BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 27.12.2011

Stabilne zyski w różnych warunkach? Tak, to możliwe.


Grudzień nie przyniósł rozwiązania niepewnej sytuacji w Europie. Obserwowane spadki cen akcji rozczarowują inwestorów i przyczyniają się do wzrostu pesymistycznych oczekiwań. Pozytywne sygnały płyną za to zza oceanu.
Inwestorzy z niepokojem obserwują wydarzenia w Europie. Podczas szczytu w Brukseli 17 państw eurolandu i 6 państw spoza unii walutowej zdecydowało o powołaniu nowego pakietu fiskalnego do ratowania strefy euro. Brak jedności w Unii Europejskiej przy jego realizacji niepokoi rynki, które bacznie obserwują toczące się negocjacje wokół pożyczki dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Niespodziewanie wzrósł popyt na hiszpańskie bony skarbowe. Na ostatniej aukcji udało się sprzedać papiery za 5,64 mld euro, w stosunku do oczekiwanych 4,5 mld. Dzięki temu ich rentowność spadła z ponad 5 do około 2 proc.

Na tle niestabilnej sytuacji w Europie, optymistyczne sygnały płyną z gospodarki amerykańskiej. Dane z rynku nieruchomości okazały się być lepsze od tych w listopadzie 2008 roku, w grudniu zanotowano też niższy w stosunku do oczekiwanego wskaźnik bezrobocia. - Poza wzrostem notowań we wszystkich sektorach branżowych indeksu S&P500, w grudniu zyskiwał też rynek surowców przemysłowych. Jak widać europejski problem zadłużenia nie wpływa negatywnie na nastroje za oceanem. Amerykański bank centralny dba o napływ pieniądza do gospodarki, co pozwala na umiarkowany optymizm w prognozach na najbliższe kwartały - mówi Jarosław Lis, zarządzający funduszami Union Investment TFI.

W Polsce sytuacja wyróżnia się pozytywnie na tle Europy. Dobrze przedstawiają się wyniki w sprzedaży detalicznej, poziom zamówień w przemyśle oraz produkcja przemysłowa. Agencja Standard&Poor's zapowiedziała podniesienie ratingu Polski ze stabilnej do pozytywnej, pod warunkiem wprowadzenia zapowiedzianych reform fiskalnych. Jednocześnie agencja Moody's podtrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski na poziomie A2. To reakcja na polskie działania zmierzające do obniżenia deficytu budżetowego oraz na skuteczne opieranie się europejskiemu spowolnieniu gospodarczemu. To dobra wiadomość zwłaszcza, że w grudniu inna agencja ratingowa, Fitch Ratings, obniżyła wiarygodność finansową sześciu banków globalnych - uzasadniając ten krok zwiększeniem zagrożeń na rynkach finansowych - a także zagroziła obniżeniem ratingu siedmiu krajom strefy euro.

Eksperci Union Investment TFI, biorąc pod uwagę sytuację rynkową, typują trzy subfundusze jako najbardziej interesujące kategorie aktywów w perspektywie
12 miesięcy. Inwestorom, przywiązującym wagę do bezpieczeństwa i rosnącej z dnia na dzień wyceny jednostki uczestnictwa, polecany jest subfundusz UniWIBID.
- To atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, gdyż może stanowić narzędzie do zarządzania ich nadwyżkami finansowymi. Charakteryzuje go bowiem ważna dla przedsiębiorstw wysoka płynność a także stabilna stopa zwrotu - mówi Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny ds. papierów dłużnych Union Investment TFI. Bardzo niskie wahania wyceny jednostki subfunduszu UniWIBID osiągane są dzięki m.in. dużemu udziałowi w portfelu obligacji o zmiennych kuponach, opartych o stawki oprocentowania lokat na rynku międzybankowym. Na przestrzeni ostatniego roku (do 22.12.2011 r.) wartość jednostki uczestnictwa wzrosła o 5,29 proc.

Uwadze inwestorów zainteresowanych potencjałem rynku długu, polecany jest specjalistyczny subfundusz obligacyjny - UniObligacje Aktywny. Został skonstruowany tak, aby wykorzystywać limity funduszu zamkniętego i przy zaledwie nieco większym ryzyku inwestycyjnym móc wypracowywać lepsze zyski niż tradycyjne fundusze dłużne i fundusze z ochroną kapitału. UnObligacje Aktywny od momentu utworzenia portfela inwestycyjnego (01.05.2011- 22.12.2011) wypracował stopę zwrotu na poziomie 8,31 proc. W obliczu dobrej kondycji finansowej spółek giełdowych, wzrostu PKB w Polsce na poziomie 4,2 proc. oraz braku oczekiwań podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie rynek polskich akcji i obligacji ma w średnim horyzoncie potencjał wzrostu. Trwająca przecena na GPW wynika z sytuacji panującej w otoczeniu Polski, a więc na giełdach światowych, a przede wszystkim europejskich. Inwestorom, którzy chcą skorzystać na atrakcyjnej wycenie spółek giełdowych i skłonni są ponieść pewne ryzyko, proponowany jest subfundusz mieszany - UniKorona Zrównoważony. W okresie zarówno 6 miesięcy jak i 1 roku osiągną on najlepszy wynik ze wszystkich funduszy zrównoważonych w Polsce.

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,