BIURO PRASOWE

STIHL, 26.11.2019

Komfort i bezpieczeństwo przy pracy w ogrodzie


Wielu ogrodników amatorów zaczyna swoją przygodę z pielęgnacją zieleni ubierając się w to, co już posiadają, np. stare spodnie, których nie będzie szkoda zabrudzić czy też zalegające od dłuższego czasu w szafce buty. Zastępują oni braki w odzieży ochronnej własną pomysłowością oraz sztuką improwizacji, co z początku może wydawać się przejawem sprytu, jednak na dłuższą metę często okazuje się być dla nas zagrożeniem. Nasze zdrowie to wartość, na której nie należy oszczędzać. Zwłaszcza przy pracach w ogrodzie, gdzie czeka na nas wiele niespodzianek, którym lepiej stawić czoła w ubraniu, które zapewni nam komfort i bezpieczeństwo.

Każdy ogrodnik, nieważne, hobbysta czy profesjonalista, musi myśleć o swoim bezpieczeństwie związanym z pracą w ogrodzie. Ryzyko podczas takiej pracy jest zależne od naszych umiejętności, posiadanych narzędzi, warunków atmosferycznych oraz wielu innych czynników, o których często nawet nie myślimy gdy planujemy zwykłe koszenie trawnika czy przycinanie roślin. Jednak nawet takie z pozoru proste prace niosą ze sobą ryzyko. Zanim zaczniemy dbać o nasze działki i podwórka powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o siebie. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, jak możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas prac w ogrodzie.

Ochrona podczas prac na przełomie roku
Znaczna większość prac ogrodowych wykonywanych na przełomie roku to prace porządkowe, które wiążą się między innymi z kopaniem w ziemi, zbieraniem
i grabieniem liści oraz układaniem drobnej i kłującej warstwy wokół roślin. Są to zadania, które narażają nasze ręce i dłonie na zadrapania lub skaleczenia. Musimy pamiętać o ochronie podczas takich prac, co najlepiej zrobić z pomocą wytrzymałych rękawic ochronnych. Jest to bariera ochronna pierwszego kontaktu - zwykle to właśnie ręce są najbardziej narażone na skaleczenie czy uraz, bo jest to w końcu nasze podstawowe narzędzie do pracy w ogrodzie. Dlatego rękawice ochronne powinny być zarówno na tyle grube by nas chronić, ale również na tyle elastyczne, żeby mieć pełen zakres ruchów podczas prac ogrodowych. Zależnie od wykonywanej pracy można dobrać różne rękawice, jednak na tę porę roku ocieplane rękawice ochronne idealnie nadadzą się do pracy w jesienną i zimową pogodę dzięki dobrej izolacji oraz powłoce gwarantującej dobry chwyt, nawet podczas deszczu.

Takie prace przygotowujące rośliny do zimy często wykonujemy na ostatnią chwilę, tuż przed pierwszymi przymrozkami, kiedy pogoda nas nie rozpieszcza. Ważne wtedy jest, aby zadbać o własne zdrowie i nie wychłodzić organizmu. Do tego potrzebne nam będą ubrania, które nie tylko zapewnią nam ciepło, ale również swobodę ruchów niezbędną do pracy w ogrodzie. Taką gwarancję może nam dać odpowiednia kurtka. – Wodoodporność to cecha, która jest niezbędna w odzieży ogrodnika, bo przecież 2/3 sezonu są deszczowe. Ochrona przed wodą to nie wszystko, bo takie ubranie musi też oddychać i być wygodne do pracy. Taka właśnie jest kurtka nieprzemakalna DuroFlex, która jest jednocześnie wodoodporna i przewiewna, dodatkowo można wyposażyć się w spodnie przeciwdeszczowe RAITEC, które również poprawią komfort pracy podczas pracy w deszczu lub na mokrym podłożu – opowiada ekspert STIHL, Rafał Górecki.

Twardo stąpaj po ziemi
Koniec roku to czas przygotowań do zimy, które zachodzą zarówno w ogrodzie jak i w ogrodniczym sprzęcie. Tak samo jak nasze drzewa i krzewy są otulane słomą, aby zabezpieczyć je przed zimnem, nasze nogi powinny zyskać tę samą dodatkową ochronę. Jak zapewne dobrze wiemy, zimno najszybciej ucieka
m. in. przez stopy, tak więc kluczowym elementem zimowej odzieży są dobre buty. Jednak zabezpieczenie przed zimnem nie wystarczy – musimy zadbać również o ich niezawodność. Buty ogrodnika powinny chronić go przed gałązkami, kolcami i korzeniami, które nieustannie próbują przebić się przez podeszwę, a także przed deszczem i śniegiem. – Najlepiej, gdy buty do pracy w ogrodzie mają stalową podeszwę, wtedy możemy być pewni, że pracujemy bezpiecznie i nic nas nie zaskoczy. Polecam buty ochronne WORKER S3, które posiadają zarówno stalową warstwę chroniącą podeszwę, jak i powłokę wodoodporną przygotowaną nawet na najgorszą pogodę – mówi ekspert STIHL, Rafał Górecki.

Spodnie antyprzecięciowe
Gdy mamy już buty dostosowane do pracy związanej ze zmianą sezonu, możemy zastanowić się również nad spodniami roboczymi. W porze zimowej prace ogrodowe są już zupełnie inne niż w lecie i tak samo zmieniają się nasze potrzeby odnośnie odzieży. Elementem ubrania ochronnego, który diametralnie zmienia się wraz z porą roku, są spodnie ochronne. Jedną z najczęstszych prac ogrodniczych wykonywanych w tym sezonie jest cięcie drewna opałowego, do czego letnie spodnie nie są odpowiednie. Ochrona nóg podczas pracy z pilarką jest kluczowa i może nam pomóc w kryzysowej sytuacji. – Do tego zadania świetnie nadają się spodnie antyprzecięciowe Stihl FUNCTION Universal, które ważą tylko 1 250 gramów, więc są bardzo lekkie, a warstwa antyprzecięciowa chroni przed zranieniami przez piłę łańcuchową przedniej części nóg. Specjalne włókna, podczas kontaktu z działającą piłą mechaniczną, wkręcają się w jej łańcuch i w efekcie go zatrzymują. Taka ochrona antyprzecięciowa w razie wypadku jest nieoceniona i powinien rozważyć ją każdy ogrodnik używający pilarek łańcuchowych – zaznacza Rafał Górecki ze STIHL.

Zabezpieczenie wzroku i słuchu
Podczas pracy z piłą ogrodnicy często pomijają ochronę słuchu, a jest to duży błąd. Należy pamiętać, iż przy takiej pracy nasz słuch jest w wystawiony na długotrwały hałas, co może spowodować jego uszkodzenie. Jeśli chcemy skutecznie ochronić się przed niekorzystnymi skutkami hałasu, powinniśmy zainwestować w specjalne nauszniki. – Osłona słuchu jest niezwykle istotna przy pracy z piłą. Zaopatrzenie w nauszniki przeciwhałasowe podczas takiej pracy jest jej niezbędnym elementem. Ciekawą propozycją mogą być nauszniki przeciwhałasowe Concept oraz nauszniki z funkcją Bluetooth. Nie tylko ochronią nas przed ewentualnym uszkodzeniem słuchu, ale również uczynią naszą pracę o wiele przyjemniejszą i pomogą zwiększyć nasze skupienie. Efekt ochronny może zwiększyć osłona twarzy i słuchu, która dodatkowo jest wyposażona w siatkę nylonową chroniącą twarz – mówi ekspert STIHL, Rafał Górecki.

Skoro o ochronie twarzy mowa, nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu wzroku. Przy pracach polegających na cięciu i obróbce drewna lub przycinaniu drzew i krzewów jest to konieczne. Taka praca niesie ze sobą duże ryzyko odprysków drewna, które mogą poważnie uszkodzić nasze oczy, jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo. Podczas pracy z piłą obowiązkowo powinniśmy być wyposażeni w okulary ochronne. W ofercie firmy STIHL można wybrać wśród 4 dostępnych serii tj. FUNCTION, DYNAMIC, ADVANCE oraz dla osób noszących okulary. Rozmiar i kształt takich okularów powinien być dopasowany do pracy, jaką wykonujemy – tutaj znaczenie ma dostosowanie ich do kształtu głowy, odpowiednio dobrany kolor szkieł czy rozmiar osłony bocznej okularów.

Poszukiwania ubrania ochronnego, które jest zarówno dopasowane do zimowej pogody, jak i wygodne oraz trwałe nie jest łatwe, jednak macie już kilka propozycji, które powinny ułatwić ten proces. Warto poświęcić na to swój czas, aby odzież w którą zainwestujemy nie okazała się zawodna i jednorazowa. Porządna odzież nie tylko sprawi, że praca będzie komfortowa i przyjemna, ale pozwoli również na długie lata bezpiecznej pracy w ogrodzie.

***

 

Biuro prasowe:
Marcin Bratkowski
tel.: 22 858 74 58 wew. 52
e-mail:

Jarosław Zakrzewski
tel.: 22 858 74 58 wew. 68
e-mail:

STIHL® jest zarejestrowaną marką ANDREAS STIHL AG & Co. KG.
Dalsze informacje znajdą Państwo na stronie: www.stihl.pl.