BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 04.11.2004

Union Investment z asset management


Union Investment TFI SA. poinformowało o uzyskaniu zgody KPWiG na uruchomienie usług asset management. Towarzystwo uruchamia Centrum Zarządzania Aktywami, które docelowo skupiać będzie pod jednym dachem ofertę asset management, zarządzanie funduszami i doradztwo inwestycyjne dedykowane w pierwszej kolejności klientom instytucjonalnym.
1 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych, która rozszerzyła dotychczasową działalność TFI. Towarzystwa po raz pierwszy będą mogły oferować usługi asset management w ramach własnych struktur organizacyjnych. Rozszerzenie dotychczasowych kompetencji towarzystw ma znaczenie przede wszystkim dla firm i przedsiębiorstw, które w większym stopniu będą mogły korzystać z produktów funduszowych. Aktualnie blisko 30 proc. aktywów zarządzanych przez Union Investment TFI SA. stanowią środki przedsiębiorstw.

- Know-how Grupy Union Investment w zarządzaniu środkami przedsiębiorstw oraz blisko pięćdziesiąt lat doświadczenia na międzynarodowych rynkach finansowych, miały wpływ na decyzję towarzystwa o wprowadzeniu usług asset management. Międzynarodowe doświadczenie łączymy z doskonałą znajomością polskiego rynku, na którym z sukcesami działamy od ponad dziewięciu lat - mówi Małgorzata Góra, Prezes Zarządu Union Investment TFI SA.

Fundusze Union Investment od lat znajdują się w czołówkach polskich rankingów dotyczących osiąganych zysków we wszystkich podstawowych kategoriach. UniWibid SFIO zajmuje pozycję lidera w rankingu za ostatnie 12 miesięcy (30.09.2004 - 30.09.2003), UniKorona Obligacje FIO - od kilku lat plasujący się w ścisłej czołówce funduszy obligacji - wypracował wynik 36,34 proc. za ostatnie 3 lata. UniKorona Zrównoważony FIO i UniKorona Akcje FIO królują w swoich kategoriach za okres ostatnich 5 lat z wynikami, odpowiednio, 120,56 proc. i 176,70 proc. Potwierdzeniem wysokiej jakości zarządzania funduszami są również czołowe pozycje w rankingach niezależnych ekspertów m.in. "Gazety Wyborczej" - 28 kwietnia 2004 r., "Parkietu" - 10 października 2003 r., "Rzeczpospolitej" - 25 września 2003 r., czy "Pulsu Biznesu" - 6 października bieżącego roku.

Wprowadzenie w 1989 r. ustawy o działalności gospodarczej, zniesienie reglamentacji działalności gospodarczej oraz prostota i przejrzystość prawa wpłynęły na rozwój polskiego biznesu na początku lat 90. Głównymi czynnikami rynkowymi, które umożliwiły dynamiczne zmiany były przede wszystkim deregulacja, tworzenie i rozwój mechanizmów rynkowych, w tym wolnej konkurencji. Wolna przestrzeń dla prywatnej przedsiębiorczości, szybki wzrost gospodarczy, wprowadzenie prawa i regulacji zgodnych z normami Unii Europejskiej w połączeniu z coraz wyższymi kwalifikacjami przedsiębiorców dały początek polskiej przedsiębiorczości.

- Rodzimi przedsiębiorcy czerpią wzorce z bardziej rozwiniętych i doświadczonych rynków europejskich. W sytuacji dużej konkurencji rynkowej, niezbędne staje się umiejętne zarządzanie firmą oraz jej aktywami. Instytucje coraz częściej poszukują nowych źródeł dochodu inwestując wolne środki w krótszych i dłuższych okresach. Podstawowa działalność firmy nie jest już gwarantem dobrych wyników i silnej pozycji w biznesie - mówi Dr Bohdan Wyżnikiewicz, Wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Efekty aktywnego zarządzania aktywami przedsiębiorstw są już zauważalne. W latach 2001 - 2003 aż 750 największych polskich przedsiębiorstw powiększyło wartość aktywów średnio o 28,2 proc. W roku 2003 w 50 najlepszych firmach wartość aktywów wzrosła średnio o 40 proc.

W zarządzaniu aktywami przedsiębiorstwa jednym z najważniejszych czynników jest płynność środków a jednocześnie maksymalna efektywność. Cechy te są podstawą konstrukcji otwartych funduszy inwestycyjnych i portfeli asset management, dlatego produkty te są predestynowane do wykorzystania w procesie zarządzania wolnymi środkami firm. Klient instytucjonalny w każdej chwili może wycofać z nich firmowe środki, nie tracąc przy tym wypracowanych zysków.

- Z badań przeprowadzonych przez Union Investment TFI SA. wynika, że klienci instytucjonalni dokonując wyboru instrumentu finansowego oczekują przede wszystkim braku strat w okresie bilansowym, maksymalizacji przychodów finansowych oraz dużej płynności inwestycji. Centrum Zarządzania Aktywami Union Investment TFI SA. oferuje przedsiębiorcom zarówno fundusze inwestycyjne jak i portfele asset management, oparte m.in. na koncepcji asymetrycznego ryzyka. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest czerpanie zysków z potencjalnie najbardziej efektywnego rynku akcji przy precyzyjnie określonym poziomie ryzyka. Poza portfelami indywidualnymi dedykujemy naszym klientom standardowei najbardziej popularne portfele asset management: instrumentów rynku pieniężnego, papierów dłużnych, stabilnego wzrostu i akcji - mówi Zbigniew Jakubowski, Wiceprezes Zarządu Union Investment TFI SA.

Grupa Union Investment oferuje produkty oparte na koncepcji asymetrycznego ryzyka od 1995 r. W tym czasie powierzono firmie ponad 800 portfeli inwestycyjnych. Duże doświadczenie z okresów o dużej zmienności rynku oraz wyniki inwestycyjne plasują Union Investment na pozycji lidera w kategorii produktów opartych na asymetrycznym ryzyku w Niemczech. Przez prawie dziesięć lat zarządzającym Union Investment udało się uniknąć strat pomimo trudnych okresów na rynkach finansowych m.in. kryzysu w Azji w 1997 r., bessy na rynku obligacji w 1999 r., zmiennego rynku akcji w latach 2000-2004 czy krachu związanego z atakami na World Trade Center w 2001 roku.

- Główną zaletą korzystania z usług firm zarządzania aktywami jest fakt, że wolne środki danej instytucji inwestowane są z indywidualnie ustaloną strategią. Oddelegowany przez firmę przedstawiciel, w oparciu o preferencje i wymagania instytucji, pomaga dopasować portfel inwestycyjny do indywidualnych potrzeb klienta. W Europie Zachodniej inwestowanie nadwyżek finansowych przedsiębiorstwa jest standardem od wielu lat. Pieniądze, które nie pracują efektywnie, tracą na wartości, a na tego typu straty nie może pozwolić sobie dobrze zarządzana firma - Dr Zenone Giacomuzzi, Dyrektor Generalny Raiffeisen Bank Sudtirol AG.

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,