BIURO PRASOWE

Rockwool, 09.05.2005

Dom Pasywny w Polsce


Społeczeństwa Zachodniej Europy już kilka lat temu doszły do wniosku, że antidotum na zwiększone zapotrzebowanie energii będzie budowanie mniej energochłonnych budynków. Obecnie około 90 proc. wykorzystywanej energii pochodzi z nieodnawialnych źródeł. Ceny paliw stanowią newralgiczny punkt w funkcjonowaniu społeczeństw. Ich nieefektywne wykorzystanie może stanowić zagrożenie dla dostaw energii i obniżyć standard życia. Ponadto zwiększa ono problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza oraz emisję gazów cieplarnianych.
Największymi odbiorcami energii nie jest przemysł ani transport tylko budynki, które pochłaniają ponad 40 proc. energii zużywanej w Unii Europejskiej. Systemy ogrzewania i klimatyzacji są największymi źródłami nieefektywnego zużycia energii w budynku. To tam kryją się potencjalne oszczędności. Pojawiające się nowe technologie dały możliwość budowania coraz bardziej energooszczędnych domów. Standard budownictwa pasywnego został opracowany i upowszechniony przez zespół naukowców niemieckich pod kierunkiem dr Wolfganga Feista, obecnie szefa Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt (Niemcy).

Współczesne technologie umożliwiają budowanie domów pasywnych, które na ogrzewanie zużywają ok. 90 proc. energii mniej niż przeciętny europejski dom, oraz 80 proc mniej w porównaniu z nowoczesnym domem spełniającym najbardziej rygorystyczne przepisy obowiązujące w Europie.

Domy Pasywne to budynki zapewniające komfortowy klimat wewnętrzny zarówno w zimie jak i w lecie bez potrzeby instalowania konwencjonalnego systemu ogrzewania. Minimalne zapotrzebowanie na ciepło zaspokajane jest przez podgrzewanie powietrza wentylującego dom, przez zyski ciepła z urządzeń i mieszkańców domu. Ciepło nie jest doprowadzane oddzielnym, specjalnym systemem.

Dobry początek został już zrobiony. Tysiące domów pasywnych dowodzi, że możliwe jest zaoszczędzenie 80-90% energii zużywanej na ogrzewanie w porównaniu do tradycyjnych domów, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortowego klimatu wewnątrz budynku. W urzeczywistnieniu takiego scenariusza pomaga izolacja o grubości nawet do 50 cm. Jednak do czasu zrównania poziomu wymagań zawartych w przepisach budowlanych do najlepszych, decyzja o budowaniu energooszczędnych obiektów jest pozostawiona wyłącznie przewidującym inwestorom oraz profesjonalnym wykonawcom.

Dom pasywny jest sprawdzonym domem, szansą dla bardzo bliskiej przyszłości. Prawidłowa izolacja oraz wydajny energetycznie system wentylacji poprawiają komfort wewnątrz pomieszczeń. Właściciele domów pasywnych wyrażają wyższy poziom zadowolenia z klimatu panującego w ich pomieszczeniach w porównaniu z domami, w których mieszkali poprzednio. W porównaniu z domem tradycyjnym, dom pasywny o powierzchni 100m2, w okresie eksploatacji wynoszącym 50 lat, może zaoszczędzić ponad 62.000 litrów ropy. Te oszczędności z dużą nadwyżką zwracają dodatkowe 10-15% kosztów inwestycji w zwiększoną grubość izolacji, wydajne ogrzewanie, wentylację oraz energooszczędne urządzenia elektryczne. Do tej pory wybudowano około 5000 domów pasywnych. Taki dom zużywa rocznie na 1m2 powierzchni ogrzewanej jedynie ilość energii równoważną 1,5 litra ropy.



- niebieski słupek pokazuje, ile energii zużyto na wyprodukowanie izolacji cieplnej, jaką ocieplono każdy z budynków (np. przeciętny dom = mało izolacji = min energii na jej produkcję; dom pasywny = najwięcej izolacji cieplnej = największe zużycie energii na jej wyprodukowanie, ale najlepszy całkowity wynik).
- żółtym kolorem zaznaczona jest energia całkowita, potrzebna do wyprodukowania wszystkich materiałów budowlanych, z których wzniesiono budynek (porównywalna dla 3 przypadków).
- czarny słupek przedstawia zużycie energii na ogrzewanie każdego z tych budynków w okresie 50 lat (i ma decydujący wpływ na ostateczny całkowity wynik)

W Polsce także można wybudować dom pasywny. Na rynku są dostępne już wszystkie materiały i technologie niezbędne do wykonania budynku pasywnego. "Przykład Niemiec wskazuje, że już niedługo także Polacy będą budować domy pasywne, a przynajmniej energooszczędne. Trzeba przyznać, że w tym momencie taki budynek pasywny jest inwestycją kosztującą do ok. 20 proc. więcej. Jednak każdy może sprawić, że jego dom będzie zużywał dużo mniejszą ilość energii jedynie stosując grubszą warstwę izolacji. A to już nie powiększa znacznie kosztów budowy" - mówi Maria Dreger, Szef Sekcji Norm i Standardów Rockwool Polska.

W Polsce wiadomości na temat domów pasywnych dopiero zaczynają się pojawiać w mediach. Aby dotrzeć z nimi szerzej do środowisk związanych z budownictwem, przede wszystkim do architektów, Rockwool Polska rozpoczyna ogólnopolską akcję informacyjną połączoną z konkursem skierowaną do studentów architektury na projekt domu pasywnego. Jest to pierwszy krok, następnym będzie popularyzacja budownictwa pasywnego wśród potencjalnych inwestorów.

***

Informacje dodatkowe:
Grupa Rockwool Polska rozpoczęła działalność produkcyjną w Polsce wraz ze sprywatyzowaniem fabryki w Cigacicach - w czerwcu 1993 roku. W roku 1996 Rockwool uruchomił produkcję w drugim zakładzie w Małkini. Obie fabryki, z 6 liniami produkcyjnymi, zostały gruntownie zmodernizowane i produkują wełnę mineralną służącą jako izolacje termiczna, akustyczna i przeciwpożarowa w budowinictwie ogólnym oraz instalacjach technicznych.

W ciągu 11 lat działalności w Polsce firma Rockwool Polska zainwestowała ponad 400 mln złotych w obie polskie fabryki. Zarówno fabryki w Cigacicach jak i w Małkini zostały uznane za najbardziej wydajne zakłady Grupy Rockwool, a strategia marketingowa polskiego oddziału za najbardziej skuteczny plan strategiczny roku 2001.

W październiku 2001 roku British Standards Institution przyznała Rockwool Polska certyfikat ISO 9001. Stanowi on dowód, że System Zarządzania Jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy BSI ISO 9001:1994. System obejmuje wszystkie ważniejsze obszary działalności firmy. W roku 2003 firma uzyskała także certyfikat zarządzania jakością 9001:2000.

Za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia bezodpadowej produkcji oraz podnoszenia standardów ekologicznych samych produktów izolacyjnych Rockwool Polska został dwukrotnie uhonorowany przez Ministra Środowiska tytułem "Lidera Polskiej Ekologii" - w roku 2001 w kategorii "przedsiębiorstwo" i w roku 2003 w kategorii "wyrób".

Rockwool Polska osiągnął pozycję krajowego lidera materiałów izolacyjnych. Stało się to możliwe dzięki dokonanym przez firmę inwestycjom - technologicznym i badawczym oraz - przede wszystkim - dzięki dostrzeżeniu przez polskich wykonawców doskonałych parametrów użytkowych wełny mineralnej Rockwool. W serii otrzymanych nagród, tytułów i wyróżnień najnowsze są dwa, uzyskane podczas Międzynarodowych Targów Budowlanych BUDMA 2004 - tytuł "Izolacji Roku" w kategorii "izolacyjne materiały budowlane" dla sufitu podwieszanego SOFIT oraz znak "Produktu Przyjaznego Architektirze 2004-2005" dla systemu płyt spadkowych DACHROCK SPS.

Produkty firmy izolują od zimna i hałasu wiele obiektów w Polsce. Wełna mineralna chroni już nie tylko dziesiątki tysięcy domów, ale wygrywa w przetargach na izolacje kilkuset największych obiektów. Warto wspomnieć choćby Metropolitan - "Najlepszy Biurowiec Świata" według uczestników tegorocznych targów nieruchomości w Cannes.

Dodatkowych informacji udziela:

Aleksandra Ciesielska
tel.: 68 385 01 24
mail:

Joanna Józefiak
tel.: 22 858 74 58
mail: