BIURO PRASOWE

Rok Polsko-Niemiecki, 06.10.2005

Warszawa-Berlin. Wspomnienia z podróży pociągiem.


Podróże pociągiem nierzadko stają się fascynującymi przygodami - odrywają nas od codzienności i aranżują ciekawe spotkania. W październiku, dzięki wystawie fotograficznej organizowanej w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006, pociągi relacji Warszawa-Berlin przeobrażają się także w platformę sztuki. Siedząc w pociągu ekspresowym na trasie między stolicami, odnajdujemy się w nowej, polsko-niemieckiej rzeczywistości. W przedziałach i na korytarzach mieszają się języki i kultury. Prezentowane w sześciu pociągach fotografie mają skłonić pasażerów do refleksji nad wspólnym, polsko-niemieckim podróżowaniem.
W sześciu pociągach ekspresowych relacji Warszawa-Berlin na ponad dwustu nośnikach zainstalowane zostały fotografie wykonane na tej trasie. Pasażerowie otoczeni są zarówno zmieniającymi się za oknem obrazami, jak i fragmentami pejzażu uchwyconymi przez obiektyw aparatu.
Na każdym zdjęciu zaznaczona została dokładna godzina i miejsce jego wykonania,a ponieważ trasa pociągów jest niezmienna, czekanie na konkretny obraz za oknem przerodzić się może w pasjonująca zabawę urozmaicającą podróż.

Ten niecodzienny kontekst wystawy doskonale wpisuje się w obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce. Projekt kieruje uwagę na pociągi Berlin-Warszawa-Express - miejsce niezwykle częstych polsko-niemieckich spotkań. Każdy kto choć raz miał okazję podróżować ekspresem relacji Warszawa-Berlin może tę prawdę potwierdzić. Przez cały październik przestrzeń, w której tak często nawiązuje się naturalny polsko-niemiecki dialog, przeobrazi się w platformę artystyczną, dając tym samym dodatkowy impuls do wymiany wspólnych doświadczeń.

- Projekt przygotowywany w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006
w Polsce narodził się z poszukiwania miejsc wspólnych dla mieszkańców Polski i Niemiec. Ze względu na to, że pociągi Berlin-Warszawa-Express to miejsca
w ruchu między stolicami obu państw, przestrzeń niezwykle częstych polsko-niemieckich spotkań, zdecydowaliśmy się udokumentować trasę przejazdu tych pociągów. Trasę, na której zanika granica między państwami, a istotna staje się wspólna - tak dla podróżnych z Niemiec, jak i Polski - podróż oraz wspólne obrazy mijane za oknem pociągu. Pasażerowie mogą włączyć się do gry - konfrontować obraz zarejestrowany na zdjęciu z widokiem mijanym za oknem, mogą też stawiać pytania na ile zdjęcia są odbiciem, śladem rejestrowanej za oknem rzeczywistości, a na ile same kształtują sposób w jaki świat za oknem oglądamy - mówi Dorota Grobelna, autorka części zdjęć.

Projektowi towarzyszy "wizualny rozkład jazdy" - ulotka zawierająca wszystkie prezentowane w pociągach zdjęcia. Będzie ona dostępna we wszystkich sześciu ekspresach między Warszawą a Berlinem. Organizatorem wystawy jest Instytut im. Adama Mickiewicza, a jej partnerem PKP Intercity. Autorami projektu są Dorota Grobelna i Paweł Grobelny.



Dorota Grobelna jest historykiem kultury, koordynatorem działającej do stycznia 2004 roku - Zewnętrznej Galerii AMS. Obecnie pracuje przy projektach z zakresu sztuki publicznej.

Paweł Grobelny jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP
w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Projektowania Przestrzeni w Ecole Nationale des Beaux-Arts w Lyonie oraz w Studium Fotografii Profesjonalnej na ASP w Poznaniu. Otrzymał także stypendium Ministra Kultury i Sztuki RP.

Artystycznie przeobrażone pociągi kursować będą na trasie Warszawa Berlin do końca października.

***

Idea Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006

Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to projekt polskiego i niemieckiego rządu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Polski - Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Niemiec - Horsta Köhlera. Celem programu jest podkreślenie, jak wiele łączy współczesną Polskę i Niemcy oraz ożywienie stosunków dwustronnych. Atrakcyjna i zróżnicowana formuła przedsięwzięcia, liczne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe oraz rozrywkowe mają skłonić polską i niemiecką młodzież do aktywnego i świadomego współuczestnictwa w obchodach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006. Szczególna rola w tym projekcie przypadnie młodym ludziom, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni będą za jakość stosunków polsko-niemieckich w przyszłości.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są instytucje państwowe i samorządowe, fundacje, uniwersytety, szkoły, stowarzyszenia, media i przedstawiciele biznesu z obu krajów.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.de-pl.info

Dodatkowych informacji udzielają:

Ambasada Niemiec w Warszawie
Dział Prasowy - Kontakt z mediami

dr Gregor Forschbach

tel.: 22 58 41 730
fax: 22 58 41 729

Dział Kultury

Waldemar Czachur

tel.: 22 58 41 766
fax: 22 58 41 769

Biuro Prasowe Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce

Hubert Archiciński

tel.: 22 858 74 58
fax: 22 648 42 42