BIURO PRASOWE

Rockwool, 02.07.2004

HI-TECH, nadchodzi era szybkiej izolacji


Problem z rurociągami jest zawsze podobny - im dłuższy rurociąg tym większe straty energii. Izolowanie dużych rurociągów stanowi żmudne i czasochłonne zadanie, a mostki termiczne powstające na konstrukcjach wsporczych obniżają skuteczność wykonanej izolacji. Firma Rockwool Polska, lider na rynku izolacji z wełny mineralnej, postanowiła to zmienić wprowadzając na rynek produkt nowej generacji - dwugęstościową płytę o wytrzymałości otuliny pod nazwą HI-TECH.
Przeznaczenie

HI-TECH przeznaczony jest do izolacji rurociągów parowych, ciepłowniczych, przemysłowych, nisko- i wysokoprężnych. W szczególności zalecany jest na rurociągi o dużych średnicach: 406, 508, 610 mm, dla których ze względów ekonomicznych, korzystniejsze jest zastosowanie produktu o wysokich parametrach mechanicznych, umożliwiającego pominięcie konstrukcji wsporczych pod płaszcz zewnętrzny.

Najnowsza technologia

Płyty HI-TECH posiadają specyficzną strukturę dwugęstościową. Oznacza to, że gęstość warstwy zewnętrznej jest wyższa i zmniejsza się w miarę przesuwania się w stronę izolowanej powierzchni rurociągu. Pozwala to na dokładne dopasowanie się wewnętrznej warstwy izolacji do promienia krzywizny rurociągu, a jednocześnie umożliwia zachowanie przez warstwę zewnętrzną, która dodatkowo pokryta jest folią aluminiową, dużej sztywności i wytrzymałości na obciążenia.

Oszczędność

Zastosowanie płyt HI-TECH pozwala oszczędzać pieniądze, energię, czas oraz materiały. W związku z wykluczeniem konieczności stosowania konstrukcji wsporczych eliminuje się ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Powoduje to zmniejszenie strat ciepła o 15-20 % w stosunku do rurociągu z konstrukcjami wsporczymi. Oszczędność materiału uzyskuje się dzięki temu, że wymiary płyt na długości dopasowane są do średnic zewnętrznych rurociągów 406, 508 oraz 610 mm z uwzględnieniem grubości izolacji, co minimalizuje ilość pozostających odpadów. Produkt charakteryzuje się bardzo łatwym montażem, zarówno na odcinkach prostych jak i na kolanach.



Po nałożeniu HI-TECH na rurociąg zaleca się docisnąć izolację przy pomocy napinacza i taśmy. Następnie należy zamocować opaski z drutu stalowego o średnicy 1-1,5 w ilości 6 szt. na 1 mb rurociągu. W celu uzyskania szczelnej izolacji połączenia wzdłużne i poprzeczne można dodatkowo skleić taśmą aluminiową samoprzylepną. W przypadku kolan należy izolację odpowiednio dociąć i dopasować do promienia krzywizny.

Parametry techniczne.

Wszystkie produkty firmy Rockwool Polska charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi oraz bardzo dobrym współczynnikiem jakości do ceny.

Szczegóły:

Graniczna temperatura stosowania: do 650OC
Średnia gęstość: 90 kg/m3
Grubość izolacji: 80, 100, 120 mm
Szerokość: 500 lub 1000 mm
Długość: dopasowana do typowych rozmiarów rur stalowych

***

Informacje dodatkowe:
Grupa Rockwool Polska rozpoczęła działalność produkcyjną w Polsce wraz ze sprywatyzowaniem fabryki w Cigacicach - w czerwcu 1993 roku. W roku 1996 Rockwool uruchomił produkcję w drugim zakładzie w Małkini. Obie fabryki, z 6 liniami produkcyjnymi, zostały gruntownie zmodernizowane i produkują wełnę mineralną służącą jako izolacje termiczna, akustyczna i przeciwpożarowa w budowinictwie ogólnym oraz instalacjach technicznych.

W ciągu 11 lat działalności w Polsce firma Rockwool Polska zainwestowała ponad 400 mln złotych w obie polskie fabryki. Zarówno fabryki w Cigacicach jak i w Małkini zostały uznane za najbardziej wydajne zakłady Grupy Rockwool, a strategia marketingowa polskiego oddziału za najbardziej skuteczny plan strategiczny roku 2001.

W październiku 2001 roku British Standards Institution przyznała Rockwool Polska certyfikat ISO 9001. Stanowi on dowód, że System Zarządzania Jakością stosowany w firmie spełnia wymagania międzynarodowej normy BSI ISO 9001:1994. System obejmuje wszystkie ważniejsze obszary działalności firmy. W roku 2003 firma uzyskała także certyfikat zarządzania jakością 9001:2000.

Za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia bezodpadowej produkcji oraz podnoszenia standardów ekologicznych samych produktów izolacyjnych Rockwool Polska został dwukrotnie uhonorowany przez Ministra Środowiska tytułem "Lidera Polskiej Ekologii" - w roku 2001 w kategorii "przedsiębiorstwo" i w roku 2003 w kategorii "wyrób".

Rockwool Polska osiągnął pozycję krajowego lidera materiałów izolacyjnych. Stało się to możliwe dzięki dokonanym przez firmę inwestycjom - technologicznym i badawczym oraz - przede wszystkim - dzięki dostrzeżeniu przez polskich wykonawców doskonałych parametrów użytkowych wełny mineralnej Rockwool. W serii otrzymanych nagród, tytułów i wyróżnień najnowsze są dwa, uzyskane podczas Międzynarodowych Targów Budowlanych BUDMA 2004 - tytuł "Izolacji Roku" w kategorii "izolacyjne materiały budowlane" dla sufitu podwieszanego SOFIT oraz znak "Produktu Przyjaznego Architektirze 2004-2005" dla systemu płyt spadkowych DACHROCK SPS.

Produkty firmy izolują od zimna i hałasu wiele obiektów w Polsce. Wełna mineralna chroni już nie tylko dziesiątki tysięcy domów, ale wygrywa w przetargach na izolacje kilkuset największych obiektów. Warto wspomnieć choćby Metropolitan - "Najlepszy Biurowiec Świata" według uczestników tegorocznych targów nieruchomości w Cannes.

Dodatkowych informacji udziela:

Aleksandra Ciesielska
tel.: 68 385 01 24
mail:

Joanna Józefiak
tel.: 22 858 74 58
mail: