BIURO PRASOWE

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, 18.10.2016

Weterynarze z Chin kontrolują kolejne polskie zakłady produkcji drobiu


W dniach 10-15 października br. miała miejsce kontrola inspektorów z Chińskiej Republiki Ludowej, którą to wizytę koordynowała Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. W trakcie misji przedstawiciele chińskich służb weterynaryjnych odwiedzili gospodarstwo utrzymujące kury hodowlane oraz dwa zakłady wylęgu drobiu. Wizyta gości z Chin była pokłosiem podpisanego w czerwcu br. w trakcie wizyty prezydenta ChRL Xi Jinpinga, porozumienia pomiędzy służbami weterynaryjnymi Chin i Polski. Umowa ta ma na celu m.in. ustalenie warunków dostępu dla drobiu hodowlanego, jednodniowych piskląt i jaj wylęgowych, do rynku chińskiego.

- Niezmiernie nas cieszy tak korzystny przebieg działań będący m.in. wynikiem porozumienia o współpracy zawartego przez naszą Izbę z Chińskim Stowarzyszeniem Kontroli i Kwarantanny Towarów Importowanych oraz Eksportowanych (CIQA). Dokument został podpisany zaledwie cztery miesiące temu, a już widzimy jego pierwsze efekty. Właśnie dobiegła końca jedna wizyta służb weterynaryjnych, w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna misja delegacji chińskiej do Polski, tym razem w formule wizyty studyjnej. Wierzymy, że zaplanowane przy tej okazji spotkania zaowocują w przyszłości zwiększeniem liczby polskich zakładów drobiarskich posiadających uprawnienia do eksportu swoich produktów na tamtejszy rynek Obecnie Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, którego produkty drobiowe dopuszczone są do sprzedaży na terenie Państwa Środka. W ubiegłym roku wartość eksportu rodzimych produktów drobiowych na rynek chiński przekroczyła 105 mln zł. A dzięki dalszej współpracy może wzrosnąć nawet do 2 mld zł. – informuje Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa.

***

KRAJOWA RADA DROBIARSTWA – IZBA GOSPODARCZA
WIODĄCA ORGANIZACJA SEKTORA DROBIARSKIEGO W POLSCE
Działa nieprzerwanie od 25 lat i zrzesza blisko 70 członków reprezentujących hodowlę, reprodukcję i wylęgi, produkcję towarową drobiu i jaj, a także produkcję i sprzedaż mięsa drobiowego oraz jego przetworów i jaj konsumpcyjnych, produkcję pasz dla drobiu, produkcję towarzyszącą. Podmioty zrzeszone w KRD-IG posiadają łącznie blisko 70% udziału w rynku krajowym oraz około 90% udziału w eksporcie. KRG-IG prowadzi szeroką działalność dydaktyczną i naukową związaną z sektorem drobiarskim.

Celem działalności KRD-IG jest m.in. stały rozwój i unowocześnianie polskiego drobiarstwa, ochrona interesów hodowców i producentów drobiu oraz przetwórców mięsa drobiowego, ich integracja, reprezentowanie krajowego drobiarstwa wobec władz państwowych i organizacji pozarządowych.

Ponadto na podstawie upoważnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi KRD-IG podejmuje zadania z zakresu konstrukcji i realizacji programów hodowlanych, wykonywania oceny wartości użytkowej i hodowlanej drobiu, prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów mieszańców drobiu.

Kontakt dla mediów

Magdalena Bajer
Partner of Promotion

22 858 74 58 wew. 84