BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 01.03.2017

Polska giełda silna na tle innych rynków wschodzących


Robert Burdach, zarządzający funduszami akcji Union Investment TFICzy wyceny spółek na warszawskiej giełdzie są już skrajnie wysokie? Naszym zdaniem nie. W tej chwili odrabiamy stracony czas. To sprawia, że jesteśmy silni na tle innych rynków wschodzących. Szczególnie spory dystans do nadgonienia ma WIG20. W ciągu ostatnich lat indeks największych spółek zachowywał się dużo gorzej od indeksu WIG czy mWIG40, który grupuje średnie spółki.

Po kolei rosną poszczególne sektory
Pozytywny ruch – tak najkrócej można opisać sytuację na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Obecnie widzimy, jak po kolei uruchamiają się kolejne spółki i sektory, które wcześniej nie uczestniczyły we wzrostach. Na początku były to PZU i KGHM, potem szerzej sektor finansowy, później energetyka, a w końcu spółki sektora paliwowego. Teraz prawdopodobnie będziemy obserwować powtórkę tego cyklu.

Możliwa korekta, ale sentyment pozostanie pozytywny
Od listopada WIG20 urósł już ponad 30%. Niedługo jakaś korekta może się wydarzyć, ale jeśli globalny sentyment się nie zmieni i ktoś nie wsadzi „kija w szprychy”, to akcje powinny pozostać silne. Poza powrotem kapitału zagranicznego na GPW, silnym wsparciem dla rynku akcji jest otoczenie makroekonomiczne w Polsce. Dobre prognozy na 2017 r., a zwłaszcza ruszające inwestycje dają nadzieje na dalsze wzrosty.

Polska liderem regionu
Polska wydaje się obecnie rynkiem z największym potencjałem. Giełdy w Czechach i na Węgrzech dużo lepiej radziły sobie przez ostatnie 2 lata, przez co w Warszawie mamy teraz sporo do nadrobienia. Dobre widoki na przyszłość potwierdzają dane z ostatnich 3 miesięcy, według których jesteśmy jednym z najsilniejszych rynków. Podobne zdanie o Polsce ma Goldman Sachs. Amerykański bank inwestycyjny wskazał Polskę jako jedyny europejski kraj, w którym rynek akcji ma duży potencjał wzrostu, tuż obok Brazylii i Indii.

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,