daje nam wyraźne sygnały, że M. globosa jest w fazie rozwoju. Do pierwszych objawów łupieżu należą:
• sucha, napiętą, ściągnięta skóra głowy,
• swędzenie skóry głowy,
• podrażnienie i pojawiające się na niej zaczerwienienia.

Złuszczanie się większych grup obumarłych komórek, widoczne w postaci charakterystycznych białych płatków, może przybierać różne formy i stopień nasilenia. Może przebiegać bardzo łagodnie przypominając suchą skórę głowy lub też mieć rozległy i nawracający charakter. Łupież częściej występuje u mężczyzn, którzy mają więcej gruczołów łojowych niż kobiety. Ma również tendencję do pojawiania się w okresie dojrzewania lub ciąży, na co wpływają zachodzące wtedy zmiany hormonalne. Rzadziej obserwujemy go u dzieci i osób starszych.

Umiejętność rozpoznania pierwszych symptomów oraz szybka diagnoza łupieżu pomogą zwalczyć tę przypadłość na bardzo wczesnym etapie – jeszcze zanim pojawią się jego krępujące i uciążliwe, widoczne objawy.

Polska walczy z łupieżem
Dostrzegasz pierwsze objawy łupieżu? Nie bagatelizuj ich! Postaw na właściwą pielęgnację skierowaną na walkę z problemem. Nie czekaj aż objawy się nasilą. Z łupieżem można sobie łatwo poradzić stosując regularnie produkty z pirytionianem cynku. ZPT działa na bezpośrednią przyczynę powstawania łupieżu – grzyb Malassezia globosa. Szampony head&shoulders nie tylko skutecznie zwalczają łupież, ale też nawilżają i odżywiają skórę głowy pozostawiając zdrowe i wypielęgnowane włosy do 100%** bez łupieżu.

Przyłącz się do akcji „Polska walczy z łupieżem"!
1. Regularnie stosuj szampon head&shoulders, który zawiera aktywny ZPT, dzięki czemu efektywnie, a przy tym łagodnie, zwalcza widoczne objawy łupieżu już od pierwszego mycia*.
2. Ciesz się zdrową skórą głowy bez łupieżu* i pięknymi, lśniącymi włosami!

head&shoulders to numer jeden wśród szamponów przeciwłupieżowych w Polsce i na świecie. Jego skuteczność potwierdza Polskie Towarzystwo Dermatologiczne.

* Kalkulacja P&G na bazie danych sprzedażowych Nielsen z okresu lipiec 2013 r. do czerwiec 2014 r.
** widoczne oznaki łupieżu przy regularnym stosowaniu.

***

Head & Shoulders to marka, która od ponad 50 lat prowadzi badania nad zdrowiem skóry głowy, pozwalające na nieustanne ulepszanie technologii stosowanych w produktach. Dzięki nim Head & Shoulders przywraca równowagę skóry głowy i odżywia ja sprawiając, że staje się podstawą dla pięknych, zdrowych i mocnych włosów do 100% bez łupieżu* – już na zawsze.

Po produkty marek P&G co roku sięga prawie 5 miliardów ludzi. Firma posiada jeden z najsilniejszych portfeli godnych zaufania, wiodących marek wysokiej jakości, do których należą: Always®, Ambi Pur®, Ariel®, Bounty®, Charmin®, Crest®, Dawn®, Downy®, Duracell®, Fairy®, Febreze®, Gain®, Gillette®, Head & Shoulders®, Lenor®, Olay®, Oral-B®, Pampers®, Pantene®, SK-II®, Tide®, Vicks®, Wella®, and Whisper®. P&G prowadzi działalność w około 70 krajach na całym świecie. Na stronie http://www.pg.com można znaleźć najnowsze wiadomości oraz pogłębione informacje na temat firmy Procter & Gamble oraz jej marek.

Kontakt prasowy:

Partner of Promotion
Agnieszka Supińska
Account Manager
Partner of Promotion
tel.: 22 858 74 58 wew. 18
e-mail:

Partner of Promotion
Iga Krysa
Account Executive
Partner of Promotion
tel.: 22 858 74 58 wew. 28
e-mail: