BIURO PRASOWE

Ghelamco, 21.03.2019

Plac Europejski z nową wystawą – „Sport w wielkim mieście”


Fundacja Sztuka w Mieście i Ghelamco Poland zapraszają na nową wystawę w plenerowej galerii Art Walk na placu Europejskim. Od 27 marca do 10 maja będzie tam można oglądać ekspozycję zatytułowaną „Sport w wielkim mieście” prezentującą sportowy obraz Warszawy przez pryzmat przeszłości i współczesności oraz najbardziej niezwykłych dyscyplin.


W środę 27 marca o godz. 18.30 w plenerowej galerii Art Walk na placu Europejskim odbędzie się otwarcie wystawy Rafała Wilka „Sport w wielkim mieście”. Podczas inauguracji artysta oraz historyk sportu Robert Gawkowski opowiedzą o prezentowanych pracach oraz przybliżą historie miejsc i ludzi związanych z wybranymi dyscyplinami uprawianymi w Warszawie. Są wśród nich tak oryginalne aktywności jak lacrosse, motoball czy… przeciąganie liny, które notabene do 1920 r. można było oglądać na olimpiadzie.

 

Aktywność ruchowa zawsze ma wymiar nie tylko fizyczny, lecz także kulturotwórczy i społeczny – buduje wspólnotę doświadczeń i emocji. W Warszawie sport narodził się nad Wisłą, jeszcze w czasach zaborów. Pojawienie się nad brzegami rzeki wioślarzy ubranych na sportowo początkowo budziło zgorszenie, potem coraz większe zainteresowanie. Bardzo ciekawie wyglądały też początki innej dyscypliny pokazanej w ramach naszej ekspozycji – gry w kółko, zwanej też ringiem. Otóż kiedy popularny przed laty szermierz Włodzimierz Strzyżewski nie dostał urlopu i nie mógł pojechać na zgrupowanie kadry, postanowił na własne potrzeby wymyślić ćwiczenie, które mógłby wykonywać w pojedynkę i które utrzyma go w dobrej formie. Tak oto powstała nowa dyscyplina, którą można uprawiać indywidualnie lub zespołowo – opowiada Rafał Wilk, autor prac przedstawionych w ramach ekspozycji.

 

W trakcie otwarcia wystawy goście dowiedzą się także między innymi tego, na rzecz jakich dyscyplin lobbował u cara Bolesław Prus, czy też tego, co łączy lacrosse, północnoamerykańskich Indian i francuskich misjonarzy.

Wystawa Rafała Wilka jest antropologicznym spacerem wokół zjawiska sportu i jego wizualności. Uwaga artysty skupia się na niszowych i niekomercyjnych dyscyplinach uprawianych w Warszawie dziś oraz w przeszłości. Znajdują i znajdowały one sobie miejsce w przestrzeni miasta na różne sposoby: wykorzystując specjalnie przygotowaną do tego infrastrukturę, uwarunkowania terenu bądź też redefiniując funkcje miejsc ogólnodostępnych – podsumowuje Marta Czyż, kuratorka ekspozycji.

O Art Walk

 

Plenerowa galeria Art Walk to specjalnie zaprojektowana konstrukcja dostosowana do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Pasaż wystawienniczy o długości 57 metrów składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym oknem na wewnętrzną galerię. Art Walk został uruchomiony w maju 2016 r. przez Ghelamco Poland i Fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania. Galeria funkcjonuje w ramach placu Europejskiego – pierwszej tego typu przestrzeni miejskiej w historii Warszawy. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta i pracowników okolicznych biur, a także przestrzeń promującą kulturę i sztukę.

„Sport w wielkim mieście”

Art Walk, plac Europejski w Warszawie

 

Kuratorka: Marta Czyż

 

Artysta: Rafał Wilk (1979) – absolwent Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim, artysta posługujący się różnymi środkami ekspresji, od malarstwa, przez fotografię i wideo, po animacje komputerowe. W swoich pracach często porusza zagadnienia związane z trudną historią Europy. Prywatnie miłośnik koszykówki, nart biegowych, piłki nożnej, jazdy rowerowej i wszelkiej aktywności fizycznej oraz szachów.

 

Współpraca merytoryczna: Robert Gawkowski (1962) – doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-2001 prezes Akademickiego Związku Sportowego UW. Obecnie pracownik Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz wykładowca historii kultury fizycznej w Wyższej Szkole Pedagogiki Resocjalizacyjnej i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Opublikował m.in. książki „Encyklopedia klubów sportowych Warszawy”, „Sport w II Rzeczpospolitej” oraz kilkadziesiąt prac badawczych z zakresu kultury fizycznej.

 

Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco Poland

 

Współpraca: Polskie Towarzystwo Ringo (Mariusz Wangryn, Krystyna Anioł-Strzyżewska), Klub Miłośników Polonii Warszawa, Robert Gawkowski, Koło Miłośników Historii Polonii Warszawa, Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, Warsaw Sirens, Grom Warszawa, UKS Mazowia Synchro, WKS Śmigły Wilno (Retro Liga), Leszek Fidusiewicz, Bartosz Bajerski, Agnieszka Bieniek.

 

O FUNDACJI SZTUKA W MIEŚCIE

Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizacja wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.

Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktując kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta, wykorzystujemy ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.

Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej. Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców.

Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej polegający na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych. W ramach programu prowadzimy także działanie „EDUKujmy się!” polegające na darmowym udostępnianiu materiałów edukacyjnych z zakresu kształtowania przestrzeni publicznej oraz sztuki w przestrzeni publicznej.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304