BIURO PRASOWE

Dyson, 19.02.2014

Dyson najpierw pozbył się worków. Teraz przyszła pora, by zapomnieć o filtrach


W 1993 roku worki do odkurzaczy odeszły do przeszłości. Po 20 latach prac badawczych i rozwojowych, firma Dyson wprowadza pierwszy bezworkowy odkurzacz, który nie traci siły ssania i nie wymaga wymiany filtrów.Tradycyjne odkurzacze tracą siłę ssania, ponieważ kurz zatyka pory worków. Natomiast w odkurzaczach cyklonowych stosuje się filtry, które zatrzymują kurz, ale również się zapychają powodując utratę siły ssania. Najnowszy cyklonowy odkurzacz Dysona wyposażony jest w opatentowaną technologię Cinectic™. Nowe cyklony są tak efektywne, że filtry nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Nie trzeba ich myć ani wymieniać.

James Dyson: Usunięcie worków z odkurzacza rozwiązało problem utraty siły ssania. Jednak mycie filtrów – albo co gorsza – ich wymiana, nadal była nieprzyjemną koniecznością. Cyklony Dyson Cinectic™ są tak efektywne w oddzielaniu mikroskopijnych cząsteczek kurzu, że wszystkie trafiają prosto do przezroczystego pojemnika. I możesz zapomnieć o irytujących filtrach.

Inni producenci odkurzaczy mogą twierdzić, że ich urządzenia nie tracą siły ssania. Jednak testują je przy niezapełnionym pojemniku (zgodnie z normą IEC 60312-1 par. 5.9). Po jednorazowym zapełnieniu pojemnika kurzem, efektywność pracy urządzenia może zacząć spadać. Inżynierowie Dysona przeprowadzali badania w naturalnym, domowym środowisku, by oszacować, ile kurzu można zebrać przez okres 10 lat. Stosując odpowiednik takiej objętości kurzu udowodnili, że odkurzacz z technologią Dyson Cinectic™ utrzymuje stałą siłę ssania nawet po 10 latach użytkowania, bez konieczności konserwacji filtrów.

Cyklony Dyson Cinetic™
Mniejsze cyklony wytwarzają większe siły odśrodkowe i odwirowują nawet te najmniejsze cząsteczki kurzu. Jednak im węższy cyklon, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie on szybko zatkany. Rozwiązaniem było stworzenie cyklonów z elastycznymi końcówkami. Wirujące z ogromną prędkością powietrze wprawia w ruch zakończenia stożków, powodując ich drganie. Dzięki temu kurz zsuwa się do pojemnika i nie osadza się na ściankach cyklonów. Cyklony Cinectic™ nie zapychają się i pozostają czyste przez cały czas.

Zespół inżynierów Dysona wykonał 50 testów technologii na różnych materiałach, by znaleźć tworzywo o odpowiedniej elastyczności. Zbyt twardy materiał uniemożliwiłby wprawienie w ruch zakończeń cyklonów i niesiony kurz nie trafiłby do zbiornika. Natomiast w przypadku zbyt miękkiego tworzywa, silny wir powietrza zamykałby cyklony i blokował ich drganie.

Turboszczotka z włóknami węglowymi
Twarde nylonowe włosie usuwa brud z dywanów. Natomiast ultracienkie antystatyczne włókna węglowe usuwają nawet najmniejsze cząsteczki kurzu z twardych powierzchni.

Technologia Dyson Ball™
Umocowany na gładkiej kuli o osiowym łożysku, odkurzacz z technologią Dyson Cinetic™ ma niżej zlokalizowany środek ciężkości, dlatego łatwiej nim sterować nie zaczepiając o kanty mebli i nie tracąc sterowności na dywanach o długim włosiu. Odkurzacz jest wyposażony w unikalny centralny system sterowania. W omijaniu sof i bezkolizyjnym pokonywaniu ostrych zakrętów pomaga mu przegubowe podwozie i centralnie umiejscowiony punkt obrotowy.

Dodatkowe informacje

Testowanie
-  Aby upewnić się, że odkurzacz Dyson Cinetic™ jest trwały i niezawodny, zespół ekspertów Dysona przeprowadził testy zderzenia bocznego, w którym urządzenie było zrzucane 200 razy na stalowe bloki.
- Inżynierowie spędzili 9 000 godzin, testując odkurzacz Dyson Cinetic™, co jest równoznaczne z 500-letnim okresem odkurzania domu.
- 136 000 funtów kosztowały testy urządzenia w środowisku agresywnego kurzu, a inżynierowie Dysona całkowicie wyczerpali zapasy kurzu u dostawców.

Badania, projektowanie i rozwój
Odkurzacz Dyson Cinetic™ to wynik 6 lat intensywnej pracy zespołu 29 inżynierów i inwestycji
7,5 milionów funtów. 2000 prototypów zostało wyprodukowanych przed opracowaniem nowej technologii.

Patenty
Odkurzacz Dyson Cinetic™ posiada 195 patentów i wniosków patentowych.

Higieniczne opróżnianie pojemnika
Urządzenie posiada system opróżniania pojemnika. Poprzez naciśnięcie guzika brud i kurz są bezpośrednio wrzucane do kosza na śmieci.

Gwarancja:
Odkurzacz Dyson Cinetic™ posiada 5-letnią gwarancję na części i serwis urządzenia.

Dostępność:
Trzy modele odkurzaczy Dyson Cinetic™ Allergy, Animal, Multifloor dostępne są w Polsce od listopada 2013 roku.

***

Więcej informacji udziela:

Patryk Jeziorski
Account Executive
Agencja PR Partner of Promotion
e-mail:
tel. 22 858 74 58 wew. 103

Dyson Ltd jest brytyjską firmą założoną w 1992 roku przez Sir Jamesa Dysona. Zajmuje się rozwojem innowacyjnych technologii, na bazie których tworzy odkurzacze, suszarki do rąk, bezłopatkowe wentylatory i grzejniki. Dyson zatrudnia ponad 3 100 pracowników na całym świecie. Tylko w 2010 roku firma przeznaczyła 45 milionów funtów na badania i rozwój, dzięki czemu jest uznawana za najbardziej innowacyjną firmę w Wielkiej Brytanii. W Malmesbury, gdzie znajduje się główna siedziba firmy, ponad 550 inżynierów i naukowców pracuje nad rozwojem technologii Dyson. Firma jest obecnie liderem na rynku w Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii oraz Kanadzie.