BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 29.03.2006

Z Krakowa w podróż kosmiczną


Nietypowa wystawa pt. "Instytut Niemiecko-Polskiej Podróży Kosmicznej" powstawać będzie przez dwa tygodnie w krakowskiej galerii Pauza Foundation Gallery. Między 1 a 17 kwietnia artyści zainspirowani tematem przestrzeni kosmicznej stworzą prace, których celem będzie zbadanie łączących nas sąsiedzkich przestrzeni. Projekt zrealizowany jest w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce.
Na dwa tygodnie przestrzeń krakowskiej galerii Pazua Foundation Gallery zamieni się w "Mission-Control-Center" - bazę badawczą, w której artyści cały czas będą pracować nad tworzeniem wystawy pt. "Instytut Niemiecko-Polskiej Podróży Kosmicznej". Galeria stanie się laboratorium, sceną, stacją badawczą, atelier, archiwum oraz satelitą komunikacyjnym w jednym.

Wystawa "Instytut Niemiecko-Polskiej Podróży Kosmicznej" stworzy fikcyjny świat, w którym artyści będą badać wspólną polsko-niemiecką przestrzeń. Ich misja to rekonesans łączących oba państwa stosunków i będzie realizowana w szkicach, tekstach, dźwiękach, obrazach, instalacjach, preformances zarówno stworzonych w realnym, jaki i w wirtualnym świecie. Inspiracją do działań artystycznych jest mit zdobywania kosmosu i możliwości pokonywania kosmicznej przestrzeni jako przygody i odkrywania nieznanego.

Wystawa to połączenie workshopu i prezentacji bezpośredniej "Work in Progress". Przez cały czas trwania projektu artyści budować będą swoje prace. W określonych godzinach pokoje galerii zostaną udostępnione odwiedzającym, a do obowiązków obecnych w tym czasie artystów należeć będzie oprowadzanie gości i prezentowanie eksponatów.

W ramach projektu powstanie również Logbuch (dziennik pokładowy) - strona internetowa aktualizowana na bieżąco, dokumentująca kolejne etapy prac artystów, filmy, dźwięki, zdjęcia i teksty.

Wystawa rozpocznie się od prezentacji instalacji Mission-Control-Centers, zakończy się zaś finisażem, na którym pokazane zostaną wszystkie gotowe prace.

Wystawa Instytut Niemiecko-Polskiej Podróży Kosmicznej nawiązuje do festiwalu kulturalnego "UWAGA! Polen kommen", który miał na celu m.in. promowanie polskiej młodej sztuki w Weimarze i Lipsku. Projekt ten finansowany jest w ramach konkursu rozpisanego przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Federalne Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Termin: 01.04.2006 - 17.04.2006
Miejsce: Pauza Foundation Gallery, ul. Floriańska 18/5, Kraków
Koszt udziału w projekcie: 10 PLN
Organizator: e- werk weimar e.V.
Partnerzy: Goethe-Institut Kraków

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42