BIURO PRASOWE

Fundacja Maraton Warszawski, 26.09.2016

Podsumowanie 38. PZU Maratonu Warszawskiego

W tegorocznej edycji Maratonu Warszawskiego wystartowało 6027 biegaczy. Najlepszym z nich okazał się Kenijczyk Ezekial Omullo, który trasę Wielkiego Biegu pokonał w czasie 02:08:55. Jako pierwszy Polak na mecie zameldował się Yared Shegumo. Wśród kobiet najlepsza była Gladys Kibiwott z Bahrajnu, pierwsza Polka – Anna Szyszka – zajęła czwarte miejsce.

38. PZU Maraton Warszawski przeszedł do historii. Pod wieloma względami był to wyjątkowy, godny zapamiętania bieg. Zawodnicy wystartowali spod bram Uniwersytetu Warszawskiego, czym uświetnili obchodzone w tym roku 200 urodziny uczelni. Brama UW uwieczniona została także na tegorocznym medalu. Na jubileusz uczelni przygotowano również wyjątkową, maratońską wystawę fotograficzną, zaprezentowaną na Krakowskim Przedmieściu.

Metę, zlokalizowaną na Wisłostradzie przy Parku Fontann, jako pierwszy przekroczył pochodzący z Kenii Ezekial Omullo z czasem 02:08:55. To drugi najlepszy wynik w historii wszystkich edycji Maratonu Warszawskiego. Polski faworyt – Yared Shegumo – ukończył bieg na szóstym miejscu w czasie 02:15:05.

Wśród kobiet zwyciężyła Gladys Kibiwott z Bahrajnu, która pokonała Królewski Dystans w czasie 02:36:34. Pierwsza Polka na mecie, Anna Szyszka, ukończyła Maraton na czwartym miejscu z czasem 02:50:18.

Poza zawodowymi biegaczami na trasie 38. PZU Maratonu Warszawskiego pojawił się też między innymi Bartłomiej Topa. Polski aktor, wspólnie z podopiecznym fundacji Synapsis – Adrianem – wziął udział w sztafecie maratońskiej, będącej biegiem towarzyszącym 38. PZU Maratonu Warszawskiego. Tym samym Bartek przyłączył się do akcji #BiegamDobrze – pierwszego biegowego projektu w kraju opartego na modelu aktywnej charytatywności. W ramach #BiegamDobrze można pomagać 6 wybranym fundacjom, natomiast celem Bartka i Adriana było wsparcie osób z autyzmem i zebranie pieniędzy na specjalistyczną terapię. Od początku akcji #BiegamDobrze udało się zebrać blisko milion złotych.

Dla potrzebujących dzieci w 38.PZU Maratonie Warszawskim pobiegł również Robert Korzeniowski. Polski olimpijczyk wziął udział w biegu na 5 kilometrów – drugim biegu towarzyszącym Maratonowi. Robert zbierał w ten sposób pieniądze w akcji T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami. Na mecie pojawił się jako 39 zawodnik w czasie 00:17:26.

Ostatecznie dystans 42 kilometrów i 195 metrów pokonało 5924 biegaczy. Łącznie z zawodnikami biegów towarzyszących w imprezie wzięło udział aż 9504 osób. W 30 specjalnie przygotowanych punktach dopingowało ich tysiące kibiców, wśród nich między innymi zespoły muzyczne, bębniarze, tancerze, a nawet chór uniwersytecki.

Wszystkim uczestnikom i kibicom 38. PZU Maratonu Warszawskiego serdecznie dziękujemy za niesamowite sportowe chwile. Dziękujemy, że byliście z nami. Tegoroczny PZU Maraton Warszawski był sukcesem dzięki pasji tysięcy zawodników, ciężkiej pracy pełnych optymizmu zawodników oraz dzięki profesjonalnym sponsorom i partnerom, na których zawsze możemy liczyć.

***

Fundacja "Maraton Warszawski" została założona w 2002 roku. Jej główną misją jest popularyzacja biegania
w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i biegaczy-amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych „Puchar Maratonu Warszawskiego”.