BIURO PRASOWE

COP24, 03.12.2018

Szczyt klimatyczny w Katowicach uroczyście rozpoczęty


Równo o godzinie 10:00 rozpoczęło się uroczyste otwarcie globalnego szczytu klimatycznego ONZ – COP24. W ceremonii udział wzięli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Sekretarz Generalny ONZ António Guterres, Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, Prezydent COP24 Michał Kurtyka oraz szefowie państw i rządów kilkudziesięciu krajów z całego świata. Do 14 grudnia przedstawiciele 196 państw i Unii Europejskiej będą pracować nad osiągnięciem porozumienia w sprawie realizacji celów wyznaczonych trzy lata temu w Porozumieniu paryskim. Polska jest gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ już po raz trzeci.


Organizacja globalnego szczytu klimatycznego to dowód, że nasz kraj dąży do międzynarodowej współpracy. Potrzebujemy jej, gdyż współczesny świat, mimo postępu technologicznego, wciąż boryka się z problemem zaspokojenia podstawowych potrzeb ludzkości. Miliony ludzi żyją bez bezpiecznego dostępu do wody, żywności, energii czy edukacji – powiedział w wystąpieniu inaugurującym dwutygodniową konferencję COP24 Prezydent RP Andrzej Duda. – Wierzę, że odpowiedzialna polityka klimatyczna jest budowana na solidnym fundamencie, który stanowią zrównoważone relacje pomiędzy naturą i technologią, przy jednoczesnym uznaniu godności ludzkiej jako wartości nadrzędnej – dodał.

Prezydent RP wziął udział w rozpoczęciu obrad szczytu klimatycznego ONZ – COP24, organizowanego w Katowicach. Polska po raz trzeci jest gospodarzem szczytu, a po raz czwarty będzie przewodniczyć Konferencji Stron w ramach globalnego procesu negocjacji klimatycznych. Do 14 grudnia niemal 26 tysięcy osób z całego świata – przedstawiciele państw i instytucji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i biznesu – będzie debatować nad sposobem osiągnięcia celów, wyznaczonych w Porozumieniu paryskim z 2015 roku.

Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele władz Organizacji Narodów Zjednoczonych, która na czas szczytu przejęła kontrolę nad wszystkimi obiektami konferencji - Sekretarz Generalny ONZ António Guterres i Sekretarz Wykonawcza UNFCCC Patricia Espinosa. Oboje zgodnie przyznawali, że po raz kolejny Polska świetnie przygotowała się do roli gospodarza międzynarodowego wydarzenia, a współpraca ze służbami i instytucjami publicznymi układa się wzorowo.

Ministerstwo Środowiska, odpowiedzialne za przygotowanie i organizację szczytu COP24, reprezentował szef resortu, Henryk Kowalczyk. Minister wskazywał na skalę postępu, jakiego w ciągu ostatnich trzech dekad dokonała Polska w zakresie walki z emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczeniem powietrza. – Gdyby trzydzieści lat temu ktoś opisał dzisiejsze realia i standardy w naszym kraju – nikt by mu nie uwierzył. Transformacja ustrojowa zastała Polskę jako kraj borykający się z problemem degradacji środowiska naturalnego. Tymczasem udało nam się o 30 proc. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, inwestujemy w elektromobilność, realizujemy ambitny program „Czyste Powietrze” – mamy cały szereg powodów do dumy, ale także świadomość wyzwań stojących wciąż przed nami – powiedział Minister Środowiska.

Ministrowi towarzyszył Michał Kurtyka, sekretarz stanu w resorcie środowiska, który podczas niedzielnych uroczystości przejął z rąk premiera Fidżi, Franka Bainimaramy, funkcję Prezydenta COP. Będzie ją sprawował do kolejnej, przyszłorocznej konferencji klimatycznej. Zadaniem Prezydenta COP Michała Kurtyki będzie łagodzenie ewentualnych sporów w celu zrealizowania najważniejszego celu – osiągnięcia ostatecznego porozumienia. - Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces – te słowa Henry’ego Forda idealnie oddają narrację między COP21, a wyzwaniem, jakie stoi przed nami dziś – powiedział Minister Kurtyka

W uroczystościach wziął także udział prezydent miasta Katowice – Marcin Krupa. Podkreślał, jak bardzo miasto i region zmieniły swoje oblicze na przestrzeni ostatnich lat. – Dzięki inwestowaniu w nowe technologie i realizowanie polityki zrównoważonego rozwoju stajemy się coraz bardziej zielonym miastem. Śląsk stanowi dziś przykład dla innych, industrialnych obszarów w Europie i na świecie– mówił prezydent miasta – gospodarza konferencji.

Szczyt klimatyczny ONZ – COP24 w Katowicach potrwa do 14 grudnia.

***

Więcej informacji:

Biuro Prasowe Konferencji COP24
tel.: +48 22 858 74 58 wew. 200
e-mail: