BIURO PRASOWE

Uczelnia Łazarskiego, 16.07.2012

"Najdłuższe wakacje życia. I co dalej?"


Kasztany już dawno przekwitły, a razem z nimi minął czas matur. Licealiści odpoczywają podczas najdłuższych wakacji życia. Jednak, mimo że wakacje w pełni, najwyższy czas zastanowić się co dalej. Z wynikami matury w dłoni, muszą starannie przemyśleć plany na przyszłość. Pierwsza decyzja w dorosłym życiu - którą uczelnię wyższą wybrać? Która z tak licznej oferty zapewni najlepszy start na rynku pracy, odpowiednie umiejętności, kompetencje i jednocześnie nie zawiedzie oczekiwań? Jak zatem wybrać dobrą uczelnię i nie żałować?
Twoje studia - Twoja pasja
Zanim zaczniesz przeglądać nieprzebrane oferty szkół wyższych warto zastanowić się co Cię interesuje i co tak naprawdę chciałabyś w życiu robić. Jeżeli należysz do osób o sprecyzowanych planach, tym łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Jeżeli nie, dobrze zrobić sobie analizę mocnych i słabych stron. W ten sposób zobaczysz swoje atuty, ocenisz, w czym się dobrze czujesz i sprawnie funkcjonujesz. Bo jak pokazało "Badanie kompetencji i umiejętności absolwentów studiów wyższych przydatnych na rynku pracy" przeprowadzone przez Uczelnię Łazarskiego, warto uczyć się przede wszystkim tego, co sprawia przyjemność. Jak szacują autorzy raportu już w 2020 roku większość pracodawców będzie poszukiwała osób, dla których praca będzie jednocześnie ich hobby.

Studia z perspektywami
W kolejnych etapach weź pod uwagę poziom i metody nauczania na danej uczelni, kadrę profesorską, perspektywy rozwoju w czasie trwania studiów np. stypendia, wyjazdy zagraniczne, wsparcie uczelni w kwestii zakwaterowania i integracji w nowym miejscu. Sprawdź, czy dyplom uczelni jest uznawany za granicą. Coraz częściej przecież decydujemy się budować swoją karierę i żyć poza Polską. Obecny rynek pracy jest bardzo wymagający. Oprócz wiedzy teoretycznej, młody pracownik powinien posiadać przede wszystkim zdolność praktycznego wykorzystania swoich wiadomości. Te umiejętności student może rozwijać np. na Uczelni Łazarskiego, gdzie zajęcia modułowe skonstruowane są w oparciu o bloki tematyczne (np. prowadzenie własnej firmy, budowanie strategii reklamowej na konkretnych przypadkach) prowadzone już od pierwszego roku studiów. W małych grupach studenci rozpisują projekty i uczą się zarządzać swoimi zadaniami. Takie podejście uczy myślenia problemowego, działania w zespole i rozwijania predyspozycji interpersonalnych. Co ważne - zajęcia prowadzą praktycy biznesu i doświadczeni prawnicy. Studenci zatem już na początku swoich studiów mają możliwość uczyć się od specjalistów i korzystać z ich doświadczenia.

Zbieraj doświadczenie
Bardzo ważną kwestią przy wyborze uczelni wyższej jest dostęp studenta do potencjalnego pracodawcy. Czy na uczelni funkcjonuje Biuro Karier? Gdzie można wyjechać na praktyki i staże? Sprawdź ofertę uczelni również pod tym względem. Choć wiele z nich deklaruje wsparcie studenta na rynku pracy, tylko niektóre oferują konkretne możliwości rozwoju zawodowego takie, jak np. program Leonardo Da Vinci. W ramach tego programu student może wyjechać do dowolnego, partnerskiego kraju, w którym podczas 3 miesięcznego stażu pracuje, zdobywa doświadczenie zawodowe, uczy się języka i poszerza grono znajomych. Warto również zorientować się, czy szkoła realizuje program Erasmus, który gwarantuje studentowi naukę w dowolnej zagranicznej, partnerskiej uczelni wyższej. Potem doświadczenie zagraniczne procentuje podwójnie: jest jednym z elementów, który pomoże znaleźć lepszą pracę i sprawi, że absolwent będzie postrzegany jako osoba chętna do podejmowania wyzwań i nastawiona na działanie. Takie doświadczenie w CV jest pozytywnym sygnałem dla pracodawcy, że kandydat nie obawia się zmian i chce się rozwijać, będzie więc wartościowym pracownikiem.

Czego szukają pracodawcy?
Z badań przeprowadzonych przez Uczelnię Łazarskiego wynika, że przedsiębiorcy planujący zatrudnienie poszukują przede wszystkim osób z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami (83%), z doświadczeniem zawodowym (64%), kompetencjami psychospołecznymi (42%). Autorzy badań podkreślają, że na te czynniki znaczący wpływ ma wybrana przez licealistów uczelnia. To ona w większości odpowiada za przekazanie wiedzy i ukształtowanie umiejętności oraz stworzenie możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego poprzez system praktyk i staży, jeszcze w trakcie studiów. Bardzo istotnym punktem w CV potencjalnych pracowników jest ich doświadczenie oraz umiejętności, w tym znajomość języków obcych czy narzędzi informatycznych. Na liście "cech pożądanych", znajdują się także komunikatywność, wymieniana przez 90% pracodawców, umiejętność pracy w grupie (80%), umiejętność dostosowania się do zmian (75%), zaradność pracownika (75% przedsiębiorców uważa tą cechę za potrzebną, a 64% za konieczną), umiejętność szybkiego nabywania nowych kompetencji (83%). To właśnie one decydują o sukcesie w znalezieniu pracy przez młodych absolwentów. Z kolei przedsiębiorcy uważają, że wśród cech, których brakuje absolwentom na rynku pracy jest umiejętność łączenia teorii z praktyką (45%), umiejętności organizacji pracy (37%), obsługi i kontaktu z klientem (34%), czy umiejętności rozwiązywania problemów (32%).

Dobry wybór
Najważniejsze jest żebyś zwróciła uwagę na kluczowe elementy dla Twojej przyszłości zawodowej, które powinnaś przeanalizować zarówno pod kątem przyszłej kariery, ale również pasji, zainteresowań i celów, które chciałabyś zrealizować. Pamiętaj także o doświadczeniu zawodowym, bo odgrywa ono kluczową rolę - daje możliwość weryfikacji tego, w jakim stopniu przyswoiłaś sobie umiejętności i wiedzę potrzebną do wykonywania swoich obowiązków na stanowisku pracy. Bez względu na zainteresowania i pasje czy wybrany kierunek studiów, musisz zwrócić uwagę na liczbę zajęć praktycznych na uczelni wyższej, które pozwolą Ci rozwijać się i zdobywać pożyteczne umiejętności. Wybranie szkoły, która zadba o wysoki poziom nauki języków obcych, ciągłe wprowadzanie do swoich programów zajęć nowych technologii, stwarzanie studentom możliwości nabywania doświadczenia poprzez liczne programy staży i praktyk z pewnością zapewni Ci dobry start w dorosłe życie.

***

Kontakt dla prasy:
Emilia Hahn, Partner of Promotion
tel. 22 858 74 58 wew. 85
e-mail:

Magdalena Gniadek, Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego
tel. 22 543 53 22
e-mail: