BIURO PRASOWE

Union Investment TFI, 23.04.2015

Poprawa WIG20, przystanek na „misiach”


O odreagowaniu cen akcji polskich banków oraz popularnym ostatnio segmencie małych i średnich spółek rozmawiamy z Ryszardem Rusakiem, dyrektorem inwestycyjnym ds. akcji Union Investment TFI.

W ostatnim czasie obserwujemy istotną poprawę obrazu indeksu WIG20. Do trendu wzrostowego dołączyły duże banki, których akcje jeszcze niedawno znajdowały się pod dużą presją. Skąd ta zmiana?

Głównej przyczyny tej zmiany upatrywałbym w dobrej koniunkturze na zachodnich giełdach i napływie kapitału zagranicznego do Polski. Ponadto, po wcześniejszej przecenie akcje banków stały się atrakcyjne, a na tle rynku wręcz tanie. Giełdowe wzrosty w tym sektorze mogą być też pokłosiem dyskontowania rozsądnego, niskokosztowego rozwiązania kwestii kredytów w CHF. To oczywiście czysta spekulacja, bo żadnych konkretów w tej kwestii jeszcze nie ogłoszono. Niemniej jednak akcje najbardziej „ukaranych" banków, m.in. PKO BP, BZ WBK czy mBanku, istotnie odreagowały.

A jak zareagowali inwestorzy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Bankowych Tytułów Egzekucyjnych?

Paradoksalnie, po ogłoszeniu tego wyroku akcje banków poszły mocno do góry. To pokazuje, że na chwilę obecną kwestia ta nie zaprząta uwagi inwestorów. Wątek ten może powrócić, gdy światło dzienne ujrzą pierwsze orzeczenia sądów w sprawie BTE. Bo choć Trybunał odroczył wejście wyroku w życie do sierpnia 2016 r., to już wcześniej może się okazać, że banki nie będą mogły lub nie będą się decydowały na stosowanie tego instrumentu egzekucyjnego. To oczywiście może znaleźć odzwierciedlenie w raportowanych zyskach.

A jak można ocenić kondycję giełdowych „misów"?

W segmencie małych i średnich spółek mamy do czynienia z chwilowym przystankiem – trend wzrostowy przerodził się w czasowy trend boczny. Weźmy jednak pod uwagę, że po dość dynamicznych wzrostach indeksowi sWIG80 i mWIG40 należała się chwila oddechu. Inwestorzy zaczęli też baczniej przyglądać się zmianom kursów walutowych, a przede wszystkim wartości złotego do euro.

Dlaczego?

Należy pamiętać, że odbiorcami polskiego eksportu są głównie kraje strefy euro. Umacniająca się polska waluta może mieć negatywne przełożenia na konkurencyjność polskich spółek i w perspektywie 2-3 kwartałów odbić się na wynikach części z nich. Szczególnie, że niektóre firmy równolegle importują niektóre towary z Chin, co przy rosnącym kursie dolara może stanowić pewne wyzwanie. Mimo to nadal notujemy napływy aktywów do naszego funduszu akcyjnego inwestującego w tym segmencie rynku. Sentyment jest więc w dalszym ciągu sprzyjający.

***

Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. od ponad 21 lat oferuje najwyższej jakości rozwiązania finansowe inwestorom indywidualnym (w zakresie funduszy inwestycyjnych, portfeli asset management, a także produktów systematycznego oszczędzania) oraz instytucjom (w zakresie zarządzania płynnością firmy, asset management, tworzenia dedykowanych produktów). Towarzystwo wielokrotnie nagradzane było za osiągane wyniki zarządzania, w tym – jako jedyne – 13-krotnie stawało na podium najstarszego rankingu funduszy inwestycyjnych w Polsce, przygotowywanego przez Rzeczpospolitą i Analizy Online. Więcej informacji na stronie www.union-investment.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

Union Investment TFI S.A.
Aneta Kosior, Manager ds. Marketingu i Komunikacji
tel. (22) 449 04 45

Partner of Promotion
Biuro Prasowe Union Investment TFI
Marcin Gliński, Senior Account Executive
Tel. (22) 858 74 58 w. 71,