BIURO PRASOWE

AMD, 29.10.2012

Firma AMD odmienia krajobraz komputerów i jako pierwsza buduje most łączący procesory x86 i ARM dla centrów danych


Firma dopełnia ofertę procesorów bazujących na architekturze x86 nowymi procesorami bazującymi na 64-bitowej architekturze ARM, rozpoczynając od rynku serwerowego
Firma AMD (NYSE: AMD) podjęła odważny strategicznie ruch i wczoraj wieczorem ogłosiła, że zaprojektuje 64-bitowy procesor bazujący na technologii ARM w ramach uzupełniania oferty procesorów x86 dla wielu rynków, rozpoczynając od środowisk chmur obliczeniowych i serwerów w centrach danych. Pierwszy procesor firmy AMD bazujący na architekturze ARM będzie wysoce zintegrowanym, 64-bitowym, wielordzeniowym układem System-on-a-Chip (SoC) zoptymalizowanym dla energooszczędnych, kompaktowych serwerów, które dziś dominują w największych centrach danych i napędzają wiele współczesnych środowisk komputerowych. Produkcja pierwszego, bazującego na technologii ARM procesora AMD Opteron(tm) jest planowana na 2014 rok, a sam procesor będzie integrował w sobie również super-obliczeniową strukturę AMD SeaMicro Freedom(tm), która jest obecnie wiodącą w branży technologią struktur wysokiej wydajności.

Nowe podejście firmy AMD do projektowania jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na coraz wyższą sprawność energetyczną w kompaktowych rozwiązaniach służących za podstawę chmur obliczeniowych. Dokładnie tak samo jak w 2003 roku firma AMD wprowadziła pierwszy, 64-bitowy, wykonany w architekturze x86 procesor serwerowy dla szerokiego grona odbiorców, tak teraz firma AMD będzie jedynym dostawcą procesorów, które łączą oba ekosystemy - x86 i 64-bitowy ARM. Pozwoli to uzyskać urządzeniom nowe poziomy elastyczności, a także zapewni optymalną wydajność i sprawność energetyczną w wielu przedsiębiorczych zastosowaniach.

"To firma AMD za sprawą AMD64 przybliżyła centra danych szerokiemu gronu odbiorców potrzebujących 64-bitowych obliczeń, a teraz z naszą wszechstronną strategią poprowadzimy branżę do kolejnego punktu zwrotnego poprzez zapewnienie rynkowi sprawnych energetycznie, 64-bitowych procesorów serwerowych bazujących zarówno na architekturze x86, jak i ARM," powiedział Rory Read, president i chief executive officer w firmie AMD. "Nasza współpraca z firmą ARM poszerza nasze bogate portfolio zasobów intelektualnych, włączając w to naszą głęboką wiedzę nt. 64-bitowych procesorów oraz wiodącą w branży super-obliczeniową strukturę AMD SeaMicro Freedom, dzięki czemu możemy oferować najbardziej elastyczne i kompletne rozwiązania obliczeniowe dla nowoczesnych centrów danych."

"Branża stale potrzebuje innowacji na różnych rynkach w celu spełnienia wciąż rosnących wymagań klientów, dlatego zarówno my w firmie ARM, jak i nasi partnerzy opracowujemy coraz bardziej energooszczędne rozwiązania informatyczne dążące do zaspokojenia tych potrzeb," powiedział Warren East, chief executive oficer w firmie ARM. "Dzięki współpracy z ARM, AMD może uzupełnić swoje niezwykłe zasoby intelektualne, w tym super-obliczeniową strukturę AMD Freedom, projektem 64-bitowych rdzeni procesora ARM i w ten sposób skonstruować rozwiązanie odpowiadające na te potrzeby i odmienia branżę."

Eksplozja zainteresowania centrami danych przyniosła ze sobą możliwość optymalizacji obliczeniowej szerokiej gamy rozwiązań. Firma AMD zapewnia ekosystem obliczeniowy oferujący różne możliwości wyboru za sprawą rozwiązań zbudowanych w oparciu o procesory AMD Opteron x86, nowe procesory APU dla serwerów, które korzystają ze standardów Architektury Systemów Heterogenicznych, oraz nowe 64-bitowe procesory bazujące na architekturze ARM.

Ta strategiczna współpraca z ARM reprezentuje kolejny etap strategii firmy AMD mającej na celu zapewnianie wszechstronnych rozwiązań dla powstających rozwiązań masowych centrów danych. W marcu firma AMD ogłosiła nabycie firmy SeaMicro, lidera w dziedzinie energooszczędnych serwerów typu "high-density". Wraz z niniejszym ogłoszeniem firma AMD zintegruje strukturę AMD SeaMicro Freedom z wiodącymi procesorami AMD Opteron bazującymi zarówno na architekturze x86 jak i ARM, co pozwoli połączyć ze sobą setki lub nawet tysiące klastrów procesorów, aby w ten sposób można było uzyskać najbardziej sprawne energetycznie rozwiązania.

Na wczorajszej, wieczornej konferencji przygotowanej przez firmę AMD w San Francisco, reprezentanci firm Amazon, Dell, Facebook i Red Hat uczestniczyli w dyskusji panelowej nt. możliwości bazujących na ARM rozwiązań serwerowych firmy AMD.

Wypowiedzi liderów branży:
Dell
"Wraz z planowanymi 64-bitowymi rozwiązaniami ARM, firma AMD przynosi doświadczenie sprawdzonego dostawcy procesorów do ekosystemu ARM," powiedział Jimmy Pike vice president i senior fellow w Dell Data Center Solutions group. "Firma ARM ma teraz pewność, że zostanie poważnym graczem w obszarze serwerów obsługujących zapytania stron internetowych i węzłów roboczych w środowisku Hadoop. AMD ma z kolei szansę zabłysnąć dostarczając dużą wartość w szczególności w stosunku wydajności do ceny oraz wydajności na Wat, czyli tam, gdzie platformy serwerowe o niskim poborze mocy działają na zadaniach w skali masowej. Dostępność 64-bitowych rozwiązań ARM jest ważnym kamieniem milowym, który będzie determinował to, jak szybko technologia ta będzie przyjmowana przez przedsiębiorstwa."

HP
"Aby radzić sobie ze zmieniającymi się obciążeniami, wymaganiami biznesowymi i eksplozją informacyjną, przedsiębiorstwa poszukują elastycznych rozwiązań obliczeniowych, które wprowadzają optymalną wydajność i redukują pobór energii," powiedział vice president i general manager w Hyperscale Business Unit, Industry Standard Servers and Software, firmy HP. "W ramach programu HP Pathfinder firmy AMD i HP kontynuują swoja trwającą od dekady współpracę mającą na celu tworzenie innowacji w zakresie sprawnych energetycznie obliczeń komputerowych wraz z rozwojem bogatych, energooszczędnych i kompaktowych ekosystemów serwerowych."

Red Hat
"Ekosystem obliczeń Hyperscale zaczyna nabierać kształtu w czasie coraz szybszego ewoluowania obciążeń i zadań dla serwerów. Firmy Red Hat i AMD stały na czele tego ruchu i dzisiaj ogłaszamy, że podejmujemy wspólne wysiłki mające na celu wsparcie kolejnej generacji 64-bitowych architektur ARM - ARMv8," powiedział Jon Masters, Chief ARM Architect w firmie Red Hat. "To zaledwie pierwszy krok i jesteśmy podekscytowani możliwością dzielenia się z firmą AMD naszą specjalistyczną wiedzą nt. przedsiębiorczości opartej o rozwiązania systemów Linux, a także całym ekosystemem, podczas gdy starają się oni mieć duży wpływ na możliwość wyboru na powstającym rynku serwerów bazujących na rozwiązaniach ARM. W ramach tych działań zespół ARM w Red Hat z niecierpliwością wygląda możliwości udzielenia wsparcia procesorom AMD w przyszłych wydaniach systemu Fedora, tj. naszej rozwijanej ze społecznością dystrybucji Linuksa."

***

O AMD
Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych takich jak działające w wielu komputerach, przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

Nazwa AMD, logo AMD Arrow, nazwy AMD Opteron, FirePro, a także ich kombinacje są znakami handlowymi należącymi do firmy Advanced Micro Devices. Nazwa
PCI Express jest znakiem handlowym należącym do PCI-SIG. OpenCL jest znakiem handlowym firmy Apple i jest używane zgodnie z pozwoleniem organizacji Khronos Group Pozostałe nazwy zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych i mogą być znakami handlowymi ich prawnych właścicieli.

Kontakt dla mediów:
Bruno Murzyn, AMD CEE: +48 22 698 72 61 ()
Filip Straburzyński, Partner of Promotion: + 48 22 858 74 58 wew. 44 ()