BIURO PRASOWE

Ghelamco, 22.08.2023

Artyści eksplorują „Pozornie niewielkie znaczenie kałuż” w ramach nowej wystawy w galerii Art Walk na placu Europejskim


Ghelamco Poland oraz Fundacja Sztuka w Mieście zapraszają na nową ekspozycję w galerii Art Walk. W wystawie zatytułowanej "Pozornie niewielkie znaczenie kałuż", artyści Magdalena Lazar i Piotr Urbaniec prezentują owoc rocznych badań artystycznych, skoncentrowanych na ulotnych miejskich zbiornikach wodnych. 29 sierpnia ich autorskie oprowadzenie po wystawie odsłoni przed nami nieznane aspekty "kałużologii". To niepowtarzalna okazja, by zgłębić tajemnicze piękno tych pozornie niepozornych elementów miejskiej przestrzeni.
22.08 zdjecie2

W rezultacie ogłoszenia konkursu Art Walk Open Call 2023, na początku roku wyłoniono autorski projekt w pełni oddający ducha miejsca galerii oraz jej okolicy. Zaproponowana przez artystów zwycięska wystawa site-specific nawiązuje do architektury miejskiego środowiska oraz jego warunków atmosferycznych. Efektem badań empirycznych, naukowych i poetyckich Piotra i Magdaleny są nie tylko obiekty, lecz także eksperymentalne instalacje oraz dokumentacja wideo, harmonijnie wkomponowujące się w poszczególne okna galerii.

W opisie załączonym do pracy konkursowej, artyści wyjaśniali:

Kałuże to swoisty wehikuł czasu, który może przenieść nas w różne rejony pamięci, ale także miliardy lat wstecz. Gdy w Kanadzie naukowcy badają wodę sprzed 2,7 miliarda lat, w Polsce Magda i Piotr zajmują się najświeższymi kałużami zaraz po deszczu. Piotr traktuje je perwersyjnie, ma niepohamowany kaprys doświadczenia ich na własnej skórze (…); Magda natomiast archiwizuje je i prowadzi ich identyfikację, tak jakby były gatunkiem zagrożonym.

Wystawę opisuje dalej jej kuratorka, Michalina Sablik:


W “Pozornie niewielkim znaczeniu kałuż” artyści tworzą paranaukę zbierając wszelkie dowody i poszlaki dotyczące życia kałuż. Ich wystawa łączy poezję, żart oraz absurd z poważną refleksją dotyczącą zagadnień hydroekologicznych oraz życia pozaludzkich bytów w przestrzeni miejskiej. Estetycznie wpisuje się w futurystyczny krajobraz dzielnicy Wola oraz metalicznych kapsuł, które przywodzą na myśl dwudziestowieczną kosmonautykę. Poszczególne prace na wystawie prowadzą widza przez wykonane przez artystów-badaczy eksperymenty, tworząc popularno-naukowe plansze informacyjne.

Autorskie oprowadzanie po wystawie odbędzie się w ramach otwarcia ekspozycji w dniu 29 sierpnia o godzinie 18:00 przy galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie.

Niebawem wystawę będzie można oglądać także za pośrednictwem strony www galerii Art Walk: www.artwalk.sztukawmiescie.pl

22.08 zdjeciekuratorka: Michalina Sablik

Wystawa czynna codziennie przez całą dobę od
 29 sierpnia do 31 grudnia 2023.


O artystach:

Magdalena Lazar – w 2012 roku ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie otrzymując dyplom ze specjalizacji Obrazowanie Cyfrowe. W latach 2011-2012 studiowała na University of the Arts (UdK) w Berlinie. W 2019 roku obroniła pracę doktorską pod tytułem „Biały dzień całą noc” na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie aktualnie pracuje – prowadzi zajęcia z zakresu Grafiki Cyfrowej. W swojej twórczości odwołuje się często do prawdziwych wydarzeń, w które trudno uwierzyć oraz poddaje w wątpliwość sztywne struktury. Jej prace były pokazywane na wielu polskich i zagranicznych wystawach, m.in. w: Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie, Bunkrze Sztuki i Cricotece w Krakowie, BWA w Katowicach, BWA w Tarnowie, MS2 w Łodzi, Temporary Gallery w Kolonii, Galerii Centrala w Birmingham (UK), MeetFactory w Pradze (CZ), Chongqing Dimensions Art Centre (DAC) w Chinach, Album Arte w Rzymie oraz Institut fur Alles Mögliche w Berlinie. Działalność artystyczną poszerza o praktyki kuratorskie.

https://magdalenalazar.com/

Piotr Urbaniec – artysta wizualny, tworzy sztukę prawie z niczego, eksperymentuje z różnymi efemerycznymi materiałami i mediami. Ukończył Pracownię Działań Przestrzennych Mirosława Bałki w Warszawie (PL), w 2018 r. Uczestnik Skowhegan School of Painting and Sculpture (USA). Rezydent Residency Unlimited w Nowym Jorku (2016) i Akrai Residency na Sycylii (2018). Zwycięzca konkursu Artystyczna Podroz Hestii (2016), Grand Prix konkursu Młode Wilki (2014) i pierwszej nagrody In Out Video Festival (2016). W 2016 roku zrealizował swoją pierwszą indywidualną wystawę na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Wystawy zbiorowe w Polsce to m.in: MSN Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, BWA Katowice, BWA Tarnów, Galeria Dawid Radziszewski. Jego prace były częścią Moskiewskiego Międzynarodowego Biennale Młodej Sztuki 2018, Krakowskiego Salonu Sztuki, Yixian International Photography Festival 2017 (Chiny), Rencontres Internationales w Paryżu i Berlinie. Ostatnio zaadaptował wiatr i debiutował w teatrze Frascati (Amsterdam) podczas festiwalu Come Together.
http://piotrurbaniec.com

O Art Walk
Galeria Art Walk jest integralną częścią przestrzeni publicznej na placu Europejskim. Została stworzona zgodnie z koncepcją wpisania sztuki w codzienne życie miasta. Umożliwia upowszechnianie prac artystów w ciekawej formule, a publiczności daje szansę na obcowanie ze sztuką poza zamkniętymi przestrzeniami galerii czy muzeów. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta, pracowników okolicznych biur, a także osób odwiedzających Warszawę.

Pasaż składa się z trzynastu segmentów, każdy z oknem ukazującym wnętrze. Ta specjalnie zaprojektowana galeria stała się miejscem całorocznych wystaw malarstwa, rzeźby i instalacji artystycznych. Galeria Art Walk została otwarta w maju 2016 przez Ghelamco Poland i fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania.

O FUNDACJI SZTUKA W MIEŚCIE

Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizacja wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.

Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktując kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta, wykorzystujemy ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.
Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej. Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców. Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej polegający na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych.

 

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304