BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 19.12.2013

Fed utrzymuje luźną politykę. Zmieniają się tylko narzędzia


Na ostatnim w tym roku posiedzeniu amerykański bank centralny (Fed) podjął długo wyczekiwaną przez rynki decyzję, ograniczając skalę skupowanych aktywów w ramach tzw. QE3. Kwota, którą Fed co miesiąc wspomagał rynki finansowe, zostanie zmniejszona z dotychczasowych 85 mld USD do 75 mld USD już w styczniu 2014 r. Ograniczenie to obejmie proporcjonalnie papiery skarbowe oraz obligacje zabezpieczone hipotecznie, tzw. MBS.
Amerykański rynek akcji zareagował na tę informację pozytywnie, co z kolei miało bezpośrednie przełożenie na indeksy europejskich rynków rozwiniętych, które po rozpoczęciu sesji giełdowych rosły. Nastroje na większości rynków wschodzących na początku notowań również okazały się niezłe, choć mniej entuzjastyczne, co wpisuje się w trend panujący od maja 2012 r.

Rynek obligacji w USA i Niemczech przyjął decyzję Fed dość spokojnie - bezpośrednio przed jej podjęciem rentowności papierów skarbowych lekko rosły, by po ogłoszeniu zmian powrócić do poziomów sprzed dwóch dni. Podobna sytuacja miała miejsce w Polsce, gdzie zapowiedź Fed przyniosła lekki wzrost cen obligacji.

Pomimo wcześniejszych obaw o skutki redukcji skupu aktywów, reakcje inwestorów okazały się więc wyważone. Zachowanie to jednak nie dziwi, jako że stanowisko Fed w kwestii polityki monetarnej nadal pozostaje łagodne, a zapowiedziane ograniczanie QE3, ma wyłącznie znamiona zmiany narzędzi, a nie samego podejścia Fed do wspierania amerykańskiej gospodarki.

Jak działania Fed wpłyną na rynki w dalszej perspektywie?
Jeżeli ograniczanie QE3 będzie postępowało w tempie 10 mld USD miesięcznie, to w przyszłym roku, licząc od stycznia 2014 r., Fed skupi obligacje za kolejne 320 mld USD.

Dodatkowo Fed zamierza utrzymać niskie stopy procentowe dłużej niż wcześniej zakładał. W rezultacie stopy procentowe pod koniec 2015 i 2016 r. powinny być niższe od dotychczasowych oczekiwań inwestorów, dostarczając tym samym rynkowi taniego finansowania przez dłuższy czas. Miękkim wskaźnikiem, który potencjalnie mógłby zmienić nastawienie Fed w tej kwestii, jest spadek wskaźnika bezrobocia poniżej 6,5%.
Długoterminowo jednak zmiana narzędzi stosowanych przez Fed powinna wspierać zarówno rynek obligacji, jak i rynek akcji, przy czym w drugim przypadku coraz większą rolę zaczną odgrywać wyniki finansowe spółek.

Piotr Minkina, Union Investment TFI

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,