BIURO PRASOWE

Ghelamco, 24.04.2015

Warsaw Spire – symbol nowoczesnej i silnej gospodarczo Warszawy


Warsaw Spire to jedna z najważniejszych inwestycji na mapie Warszawy. Po Pałacu Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem w Polsce oraz największym co do powierzchni kompleksem biurowym w kraju. Dzięki wizjonerskiemu projektowi zakładającemu stworzenie nowej przestrzeni miejskiej pomiędzy budynkami kompleksu, jest także jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Polsce.

Warsaw Spire powstaje w Warszawie, tuż przy stacji drugiej linii metra – Rondo Daszyńskiego. Projekt tworzą trzy budynki, które łącznie dostarczą około 100 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej: 49-kondygnacyjny budynek wieżowy A, którego najwyższe piętra sięgają wysokości 220 metrów oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące: B i C.

NAJWIĘKSZA W POLSCE INWESTYCJA BIUROWA
Całkowita powierzchnia biurowa oferowana przez Warsaw Spire to obszar odpowiadający 3 lub 4 standardowym inwestycjom biurowym. Na 49 kondygnacjach budynku wieżowego znajdzie się ok. 60 000 m2 powierzchni biurowej. Dwa sąsiadujące, 15-piętrowe budynki zaoferują powierzchnię ok. 20 000 m2 każdy. Powierzchnia typowego piętra w kompleksie wynosi od 1 300 m2 do 1 700 m2. Dzięki ograniczeniu elementów strukturalnych do minimum, dowolność w kształtowaniu przestrzeni wewnątrz budynku jest niemal nieograniczona, nie tylko w zakresie jednego piętra, ale również pomiędzy nimi.

W SERCU NOWEJ, BIZNESOWEJ DZIELNICY
Obszar, na którym powstaje Warsaw Spire, jest znakomitym przykładem spektakularnego rozwoju miasta. Dzięki II linii metra oraz licznym, realizowanym w tym rejonie inwestycjom mieszkaniowym i komercyjnym, Wola staje się nowym, biznesowym centrum stolicy.

Warsaw Spire powstaje przy placu Europejskim, w kwartale ulic Grzybowskiej, Towarowej, Łuckiej i Wroniej. Projekt będzie doskonale połączony z pozostałymi częściami miasta dzięki bliskości głównych ulic i gęstej sieci komunikacji miejskiej. Lokalizacja inwestycji Ghelamco zapewnia również znakomity dojazd do lotniska i dworców kolejowych Warszawy.

WSPÓŁPRACA BELGIJSKICH I POLSKICH ARCHITEKTÓW
Nad projektem Warsaw Spire czuwał zespół znakomitych architektów z belgijskiej pracowni architektonicznej M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt.

NOWOCZESNOŚĆ I ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO
Warsaw Spire jest flagowym przykładem zrównoważonego budownictwa, strategii od lat realizowanej przez Ghelamco. Inwestycja zapewni nie tylko najwyższy standard i komfort użytkowania dla najemców, ale także znakomicie wpisze się w rozwój tkanki miejskiej. Ponadto, dzięki zastosowaniu szeregu nowatorskich rozwiązań, Warsaw Spire będzie przyjazny dla środowiska naturalnego.

Dodatkowym atutem projektu są pionierskie rozwiązania technologiczne, do tej pory nie stosowane w inwestycjach biurowych w Polsce, takie jak na przykład system nowoczesnych wind double deck. Dla zmotoryzowanych deweloper przeznaczył rozległe podziemia kompleksu, tworząc pięciopoziomowy parking na 1 300 samochodów. Dla rowerzystów przewidziano oddzielną rampę i odpowiednią infrastrukturę: parking, szatnie i prysznice.

Projekt otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na bardzo wysokim poziomie Excellent. Inwestycja jest już ósmym certyfikowanym w schemacie BREEAM obiektem w portfolio Ghelamco.

REKORDOWE W HISTORII POLSKIEGO RYNKU FINANSOWANIE – 904 000 000 ZŁ
Warsaw Spire otrzymał rekordowe w historii polskiego rynku nieruchomości finansowanie bankowe. W sierpniu 2013 roku cztery wiodące banki: Bank Polska Kasa Opieki S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. oraz BRE Bank S.A. udzieliły deweloperowi finansowania w wysokości blisko 904 mln złotych. Wcześniej realizacja inwestycji w całości finansowana była ze środków własnych Ghelamco. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 1 miliard złotych.

PRESTIŻOWI NAJEMCY WYBRALI WARSAW SPIRE
O niepodważalnej jakości projektu świadczą liczni, prestiżowi najemcy. Pierwszym najemcą inwestycji została Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej „Frontex". Agencja wynajęła 14 600 m2 powierzchni w budynku B i już od stycznia 2015 roku prowadzi prace w nowym biurze.

Do grona najemców Warsaw Spire w 2015 roku dołączyły firmy BNP Paribas Securities Services oraz Benefit Systems SA. Najemcy wprowadzą się do kompleksu kolejno w czerwcu i listopadzie br. Także międzynarodowa firma Bilfinger HSG Facility Management zdecydowała się zlokalizować swoją siedzibę przy placu Europejskim. Firma zajmie 1 700 m2 powierzchni.

W kwietniu 2015 roku firma Ghelamco Poland podpisała także rekordową w skali polskiego rynku umowę najmu na powierzchnię biurową. Nowy najemca zajmie blisko 22 000 m2 w budynku A, co stanowi ponad jedną piątą całkowitej powierzchni biurowej oferowanej w Warsaw Spire.

W przyszłym roku również sam deweloper przeprowadzi się do Warsaw Spire ze swojej dotychczasowej siedziby w budynku Mokotów Nova przy ul. Wołoskiej. Ghelamco Poland zajmie blisko 2 000 m2 w kompleksie.

Na rok przed ukończeniem inwestycji, w całej inwestycji wynajęte jest już łącznie ponad 50% powierzchni biurowej.

PRZESTRZEŃ DLA WARSZAWY
Warszaw Spire wyróżniają nie tylko skala, architektura, lokalizacja i zaawansowanie technologiczne. Od samego początku firma Ghelamco postrzegała projekt w sposób holistyczny, nie tylko jako biura i miejsce do pracy. Inwestycja jest przykładem innowacyjnego podejścia dewelopera do kształtowania przestrzeni wokół inwestycji komercyjnych. W ramach projektu firma Ghelamco zaplanowała plac Europejski – pierwszy tej skali i pierwszy w powojennej historii stolicy ogólnodostępny plac miejski, który projekt przywróci miastu cały kwartał ulic pomiędzy Grzybowską, Łucką, Wronią i Towarową.

Oryginalny projekt zagospodarowania terenu pomiędzy budynkami znakomicie uzupełni funkcje biurowe kompleksu i przyczyni się do radykalnej przemiany tkanki miejskiej w okolicy Ronda Daszyńskiego. Powstanie tu integralna przestrzeń miejska łączącą w harmonijny sposób funkcje komercyjne i publiczne.

Firma Ghelamco zaprosiła do współpracy światowej sławy belgijską pracownię Wirtz International Landscape Architects, mającą w portfolio m.in ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu, czy Jubilee Park w Londynie.

Rozległa, licząca ponad 4 000 m2, przestrzeń placu Europejskiego przewiduje swobodną komunikację pieszych, będzie natomiast całkowicie niedostępna dla ruchu kołowego. Koncepcja zakłada stworzenie miejskiego placu, wypełnionego obiektami małej architektury, zielenią, fontannami, otoczonego restauracjami i kawiarniami, z miejscami dla kultury i sztuki. Partery poszczególnych części kompleksu oraz całe trzecie piętro w budynku wieżowym przeznaczone zostaną na funkcje usługowe. Powstanie tu również wolnostojący pawilon restauracyjny, a dawne budynki magazynowe przy ul. Wroniej otrzymają drugie życie – po rewitalizacji będą mieścić unikalny koncept restauracji. Dodatkowymi atrakcjami będą taras widokowy oraz pasaż artystyczny wzdłuż ul. Grzybowskiej, przeznaczony na czasowe wystawy. Wśród wielu gatunków ozdobnych drzew i krzewów znajdą się instalacje wodne – jeziorko, kaskadowy strumień i różnego typu fontanny, tworzące unikalny mikroklimat miejsca. W zielone tło wkomponowane będą starannie dobrane elementy małej architektury, nowoczesne meble miejskie, ogródki letnie i stacje rowerowe. Tak zaplanowany plac stanie się doskonałym miejscem dla spotkań i wydarzeń miejskich, tętniącym życiem również po godzinach pracy biur.

WARSAW SPIRE W LICZBACH
Prace na działce Warsaw Spire rozpoczęły się w połowie 2011 roku. Ilość materiałów i zaangażowanych zasobów podczas prac są imponujące, a niekiedy nawet rekordowe:
• Objętość wykopu pod projekt Warsaw Spire (230 000 m3) porównywalna jest z kubaturą Zamku w Malborku (250 000 m3)
• Najgłębsza zrealizowana dotychczas w Polsce ściana szczelinowa o głębokości 55 metrów odpowiada 20 piętrom budynku mieszkalnego.
• Ponad 140 000 m3 betonu, który został wykorzystany podczas realizacji projektu wypełniłoby prawie dwa Lotniska Chopina na warszawskim Okęciu
• 9 500 ton stali zbrojeniowej to waga porównywalna do 50 samolotów Boeing 747
• 1 100 ton, czyli wartość wykorzystanej stali sprężającej, to waga 6 płetwali błękitnych – największych zwierząt na ziemi
• Waga stali konstrukcyjnej – 1 400 ton jest zbliżona do wagi 6 pociągów Metropolis warszawskiego metra wypełnionych pasażerami w godzinach szczytu

„KOCHAM WARSZAWĘ" NA STOŁECZNYM NIEBIE
Warsaw Spire i plac Europejski to miejsce, które powstało z myślą o Warszawie i jej mieszkańcach. Dlatego założona przez dewelopera Fundacja „Sztuka w Mieście", która wspiera inicjatywy tworzące przyjazną przestrzeń miejską i aktywizujące mieszkańców miasta, postanowiła stworzyć przyjazną przestrzeń także wokół powstającej na Woli inwestycji. Pod koniec 2014 r., na 35. piętrze budynku Warsaw Spire – aż 140 metrów nad ziemią, rozbłysł ogromny napis świetlny „KOCHAM WARSZAWĘ". Napis ma 10 metrów wysokości, 25 metrów długości i zajmuje aż 3 kondygnacje budynku Warsaw Spire. Neon na stołecznym niebie wita wszystkich mieszkańców Warszawy, turystów i przyjezdnych, a wkrótce zostanie przeniesiony na plac Europejski.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304