BIURO PRASOWE

Ghelamco, 16.11.2020

Ghelamco finalizuje transakcję sprzedaży wieżowca Silver Tower w Brukseli


Pomimo pandemii koronawirusa Ghelamco wywiązało się ze zobowiązania ukończenia swojej belgijskiej inwestycji Silver Tower w uzgodnionym terminie 18 miesięcy i sfinalizowało jej sprzedaż firmie Deka Immobilien.


Budynek Silver Tower, który niedawno zmienił nazwę na Iris Tower, jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Regionu Stołecznego Brukseli. Liczący 137 metrów i 34 pięter wieżowiec stał się znakiem rozpoznawczym okolic dworca kolejowego North Station. Na powierzchni blisko 45 tys. mkw. będzie w nim pracować ponad 2000 urzędników brukselskiej administracji publicznej i podatkowej.

Transakcja została sfinalizowana w ustalonej kwocie 205 mln euro, a budynek oddaliśmy zgodnie z harmonogramem określonym w ofercie. Szczególnym wyzwaniem było dla nas zaplanowanie logistyki, ponieważ musieliśmy pracować w bardzo ograniczonej przestrzeni, pomiędzy głównymi arteriami komunikacyjnymi i torami kolejowymi. Realizacja tak napiętego harmonogramu, na który wpływ miały również obostrzenia związane z koronawirusem, była możliwa wyłącznie dzięki znakomitemu przygotowaniu oraz dokładnemu monitorowaniu prac. To cecha charakterystyczna dla modelu biznesowego firmy Ghelamco, który opiera się na tzw. integracji pionowej, co oznacza, że mamy pełną kontrolę nad procesem budowy – od projektu po oddanie do użytku – mówi Michael Gheysens, dyrektor zarządzający Ghelamco Belgium.

Iris Tower jest przede wszystkim bardzo efektywny energetycznie. Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Duże przeszklenia nie tylko zapewniają odpowiednią ilość światła słonecznego, lecz także doskonałą izolację, co pozwala utrzymać wysoki poziom efektywności energetycznej.

Najważniejsze jest wykorzystanie odpowiednich technologii, a nasz sektor jest bardzo zaawansowany pod tym względem. Koronawirus przyspiesza ten trend, ponieważ budynki muszą spełniać coraz surowsze wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpiecznego środowiska pracy i miejsca spotkań. To stawia nas w doskonałym położeniu oraz dobrze rokuje na przyszłość. Popyt na nowe budynki wyposażone w efektywne technologie będzie rosnąć, ponieważ wiele spośród istniejących obiektów nie jest przygotowanych do spełnienia obecnych wymagań dotyczących środowiska pracy – mówi Paul Gheysens, dyrektor generalny Ghelamco Group.

 

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Marek Gnap, Account Manager, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 95

Radosław Górecki, Communication Manager, Ghelamco Poland
email: tel. 795 104 982