BIURO PRASOWE

Ghelamco, 24.10.2022

Startują zgłoszenia do konkursu „Art Walk Open Call 2023”!


24 października ogłoszony został otwarty konkurs „Art Walk Open Call 2023” organizowany przez Fundację Sztuka w Mieście oraz Ghelamco. W ramach inicjatywy każdy może opracować i zgłosić własną koncepcję wystawy w warszawskiej galerii Art Walk.
 
Galeria zlokalizowana na placu Europejskim została stworzona zgodnie z koncepcją wpisania sztuki w codzienne życie miasta. Umożliwia upowszechnianie prac artystów w ciekawej formule, a publiczności daje szansę na obcowanie ze sztuką poza zamkniętymi przestrzeniami galerii czy muzeów. Pasaż składa się z trzynastu segmentów, każdy z oknem ukazującym wnętrze. Począwszy od maja 2016 galeria Art Walk gościła 18 oryginalnych wystaw, w ramach których swoje prace zaprezentowało ponad 80 artystów i artystek. Dotychczas zrealizowano tu między innymi takie projekty jak „Neon Inn”, prezentujący neony jako ważny element miejskiej historii i współczesności Warszawy, „19 okazów geologicznych znalezionych w Polsce” artystki Katarzyny Przezwańskiej, „Bez/granicznie”, której kuratorem był Marcin Polak (z udziałem artystek Cecyli Malik, Anny Pichury, Pameli Bożek i Anny Jochymek), „From the Block” artystki Karoliny Mełnickiej, czy „Layering of the World” francuskiego artysty Guillaume’a Airiaud (kuratorkami były Marta Czyż i Karolina Wlazło-Malinowska).
 
W 2017 roku przeprowadzono pierwszą edycję konkursu. W jego wyniku powstała wystawa „Świat należy do Ciebie”, której pomysłodawcą był artysta Jakub Słomkowski. Kolejną, drugą edycję, zrealizowaną w 2019 roku, wygrali Blanka Jędra oraz Marek Kucharski, którzy wraz z kuratorką Grażyną Bastek przygotowali wystawę „Kolor, przed którym stoisz”.
W ramach „Art Walk Open Call 2023” artystki i artyści, kuratorki i kuratorzy, a także wszystkie osoby zainteresowane tematyką kulturalną mogą przedstawić własną koncepcję niepublikowanej wcześniej wystawy. Co ciekawe, w koncepcie można wykorzystać nie tylko samą galerię, ale także przestrzeń placu Europejskiego.
 
Konkurs jest otwarty na wszystkie możliwe formy przedstawienia. Dotychczas w galerii prezentowane były dzieła malarskie, rysunki, prace video czy instalacje. W ramach wystaw organizowane były także praktyki performatywne czy warsztaty. Tym razem zależy nam zwłaszcza na koncepcjach, które nawiązywać będą dialog z samym obiektem, traktując go jako nie tylko lokalizację, ale wręcz przedmiot interwencji artystycznej. Jego wyrazista architektura skłania do refleksji nad tym, jak bardzo kontekst przestrzeni wpływa na odbiór i interpretację dzieł sztuki. Zastanawiamy się, czy nasza galeria mogłaby stać się integralną częścią koncepcji artystycznej – mówi Karolina Wlazło-Malinowska, kuratorka i koordynatorka galerii.
 
Pomysły oceniane będą przez jury złożone z członków rady programowej Art Walk i fundacji „Sztuka w mieście” oraz przedstawicieli Ghelamco. Pod uwagę brana będzie atrakcyjność i oryginalność pomysłu, dostosowanie do charakteru miejsca oraz realność przyjętych rozwiązań. Najlepsza koncepcja doczeka się realizacji w połowie 2023 roku.
 
Prace konkursowe przysyłać można lub dostarczyć osobiście do 9 stycznia 2023 na adres Ghelamco, Plac Europejski 1, 00-844 Warszawa, z dopiskiem “Art Walk Open Call 2023”. 
 
Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec stycznia. Szczegółowe informacje na temat konkursu, a także jego regulamin dostępne są na stronie galerii Art Walk – www.artwalk.sztukawmiescie.pl.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304