BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 18.04.2006

Pabianickie korzenie i koncerty


Wiek XIX to okres prężnego rozwoju Pabianic. Szczególną rolę odegrali w tym czasie fabrykanci pochodzenia niemieckiego. To właśnie ich szczególny wkład w rozwój miasta upamiętnić ma inaugurowana 23 kwietnia wystawa "Pabianiczanie niemieckiego pochodzenia w dziejach miasta". Tego dnia wykonana zostanie także Msza Koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta. Projekt w Pabianicach jest częścią kończących się obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.
Pabianice to jeden z najstarszych ośrodków aglomeracji łódzkiej. To miasto z pogranicza kultur - polskiej i niemieckiej, oraz doskonały przykład rozwoju osiągniętego dzięki wspólnym wysiłkom. Ta miejscowość stała się małą ojczyzną dla wielu przybyszy z Saksonii, Bawarii czy Śląska.

Postawa fabrykantów stała się przykładem dla wielu potentatów z Łodzi i okolic. Na przestrzeni lat szczególny wkład w budowę dobrobytu Pabianic miały rodziny Enderów, Kindlerów i Krusche, których sylwetki są jednym z centralnych punktów wystawy. Dzięki swej przedsiębiorczości i ogromnym zyskom chętnie inwestowały one nie tylko w swoje fabryki. Ich pieniądze płynęły także do szkół, szpitali, straży pożarnej, oraz do kościołów. Te ostatnie zajmowały bowiem szczególne miejsce w codziennym życiu niemieckich fabrykantów, aktywnie angażujących się w życie parafii ewangelicko-augsburskiej. Właśnie dlatego wystawie towarzyszyć będzie koncert specjalny organizowanego od 2002 roku cyklu koncertowego "Muzyczna Niedziela w Pabianicach".

Organizatorem wystawy i koncertów jest Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Piotra i św. Pawła w Pabianicach, a patronat honorowy nad wystawą objął dr Reinhard Schweppe, Ambasador Niemiec w Polsce. Sama idea koncertów narodziła się już w 1996 roku, by po kilku latach stać się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w tym regionie.
Tegoroczny cykl koncertów ma dla organizatorów wymiar szczególny, gdyż łączą oni obchody roku 2006, ogłoszonego Rokiem Wolfganga Amadesza Mozarta z trwającymi obchodami Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Dlatego też centralnym punktem "Muzycznej Niedzieli w Pabianicach" będzie wykonanie "Mszy Koronacyjnej" - znakomitego kompozytora, którego losy związane były z Austrią i Niemcami - W. A. Mozarta.

Program:
W. A. Mozart
"Ave Verum" * "Laudate Dominum" * "Msza Koronacyjna C-dur"

Magdalena Cieślar - sopran
Bernadetta Grabias - mezzosopran
Dariusz Pietrzykowski - tenor
Maciej Bartczak - baryton
all' Antico - zespół wokalny
Polish Camerata - Orkiestra Kameralna
Marek Głowacki - dyrygent

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42