BIURO PRASOWE

Ghelamco, 08.02.2016

Ghelamco Poland przywraca do życia budynek Bellony


Ghelamco prowadzi właśnie prace związane z odrestaurowaniem dawnego budynku Domu Wydawniczego Bellona, który zostanie harmonijnie połączony z terenem placu Europejskiego. Deweloper wymienił już wszystkie okna, a aktualnie przystąpił do końcowych prac związanych z renowacją elewacji, by przywrócić w pełni jej walory użytkowe, estetyczne i artystyczne. W planach jest także remont wnętrz. Koszt dotychczasowych prac szacuje się na blisko 3 miliony złotych.

Bellona, położona u zbiegu ulic Towarowej i Grzybowskiej, została wybudowana w latach 1949-1958 dla Wojskowych Zakładów Graficznych. Budynek został częściowo wpisany do rejestru zabytków. Pod ochroną konserwatora znajdują się elementy architektury takie jak elewacja północna, południowa i zachodnia oraz hol parteru wraz z główną klatką schodową. Tylko te fragmenty zachowane zostały w oryginalnym stanie. Pozostałe części budynku uległy znacznym przekształceniom lub rozbiórce, w wyniku których utraciły szczególne wartości zabytkowe predysponujące do wpisania do rejestru zabytków.

W czteropiętrowym budynku wymieniono aż 398 okien i trwają finalne prace związane z renowacją elewacji. W kolejnych miesiącach prowadzone będą intensywne prace nad renowacją wnętrz. Pod nadzorem konserwatora zostaną odświeżone posadzki i schody. Wejście główne oraz recepcję czeka generalny remont. Zaplanowano nowe, wzbogacone oświetlenie oraz odnowienie tzn. ciągów komunikacyjnych, czyli wszystkich korytarzy, holi i klatek schodowych.

Na paterze budynku powstaną lokale o funkcjach usługowych, a na piętrach utrzymane zostaną pomieszczenia biurowe. Cały budynek zostanie włączony w aranżację placu Europejskiego. Ukończenie prac związanych z renowacją Bellony planowane jest jeszcze w tym roku.

Bellona znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie naszych inwestycji, dlatego postanowiliśmy przywrócić budynek do dawnej świetności i jednocześnie wkomponować go w zielone tło placu Europejskiego. Bellona zachowa swoje funkcje biurowo-usługowe, zadbamy także o jej najbliższe otoczenie – odnowimy sąsiadujące chodniki, powierzchnię parkingową, posadzimy tu drzewa i krzewy. Dzięki renowacji budynek będzie doskonale współgrał z istniejąca tkanką miejską i otoczeniem – podsumowuje Jarosław Zagórski, Dyrektor Handlowy i Rozwoju Ghelamco Poland.

W Bellonie cały czas pracują najemcy, budynek jest w 100% wynajęty. Ghelamco nie ma żadnych planów inwestycyjnych związanych z budynkiem, pomimo że obecny plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia dobudowanie do Bellony 140-metrowego wieżowca. Aktualnie Ghelamco koncentruje się na realizacji kolejnych projektów przy Rondzie Daszyńskiego. Deweloper rozpoczął już pracę nad projektami Wronia 31 oraz Sienna Towers, które łącznie dostarczą na rynek kolejne 120 tys. m2 biur. Ponadto inwestor kończy prace związane z realizacją Warsaw Spire (ponad 100 000 m2 powierzchni biurowej) i placu Europejskiego, których otwarcie zaplanowane jest na maj 2016 r.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Rafał Roguski, Senior Account Executive, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 73

Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco Poland
email: , tel. +48 600 210 304