BIURO PRASOWE

Ghelamco, 23.05.2019

Ghelamco zaprasza na nową wystawę „Wszystkożercy”


Od 29 maja do 9 sierpnia plenerowa galeria sztuki Art Walk na placu Europejskim prezentuje wystawę „Wszystkożercy” Krzysztofa Franaszka. Instalacja, na którą składają się rzeźby ze stali, z mosiądzu, obiekty wykonane w technologii druku 3D i fotografie, opowiada o współczesnych postawach i wartościach, szaleńczym tempie życia, pogoni za sukcesem oraz wszechobecnym konsumpcjonizmie. Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście serdecznie zapraszają do obejrzenia ekspozycji.


Tytułowi Wszystkożercy prezentowani w pracach artysty to mieszkańcy wielkich miast ukazani w kontekście swojego otoczenia. Ich byt opiera się na pierwotnych instynktach i walce o przetrwanie, a naturalnym środowiskiem życia jest miejska dżungla, która rządzi się własnymi prawami i funkcjonuje zgodnie z własną dynamiką. Przedstawiciele tego gatunku już od dawna nie muszą walczyć o zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych. Trawi ich natomiast dążenie do poprawy jakości życia i statusu społecznego. W miarę jak rośnie ambicja Wszystkożerców, to dążenie staje się bezrefleksyjne, a egoizm bierze górę nad empatią wobec innych i środowiska.

Rzeźby z metalu przypominają zęby i ostrza, niczym atrybuty drapieżców. Atrakcyjne wizualnie, dopracowane w szczegółach abstrakcyjne formy budzą niepokój i poczucie zagrożenia. Natomiast eksponowane w podświetlanych kasetonach fotografie zwracają uwagę na problem nadprodukcji żywności i dóbr. Miarowe, pulsujące światło w zaciemnionych wnętrzach poszczególnych modułów galerii wprowadza w hipnotyczny ruch obrazy przeładowanych wnętrz hipermarketów, witryn sklepowych i skomasowanych odpadków na wysypiskach śmieci. Fotografie balansują na granicy abstrakcji i dokumentu. W środku tak sportretowanego krajobrazu miejskiego znalazła się rzeźba współczesnego Wszystkożercy w pośpiechu pochłaniającego hamburgera – mówi kuratorka wystawy Olga Guzik-Podlewska.

Krzysztof Franaszek podejmuje trudny temat konsekwencji współczesnej kultury konsumpcjonizmu. Cechujący ją rosnący indywidualizm i niezdrowa pogoń za lepszym zaburzają funkcjonowanie we wspólnocie, a w połączeniu z ogólną atomizacją społeczeństwa stanowią zagrożenie dla i tak skrajnie już eksploatowanego środowiska. Mocny język wizualny artysty, zabarwiony ironią i humorem, sprawia, że zarysowany we „Wszystkożercach” obraz rzeczywistości skłania nie tylko do refleksji, lecz także do podjęcia świadomego działania.

Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście zapraszają na otwarcie wystawy, które odbędzie się 29 maja o godzinie 18.

O Art Walk

Plenerowa galeria Art Walk to specjalnie zaprojektowana konstrukcja dostosowana do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Pasaż wystawienniczy o długości 57 metrów składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym oknem na wewnętrzną galerię. Art Walk został uruchomiony w maju 2016 r. przez Ghelamco Poland i Fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania. Galeria funkcjonuje w ramach placu Europejskiego – pierwszej tego typu przestrzeni miejskiej w historii Warszawy. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta i pracowników okolicznych biur, a także przestrzeń promującą kulturę i sztukę.

„Wszystkożercy”

Art Walk, plac Europejski w Warszawie

Wystawa czynna: od 29 maja do 9 sierpnia 2019

Kuratorka: Olga Guzik-Podlewska

Artysta: Krzysztof Franaszek (1981) – urodzony w Lublinie, mieszka i pracuje w Warszawie. Tworzy rzeźby, obiekty, instalacje i rysunki. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 2006), doktorem sztuk pięknych (2013). Był stypendystą w pracowni Christiana Jankowskiego na Staatliche Akademie der Bildenden Künste w Stuttgarcie (2005) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009, 2018). Swoje dzieła prezentował w ramach wystaw indywidualnych m.in. w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, w Galerii Le Guern, Galerii Studio. Uczestniczył w kilkunastu pokazach zbiorowych i projektach w Polsce, Niemczech, Holandii, USA, Rosji, na Litwie, w Ukrainie, Bangladeszu i w Indiach. Od 2006 r. jest pracownikiem macierzystej uczelni. Współpracuje z galerią Le Guern.

Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco Poland

Partner: Galeria Le Guern

O FUNDACJI SZTUKA W MIEŚCIE

Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizacja wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.

Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktując kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta, wykorzystujemy ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.

Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej. Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców.

Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej polegający na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych. W ramach programu prowadzimy także działanie „EDUKujmy się!” polegające na darmowym udostępnianiu materiałów edukacyjnych z zakresu kształtowania przestrzeni publicznej oraz sztuki w przestrzeni publicznej.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304