BIURO PRASOWE

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, 30.11.2016

Debata w Parlamencie Europejskim na temat zrównoważonego rozwoju rolnictwa z udziałem Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej


W dniu 30 listopada br. w Parlamencie Europejskim zorganizowano debatę, której tematem przewodnim był zrównoważony rozwój rolnictwa w UE, w tym przede wszystkim produkcji zwierzęcej. Europosłowie, naukowcy, a także przedstawiciele europejskiej branży rolno-spożywczej zgodzili się, że poprzez podejmowanie odpowiednich działań mogą wspierać innowację i rozwój tego sektora w przyszłości. Współorganizatorami konferencji byli europosłowie – Franc Bogovic, Michela Giuffrida i Daniel Dalton. Wśród mówców pojawili się przedstawiciele FAO (Food and Agriculture Organization), CEJA (the European Council of Young Farmers), Rabobank oraz reprezentant polskiego sektora rolno-spożywczego, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, Łukasz Dominiak. W czasie swojej prelekcji poruszył m.in. temat wyzwań związanych z dynamicznym rozwojem produkcji drobiarskiej w Polsce oraz wymaganiami konsumentów w kraju i zagranicą.


- Udział w konferencji dotyczącej zrównoważonego rozwoju sektora rolno-spożywczego jest dla nas bardzo ważny. Polska jest liderem w hodowli i produkcji drobiu, dlatego czujemy się zobowiązani do poszerzania naszej wiedzy i dzielenia się nią z innymi. Tego rodzaju inicjatywy pomagają nam podjąć współpracę przy promowaniu odpowiedniego podejścia do sektora produkcji zwierzęcej nie tylko w Polsce, ale także wśród pozostałych państw UE. Polska branża drobiarska stale pochyla się nad problemem połączenia oferty producentów z wymaganiami konsumentów, starając się przy tym chronić środowisko. Jednym z aktualnych tematów jest m.in. kwestia zagospodarowania odpadów biologicznych z ferm i zakładów przetwórczych. Poświęcamy dużo uwagi tej tematyce, która jest wyzwaniem dla wszystkich uczestników łańcucha produkcji żywności. W ostatnim czasie uruchomiliśmy kilka programów, których celem jest promocja nowych rozwiązań w zakresie ponownego wykorzystania pozostałości pochodzących z produkcji zwierzęcej, co więcej, to m.in. z tego powodu pozyskaliśmy nowych członków KRD-IG, zajmujących się właśnie tym zagadnieniem. Jednocześnie dokładamy wszelkich starań, aby polskie mięso drobiowe stale było produktem o najwyższej jakości i bezpieczeństwie. Sukces ten zawdzięczamy między innymi wyjątkowo restrykcyjnemu podejściu do chowu drobiu. To ważne, by pielęgnować te nawyki, ulepszając je i unowocześniając. – komentuje Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

W trakcie debaty uczestnicy zgodzili się, że branżę produkcji zwierzęcej w UE czeka wiele wyzwań, ale wyrazili także głębokie przekonanie, że rozwój gospodarczy i zrównoważona produkcja tego sektora nie wykluczają się wzajemnie. Cel jest możliwy do osiągnięcia głównie poprzez innowacje, badania i rozwój, ulepszanie metod produkcji, jasne regulacje prawne oraz nowe modele zarządzania i biznesu. Istotną konkluzją debaty w Europarlamencie było wskazanie m.in. przez przedstawiciela KRD-IG, konieczności zwiększenia poziomu produkcji drobiarskiej, przede wszystkim w kontekście przyrostu liczby ludności na świecie prognozowanej do 2050, a co za tym idzie dynamicznego zwiększenia popytu na żywność, w tym głównie białko zwierzęce.

***

KRAJOWA RADA DROBIARSTWA – IZBA GOSPODARCZA
WIODĄCA ORGANIZACJA SEKTORA DROBIARSKIEGO W POLSCE
Działa nieprzerwanie od 25 lat i zrzesza blisko 70 członków reprezentujących hodowlę, reprodukcję i wylęgi, produkcję towarową drobiu i jaj, a także produkcję i sprzedaż mięsa drobiowego oraz jego przetworów i jaj konsumpcyjnych, produkcję pasz dla drobiu, produkcję towarzyszącą. Podmioty zrzeszone w KRD-IG posiadają łącznie blisko 70% udziału w rynku krajowym oraz około 90% udziału w eksporcie. KRG-IG prowadzi szeroką działalność dydaktyczną i naukową związaną z sektorem drobiarskim.

Celem działalności KRD-IG jest m.in. stały rozwój i unowocześnianie polskiego drobiarstwa, ochrona interesów hodowców i producentów drobiu oraz przetwórców mięsa drobiowego, ich integracja, reprezentowanie krajowego drobiarstwa wobec władz państwowych i organizacji pozarządowych.

Ponadto na podstawie upoważnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi KRD-IG podejmuje zadania z zakresu konstrukcji i realizacji programów hodowlanych, wykonywania oceny wartości użytkowej i hodowlanej drobiu, prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów mieszańców drobiu.

Kontakt dla mediów

Magdalena Bajer
Partner of Promotion

22 858 74 58 wew. 84