BIURO PRASOWE

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, 18.11.2016

Kończy się Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach


W dniach 14-20 listopada 2016 r. odbywa się kolejna kampania społeczna organizowana wspólnie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE), której działania mają na celu m.in. zwiększenie świadomości na temat właściwego stosowania antybiotyków. Akcje edukacyjne skierowane do społeczeństwa i hodowców w zakresie antybiotykoterapii u zwierząt hodowlanych podejmuje także Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza.


W ramach rozpowszechniania wiedzy dotyczącej stosowania antybiotyków warto zwrócić uwagę na sektor rolno-spożywczy. Mimo dostępności wiarygodnych źródeł, wśród opinii publicznej nadal krążą nieprawdziwe informacje mówiące o tym, że mięso drobiowe sprzedawane w sklepach jest „naszpikowane” antybiotykami. Eksperci z zakresu chowu i hodowli zwierząt, lekarze weterynarii, czy władze weterynaryjne jednogłośnie zaprzeczają tym informacjom, wynikającym z braku wiedzy na temat zwierząt gospodarskich. Przez wiele lat docierały do nas informacje dotyczące m.in. podawania kurczakom hormonu wzrostu. Pojawiały się spekulacje o nienaturalnie szybko rosnących ptakach, co rodziło obawy związane ze spożyciem mięsa drobiowego. Jednakże liczne regulacje prawne ściśle określają wymagania dotyczące chowu ptaków. Obejmują one zarówno całkowity zakaz podawania hormonów, jak i warunkują restrykcyjne zasady antybiotykoterapii w hodowlach. Europejska Agencja ds. Leków (EMA) przeprowadziła analizy dotyczące sprzedaży antybiotyków o przeznaczeniu weterynaryjnym. W latach 2011 – 2014 zaobserwowano, że sprzedaż tego rodzaju antybiotyków w przeliczeniu na jedno zwierzę obniżyła się w większości państw członkowskich UE.

- Z roku na rok obserwujemy spadek zużycia antybiotyków u zwierząt gospodarskich, zarówno w Polsce, jak i w większości krajów UE. Ważne jest zrozumienie różnicy między ilością podawanych antybiotyków a ilością sprzedawanych. Należy pamiętać, że sprzedaż antybiotyków może nieznacznie wzrastać, co jest naturalnym następstwem rosnącej liczby stad drobiu w Europie. Oznacza to, że wzrost sprzedaży nie jest wynikiem zwiększonego podawania ptakom antybiotyków. – podkreśla lek. wet. Aleksandra Porada, Ekspert ds. bezpieczeństwa żywności i weterynarii KRD-IG.

Zgodnie z prawem, podawanie antybiotyków zwierzętom hodowlanym jest możliwe jedynie w przypadku wystąpienia choroby w stadzie, wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza weterynarii. Po każdym leczeniu wymagane jest zachowanie zdefiniowanego okresu karencji, kiedy organizm ptaka naturalnie oczyszcza się z pozostałości leku. Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza jest jedną z organizacji stanowczo sprzeciwiających się profilaktycznemu podawaniu antybiotyków zwierzętom i stale dba o propagowanie takiej praktyki u zrzeszonych hodowców. Dzięki temu nasi producenci oferują bezpieczne i wysokiej jakości produkty drobiowe. Do zadań KRD-IG należą m.in. działania mające na celu ograniczenie stosowania leków weterynaryjnych wśród polskich producentów drobiu, a także szeroko pojęta promocja bezpieczeństwa w hodowli. Oprócz tego KRD-IG podejmuje się prowadzenia licznych kampanii społecznych o charakterze edukacyjnym, pomagających m.in. w rozpowszechnianiu informacji na temat zasad i praktyk stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej.

„Mięso drobiowe sprzedawane w sklepach zgodnie z prawem nie zawiera antybiotyków, a jego spożywanie nie ma wpływu na zwiększenie antybiotykoodporności. Możemy być dumni z funkcjonującej w naszym kraju kontroli „od pola do stołu”. Dzięki stałemu nadzorowi każdego etapu produkcji jesteśmy pewni, że całkowicie dbamy o bezpieczeństwo naszych produktów. W efekcie mamy możliwość nabyć mięso wysokiej jakości, wolne od substancji farmakologicznych. W kontekście sprzecznych komunikatów pojawiających się w mediach, warto zasięgnąć rzetelnej informacji na stronach edukacyjnych, takich jak chociażby www.dobrydrob.pl. Jest to wiarygodne źródło, z którego konsumenci mogą czerpać wiedzę dotyczącą produkcji i właściwości odżywczych mięsa drobiowego.” – mówi Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej.

***

KRAJOWA RADA DROBIARSTWA – IZBA GOSPODARCZA
WIODĄCA ORGANIZACJA SEKTORA DROBIARSKIEGO W POLSCE
Działa nieprzerwanie od 25 lat i zrzesza blisko 70 członków reprezentujących hodowlę, reprodukcję i wylęgi, produkcję towarową drobiu i jaj, a także produkcję i sprzedaż mięsa drobiowego oraz jego przetworów i jaj konsumpcyjnych, produkcję pasz dla drobiu, produkcję towarzyszącą. Podmioty zrzeszone w KRD-IG posiadają łącznie blisko 70% udziału w rynku krajowym oraz około 90% udziału w eksporcie. KRG-IG prowadzi szeroką działalność dydaktyczną i naukową związaną z sektorem drobiarskim.

Celem działalności KRD-IG jest m.in. stały rozwój i unowocześnianie polskiego drobiarstwa, ochrona interesów hodowców i producentów drobiu oraz przetwórców mięsa drobiowego, ich integracja, reprezentowanie krajowego drobiarstwa wobec władz państwowych i organizacji pozarządowych.

Ponadto na podstawie upoważnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi KRD-IG podejmuje zadania z zakresu konstrukcji i realizacji programów hodowlanych, wykonywania oceny wartości użytkowej i hodowlanej drobiu, prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów mieszańców drobiu.

Kontakt dla mediów

Magdalena Bajer
Partner of Promotion

22 858 74 58 wew. 84