BIURO PRASOWE

Fundacja Maraton Warszawski, 26.09.2011

33. Maraton Warszawski w liczbach

W Polsce stale przybywa miłośników biegania, a tegoroczny 33. Maraton Warszawski jest na to najlepszym dowodem. Frekwencja zawodów pobiła na głowę rekord w ilości uczestników z zeszłego roku. Na linii startu stanęło 4157 osób, a 4051 zawodników ukończyło bieg w wyznaczonym limicie czasowym. Zwycięzca maratonu dobiegł do mety w czasie 2:08:17. To rekord Maratonu Warszawskiego i najlepszy uzyskany wyniki w historii polskich maratonów.
33. Maraton Warszawski:
Liczba zawodników zapisanych do startu w imprezie: 5655
Liczba nadanych numerów startowych: 4603
Liczba zawodników na starcie: 4157
Liczba zawodników, którzy ukończyli bieg w limicie czasowym: 4051
Liczba kobiet biorących udział w biegu: 472

Najszybszym mężczyzną okazał się John Sammy Kibet, który dystans 42,195 km pokonał w 2 godziny 8 minut 17 sekund. To rekord Maratonu Warszawskiego i najlepszy wynik w historii uzyskany w Polsce. Na podium staną także: Mussau Mwanzia (2 godziny 13 minut 22 sekund) i Mohammed Temam (2 godziny 13 minut 41 sekund).

Wśród kobiet triumfy święciła Svietlana Stanko, która pokonała trasę w czasie 2 godziny 31 minut 28 sekund. Tuż za nią na metę przybiegły: Rael Jepyator (2 godziny 34 minuty 23 sekundy) i Olga Kalendarova-Ochal (2 godziny 37 minut 58 sekund).

Bieg Olimpijski - bieg towarzyszący na 8 km:
Liczba zawodników zapisanych do startu w imprezie: 1324
Liczba nadanych numerów startowych: 1000
Liczba zawodników na starcie: 838
Liczba zawodników, którzy ukończyli bieg w limicie czasowym: 833
Liczba kobiet biorących udział w biegu: 230

Pierwszy w biegu na dystansie 8 km był Daniel Formela, który pokonał trasę w 28 minut 19 sekund. Za nim na podium uplasowali się: Grzegorz Kruszyński z czasem 28 minut 21 sekund oraz Ireneusz Wesołowski (29 minut 01 sekund).

Wśród pań najszybsza okazała się Marie-Helene Massard, która pokonała trasę w czasie 30 minut 45 sekund. Tuż za nią bieg ukończyły: Katarzyna Dziwosz (30 minut 57 sekund) oraz Maria Maj-Roksz (32 minut 11 sekund).

***

Fundacja "Maraton Warszawski" została założona w 2002 roku. Jej główną misją jest popularyzacja biegania
w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i biegaczy-amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych „Puchar Maratonu Warszawskiego”.