BIURO PRASOWE

Obligacje Skarbowe, 28.02.2005

Marcowe obligacje - cztery nowe emisje


Bezpieczeństwo i zyskowność to cechy inwestycji, które nie muszą się wzajemnie wykluczać. Pomiędzy oprocentowaniem obligacji detalicznych a inflacją utrzymuje się różnica na kilkuprocentowym poziomie, która stanowi o realnym zysku z inwestycji. Dla porównania: w przypadku rocznej lokaty bankowej różnica ta nie przekracza nawet 0,5%. Do tych, których taka relacja nie satysfakcjonuje, Ministerstwo Finansów kieruje nową ofertę detalicznych obligacji skarbowych.
- Lokata w obligacje skarbowe należy do najbezpieczniejszych form oszczędzania - ich spłatę gwarantuje całym swoim majątkiem Skarb Państwa. Państwo gwarantuje zwrot zainwestowanego kapitału wraz z należnymi odsetkami. Bezpieczeństwo naszych pieniędzy to tylko jedna strona medalu. Dobra i trafna inwestycja to taka, która odpowiada naszym możliwościom, jak również naszym oczekiwaniom finansowym. Ustalając oprocentowanie nowych emisji obligacji skarbowych Minister Finansów bierze pod uwagę m. in. wysokość inflacji i rynkowych stóp procentowych. Obligacje skarbowe pozostają bardzo atrakcyjną inwestycją w porównaniu chociażby z ich bankową konkurencją, czyli lokatami - mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Należności
i Zobowiązań Finansowych Państwa w Ministerstwie Finansów.



Od 1 marca w ofercie Ministerstwa Finansów znajdą się nowe emisje obligacji dwu-, cztero-, pięcio-
i dziesięcioletnich. Oprocentowanie najpopularniejszych wśród inwestorów indywidualnych dwulatek uległo zmianie i dla marcowych DOS0307 wynosi 5,4% w skali roku, czyli 11,09% po dwóch latach. Dzięki prostej konstrukcji papiery te pozwalają z góry określić zysk po zakończeniu całej inwestycji. Dla DOS0307 wyniesie on 11,09 zł od jednej obligacji (przed opodatkowaniem).

Do obligacji oszczędnościowych należą oprócz dwulatek papiery cztero- i dziesięcioletnie. W marcu Minister Finansów zaoferuje czterolatki COI0309, których oprocentowanie wyniesie 5,7%
w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym (suma 4% inflacji i 1,7% marży). W kolejnych okresach oprocentowanie czterolatek obliczane będzie na podstawie wskaźnika inflacji i stałej marży określonej dla emisji marcowej na poziomie 3%. Odsetki z takiej inwestycji wypłacane będą oszczędzającym po zakończeniu każdego, rocznego okresu odsetkowego.

Marcowe dziesięciolatki EDO0315 przyniosą inwestorom 6% zysku w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym. Oprocentowanie tych papierów, podobnie jak w przypadku obligacji czteroletnich, jest zmienne - indeksowane inflacją (oprocentowanie obliczane jest poprzez zsumowanie rocznej inflacji oraz marży). W pierwszym okresie marża dla obligacji EDO wyniesie 2%, a w kolejnych, dziewięciu - 3%. Odsetki od papierów dziesięcioletnich podlegają kapitalizacji, a ich wypłata następuje jednorazowo w momencie ich wykupu, czyli dokładnie po 10 latach od rozpoczęcia oszczędzania.
Istotną zaletą EDO jest możliwość ich nabycia w ramach programu Indywidualnych Kont Emerytalnych. Zakup tych papierów w ramach Konta IKE - Obligacje, przy zachowaniu określonych
w ustawie warunków pozwala uchronić inwestorów przed 19 proc. podatkiem od zysków kapitałowych.
Papiery dziesięcioletnie podobnie jak wszystkie pozostałe obligacje oszczędnościowe można przedstawić do przedterminowego wykupu. W przypadku takiej operacji z narosłych odsetek potrącana jest kwota w wysokości 1zł od każdej obligacji. Wyjątkiem jest wypłata lub wypłata transferowa w ramach Konta IKE - Obligacje, gdyż w takim przypadku Klient otrzymuje całą należną kwotę.

W ofercie Ministerstwa Finansów kierowanej do klientów indywidualnych obok papierów oszczędnościowych znajdują się obligacje rynkowe: trzy- i pięcioletnie. Papiery te są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Obligacje rynkowe mogą kupować rezydenci i nierezydenci będący osobami fizycznymi lub osobami prawnymi oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, z wyłączeniem podmiotów finansowych.
Trzylatki TZ0208 z oprocentowaniem 6,62% w skali roku w pierwszym, półrocznym okresie odsetkowym, są najlepiej oprocentowanymi papierami w aktualnej ofercie Ministra Finansów. Inwestorzy mogą je nabywać do 30 kwietnia br.
- Trzylatki dzięki swojej konstrukcji i powiązaniu ze wskaźnikiem WIBOR 6M bardzo dobrze dostosowują się do sytuacji rynkowej. Inwestycja w obligacje trzyletnie umożliwia stały i łatwy dostęp do ulokowanych środków. Papiery te w razie potrzeby łatwo możemy upłynnić na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ponadto inwestorzy mogą liczyć na regularny dopływ gotówki z tytułu wypłacanych co 6 miesięcy należnych odsetek - mówi Anna Suszyńska.

Regularny dostęp do osiąganych zysków zapewniają również obligacje pięcioletnie (odsetki od rynkowych SP wypłacane są po zakończeniu każdego rocznego okresu odsetkowego). Od początku marca w ofercie Ministerstwa Finansów dostępne będą nowe emisje obligacji pięcioletnich SP0310. Ich oprocentowanie jest niezmienne przez cały okres inwestycyjny i dla SP0310 wynosi 5,5%.



* oprocentowanie w skali roku w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym
** oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym

***

Sprzedaż i obsługę detalicznych obligacji skarbowych prowadzi PKO Bank Polski w 922 Punktach Sprzedaży Obligacji - w 887 placówkach PKO BP i 35 Punktach Obsługi Klienta Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP. Klienci mogą kupować obligacje także przez Internet: (adres www.zakup.obligacjeskarbowe.pl) oraz telefon - pod numerem 0-801-310-210 (opłata jak za połączenie lokalne) lub 0-prefiks-81-535-66-55 (dla telefonów komórkowych).

Szczegółowe informacje o obligacjach klienci mogą uzyskać pod numerem infolinii 0-801-310-210 (opłata jak za połączenie lokalne), a także na stronach internetowych Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl oraz www.obligacjeskarbowe.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Ministerstwo Finansów
Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Należności i Zobowiazań Finansowych Państwa
tel. (22) 694 5025,

PKO Bank Polski
Małgorzata Jabłońska, Zastępca Naczelnika Wydziału Sprzedaży Rynku Pierwotnego
tel. (22) 521 79 11,

Partner of Promotion
Marek Gnap, Senior Account Executive
tel. (22) 858 74 58,