BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 22.05.2006

Wyprzedano! W Polsce jest duży popyt na literaturę niemieckojęzyczną


Sukces niemieckiej prezentacji na 51. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, na których Niemcy były Gościem Honorowym.
Warszawa, 22.05.2006. Obecność najwyższych urzędników państwowych i najlepszych pisarzy na niemieckim stoisku narodowym podczas 51. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie mówi za siebie: dużym sukcesem 21 maja zakończyły się największe targi książki w Europie Środkowej i Wschodniej. Niemieckie stoisko narodowe odwiedzili Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezydent Niemiec Horst Köhler a także Günter Grass i Michael Krüger. W dniach 18 do 21 maja tylko na stoisku niemieckim odbyło się 20 spotkań autorskich z udziałem pisarzy z Niemiec i z Polski, a przysłuchiwała im się zdecydowanie młoda publiczność.

Na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie zawitało blisko 48.000 (w ubiegłym roku 42.000) odwiedzających: miłośników literatury i ludzi z branży wydawniczo-książkowej. W Pałacu Kultury i Nauki swoje stoiska miało prawie 700 wystawców z 30 krajów, w tym ponad 90 wystawców z Niemiec. Jak podaje polski organizator, o wydarzeniach targowych informowało 550 dziennikarzy z całego świata. W swoich doniesieniach polskie media w dużej mierze koncentrowały się na programie i tematach spotkań Niemiec jako Gościa Honorowego tego wydarzenia. A to także dlatego, że wystąpienie w tej zaszczytnej roli było uroczystym zwieńczeniem Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.

Wyjątkowym wydarzeniem programu była rozmowa Güntera Grassa i Tadeusza Różewicza, która przyciągnęła blisko 200 słuchaczy na niemieckie stoisko narodowe (360 m2). Podczas wieczoru poezji obaj wielcy poeci czytali wspólnie z Hansem Magnusem Enzensbergerem swoje wiersze w wypełnionym po brzegi Teatrze Dramatycznym. Bilety wyprzedano także na polsko-niemieckie spotkanie zatytułowane "Rozkłady jazdy i inne utensylia podróżne", w którym Hans Magnus Enzensberger i Juli Zeh wystąpili wspólnie z Piotrem Sommerem, Andrzejem Kopackim i Adamem Krzemińskim.

Podczas targów całkowicie wyprzedano także książki z oferty księgarni Omnibus stanowiącej część stoiska niemieckiego. Wyjątkowym popytem cieszyły się przede wszystkim tytuły młodych pisarzy z Niemiec od Jakoba Arjouni po Raula Zelika. Zaskakujące było zainteresowanie książkami z Niemiec w języku oryginału - to doświadczenie spowodowało, iż polski importer książek, księgarnia Omnibus, rozważa wprowadzenie niemieckojęzycznych tytułów w oryginale na stałe do oferty jednej ze swych filii w Warszawie.

Wymiana licencji między polskimi i niemieckimi wydawcami nabrała rumieńców dzięki wystąpieniu Niemiec w roli Gościa Honorowego. W 2005 roku Polska znalazła się na pierwszym miejscu pod względem nabytych praw autorskich. Także w 2005 roku 25 wystawców z Polski zaprezentowało indywidualnie swoją ofertę na Targach Książki we Frankfurcie; wielu innych mniejszych wydawców było obecnych na polskim stoisku narodowym.

Wystąpienie Niemiec w roli Gościa Honorowego targów w Warszawie przypadło na okres szczególnego ożywienia na polskim rynku książki. W roku 2005 wydano w Polsce ponad 21.000 tytułów, a sprzedaż zamknęła się kwotą blisko 620.000 mln euro (2,5 mld zł) i tym samym wzrosła o 11% w stosunku do poprzedniego roku. 80% z tej kwoty sprzedaży zrealizowało 100 największych wydawców, reszta to obroty 2.000 mniejszych wydawnictw.

Organizatorem niemieckiego wystąpienia w roli Gościa Honorowego 51. MTK w Warszawie były Frankfurckie Targi Książki. Partnerzy projektu to polski Instytut Książki, Goethe-Institut w Warszawie oraz niemiecka fundacja S. Fischer Stiftung. Projekt sfinansowany został przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. W realizacji programu niemieckiej prezentacji uczestniczyły także liczne inne instytucje i organizacje.

Frankfurckie Targi Książki to największe targi książki na świecie. Uczestniczy w nich 7 200 wystawców z ponad 100 krajów świata. Oprócz targów we Frankfurcie Frankfurckie Targi Książki organizują również prezentacje niemieckich wydawców na ponad 25 międzynarodowych targach książki i prowadzą najobszerniejszy i najczęściej odwiedzany portal branżowy na świecie www.buchmesse.de.

Kontakt z mediami:

W Polsce
Barbara Owsiak, Frankfurckie Targi Książki,
Tel.: +48 (0) 603 74 03 42, 022 505 90 80
e-mail: , www.biz-warszawa.org

W Niemczech
Thomas Minkus, Frankfurter Buchmesse, Presse & Unternehmenskommunikation,
Tel.: +49 (0) 69 2102-138, E-Mail: , www.buchmesse.de/warschau2006/

Komunikaty prasowe online: www.buchmesse.de/pressemitteilungen/

Materiał fotograficzny: www.buchmesse.de/pressefotos/

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42