BIURO PRASOWE

Ghelamco, 27.03.2019

Pięknie jak w niebie Dekoracje i malowidła zdobiące wnętrza kamienic Foksal 13/15 odzyskują blask


W historycznym centrum Warszawy, przy ulicy Foksal, dwie przedwojenne kamienice odzyskują dawną świetność. Budynki pod numerem 13 i 15 od trzech lat przechodzą rewitalizację pod okiem konserwatora zabytków. Powstaną w nich luksusowe apartamenty dla miłośników zarówno klasycznej architektury, jak i współczesnego designu.Na klatce schodowej jednego z domów pod wieloma warstwami farby odkryto polichromie przedstawiające postacie aniołków. Te i pozostałe dekoracje są obecnie poddawane starannej konserwacji i częściowej rekonstrukcji.


 

W XIX wieku kamienice miały rangę luksusowych rezydencji zamieszkanych przez warszawską elitę. Budynki przetrwały obie wojny światowe, ale nie tylko z tego powodu można je uznać za prawdziwy skarb na mapie ciężko doświadczonej przez historię Warszawy. Inwestycje są wyjątkowe również ze względu na swoje niezwykle bogate w detale architektoniczne wnętrza, które urodą i przepychem dorównywały pałacowym komnatom. Niebawem odzyskają swój dawny blask, a adres Foksal 13/15 na powrót stanie się jednym z najbardziej prestiżowych w mieście, łącząc wyjątkową przeszłość, wybitne walory estetyczne i komfortowe udogodnienia.

Ghelamco we współpracy z najlepszymi specjalistami stopniowo odtwarza piękne detale wystroju pomieszczeń. Wnętrza kamienic Foksal 13/15 zdobią różnego rodzaju malowidła ścienne i sufitowe. Są wśród nich proste geometryczne wzory tworzące misterne kompozycje oraz polichromie – wielobarwne malunki wykonane na tynku.

Na klatce schodowej kamienicy z numerem 15 pod warstwami farby odkryto szczególnej urody malowane dekoracje. To postaci puttów – rozkosznych aniołków – dmących w trąby, malujących latawce, plotących wieńce. Po zakończeniu renowacji będą wprowadzały mieszkańców w prawdziwie niebiański klimat.

Koronkowa praca

Zachowanie oryginalnych polichromii w remontowanym budynku to szczególnie trudne zadanie, wymagające niezwykłej precyzji i pietyzmu.

– W przypadku kamienic Foksal 13/15, podobnie jak w innych obiektach z tamtego okresu, malowidła znajdują się na słomianych matach pokrytych warstwą tynku, przymocowanych do drewnianych elementów konstrukcyjnych, na przykład stropów. Nasza praca polega na wykonaniu tzw. transferu. Ostrożnie odcinamy fragmenty mat, przenosimy je, a po zakończeniu remontu płaszczyzny, na której się znajdowały, ponownie umieszczamy na niej części polichromii. Miejsca połączeń poszczególnych fragmentów punktowo zamalowujemy używając specjalnego, bardzo precyzyjnego pędzla o średnicy niewiele większej niż igła oraz farb konserwatorskich, których tonacja idealnie pasuje do oryginalnych i które nie zmienią odcienia za kilka lat – tłumaczy architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart, która odpowiada za projekt rewitalizacji Foksal 13/15.

Po usunięciu nagromadzonych przez lata warstw farby w głównej klatce schodowej budynku odkryto jeszcze jeden nieznany wcześniej detal – malowaną tarczę przy drzwiach wejściowych z rokiem powstania kamienicy – 1895. Ona również zostanie należycie odrestaurowana.

W apartamentach odbywają się w tej chwili przygotowania do montażu rozrzeźbionych sztukaterii – listew, faset, rozet i wielu innych zdobień. W trakcie inwentaryzacji w pomieszczeniach doliczono się ich blisko 100 wzorów. Większość motywów to dekoracje modne i dość często spotykane u schyłku XIX wieku, ale nie brakuje i takich, których konserwatorzy dotychczas nie znali – zastosowanych tylko w tej realizacji. Te historyczne smaczki dodatkowo podnoszą prestiż inwestycji i nadają apartamentom indywidualny rys.

Rewitalizacja tak niezwykłych obiektów jak kamienice przy Foksal 13/15 to prawdziwa szkoła cierpliwości, o czym przekonaliśmy się już na samym początku tego projektu. Zgromadzenie wszystkich pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia prac zajęło nam ponad 10 lat. Jesteśmy jednak przekonani, że efekt naszych starań będzie naprawdę imponujący i zostanie doceniony zarówno przez przyszłych właścicieli apartamentów, jak i mieszkańców stolicy, którzy będą mogli cieszyć oczy przepięknymi fasadami „Paryża Północy”, jak przed 1939 r. nazywano Warszawę – mówi Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

W ten właśnie sposób, starannie i z poszanowaniem historycznej materii obiektu, powstają apartamenty, których wystrój będzie potwierdzał autentyzm i niezwykły charakter inwestycji. Deweloper w równym stopniu dba jednak także o komfort przyszłych mieszkańców, o czym świadczy chociażby wygospodarowanie miejsca na dwa patia będące luksusową przestrzenią wspólną. Jedno z nich wkrótce zyska kamienną posadzkę i szklano-aluminiowe zadaszenie.

 

*Szeroki zakres prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych w ramach inwestycji Foksal 13/15 można obejrzeć w filmie: https://youtu.be/WM66en5YGNE  

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304