BIURO PRASOWE

Fundacja Maraton Warszawski, 11.11.2022

Pobiegli dla niepodległości


Blisko 10 tys. zawodniczek i zawodników wystartowało w 32. Biegu Niepodległości w Warszawie. To biegowy rekord Polski po pandemii i najbardziej liczne zawody biegowe w Polsce.

Tradycyjnie o godzinie 11.11, wielotysięczny tłum biegaczek i biegaczy po odśpiewaniu hymnu narodowego ruszył na trasę 32. Biegu Niepodległości. Po prawej stronie jezdni ustawiły się osoby w białych koszulkach, a po lewej w czerwonych i Al. Jana Pawła II popłynęła w stronę centrum wielka, biało-czerwona rzeka.

Po kilkuset metrach czekał na nich w przedwojennej limuzynie sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego. A potem już zaczęła się walka o pokonanie 10 km. Jedni walczyli o rekordy życiowe, licząc sekundy, inni cieszyli się, że przebiegli tak długi dystans, ale wszystkich rozpierała duma z udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

- Dziś świętujemy odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Jak ważny to dzień i jak ważna i krucha jest wolność i niepodległość rozumiemy jeszcze lepiej patrząc, na to, jak o swoją niepodległość walczą Ukraińcy. Tym bardziej doceniajmy to, że możemy cieszyć się tak wspaniałym biegiem w wolnej Polscemówiła przed startem wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

- Spotkaliśmy się dziś, aby uczcić pamięć tych, którzy poświęcili swoją krew i samych siebie. Dziękujemy, że w tak dużym gronie zdecydowaliście się spotkać z nami, aby oddać im hołd tak, jak lubicie najbardziej – na biegowo. Życzymy Wam powodzenia i dobrych kilometrówmówił prezes Fundacji Maraton Warszawski, Marek Tronina.

Bieg zorganizowały wspólnie Fundacja Maraton Warszawski i Aktywna Warszawa. To ostatnie tegoroczne zawody w ramach Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” – w jej skład wchodzą dodatkowo Bieg Konstytucji 3 maja i Bieg Powstania Warszawskiego.

Na 32. Biegu Niepodległości do mety biegu głównego na 10 km dotarły aż 9132 osoby. Do tego 355 osób, które startowały na skróconym dystansie w formule Nordic Walking, a także 12 zawodników na wózkach i 3 startujące w tandemach (wózek-biegacz). W wydłużonej do 1918 m Mili Niepodległości pobiegło jeszcze 269 osób.

Wśród kobiet zwyciężyła Monika Andrzejczak – czas 33: 00, druga była Monika Jackiewicz – 33: 15, a trzecia Emilia Mazek – 35:01.

Wśród mężczyzn walka o zwycięstwo rozegrała się na finiszu. Zwyciężył Krzysztof Gosiewski – 30: 01, drugi był Artur Olejarz – 30: 03, a podium zamknął Krzysztof Tschirsh – 30:36.

***

Fundacja "Maraton Warszawski" została założona w 2002 roku. Jej główną misją jest popularyzacja biegania
w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i biegaczy-amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych „Puchar Maratonu Warszawskiego”.

Kontakt dla mediów:
Fundacja „Maraton Warszawski”
Magda Skrocka
+48 510 281 438

Partner of Promotion

Krzysztof Brodowski

Account Executive

+48 22 858 74 58 wew. 36