BIURO PRASOWE

AMD, 12.11.2013

Firma AMD prezentuje nowe, zunifikowane zestawy, narzędzia i akcelerowane biblioteki dla deweloperów heterogenicznych systemów obliczeniowych


Konferencja APU13 stała się platformą, na której prezentowane są nowe narzędzia deweloperskie i ujawniane są informacje nt. nadchodzącej, trzeciej generacji procesorów APU o kodowej nazwie "Kaveri
Sunnyvale, Kalifornia - 12 Listopada 2013 - firma AMD otworzyła dziś swój szczyt deweloperski APU13 ogłaszając wprowadzenie nowego, zunifikowanego zestawu deweloperskiego (SDK), ulepszonego pakietu narzędzi CodeXL z dodaną obsługą dla najnowszego sprzętu firmy AMD i implementacji heterogenicznej akceleracji do popularnych bibliotek Open Source. Narzędzia te razem są istotnym krokiem naprzód w zwiększaniu produktywności deweloperskiej i zapewnianiu łatwości obsługi, co ma na celu stworzenie warunków do pełnego wydobycia mocy współczesnych, heterogenicznych (tj. niejednorodnych) platform na przestrzeni od serwerów, przez komputery po urządzenia trzymane w dłoni.

"Deweloperzy są kluczowi w naszej misji wydobycia pełnego potencjału współczesnych technologii komputerowych," powiedział Manju Hedge, corporate vice president w Heterogeneous AMD. "Dawanie większych możliwości deweloperom za sprawą wykorzystania tych technologii to krytyczny punkt w misji AMD, której celem jest przyspieszenie przyjmowania tych standardów przez programistów."

W celu zakończenia tej misji sukcesem firma AMD wprowadziła ulepszenia na 4 polach:
- Zunifikowany SDK zawiera AMD APP SDK 2.9 i jest najbardziej przyjaznym w obsłudze zestawem deweloperskim do obliczeń heteregonicznych. Za sprawą kilku nowych możliwości zapewnia jeszcze bardziej wygodne korzystanie z jego możliwości i poprawa produktywność deweloperów. To pierwszy krok firmy AMD w kierunku zapewnienia im prostego dostępu do wszystkich programowalnych komponentów w produktach firmy. Jednymi z najbardziej istotnych funkcji są: bazująca na rozwiązaniach sieciowych przeglądarka próbek i wzorów, która ułatwia ich znalezienie i dopasowanie do projektu; dodane wsparcie dla CMake - popularnego narzędzia do kompilacji; ulepszonej edycji źródła OpenCL(tm) z wtyczką dla Visual Studio; oraz dodania kilku nowych wzorów, które wyraźnie pokazują jak użyć zoptymalizowanych bibliotek otwarto-źródłowych (OpenCV, Bolt), aby uzyskać przyspieszenie przy minimalnym wysiłku.

- Zunifikowany SDK zawiera ponadto wersję próbną Media SDK v1.0 beta. To będzie pierwsze publiczne wydanie zestawu, który umożliwia deweloperom wykorzystanie unikalnych i zróżnicowanych możliwości multimedialnych produktów firmy AMD. Niektóre kluczowe funkcje Media SDK to m.in. akcelerowana przez kartę graficzną biblioteka obróbki wideo przed i po przetworzeniu, a także biblioteka do kodowania wideo z niskimi opóźnieniami.

- Zunifikowany SDK ponadto promuje nowe optymalizacje służące heterogenicznej akceleracji w kilku otwarto-źródłowych bibliotekach, aby deweloperom łatwiej było wykorzystać tę akcelerację w aplikacjach. W ich skład wchodzą: OpenCV (najpopularniejsza biblioteka komputerowej obróbki obrazu) obecnie z wieloma akcelerowanymi przez OpenCL funkcjami; clMath z akcelerowanymi bibliotekami BLAS i FFT dostępnymi z poziomu Fortran, C i C++; szablon biblioteki C++ pozwalający zmniejszyć obciążenie karty graficznej w typowych algorytmach dla danych przetwarzanych równolegle, obecnie z obsługą w wielu systemach operacyjnych, jak również wzrost wydajności i nowa funkcjonalność.

- Najnowszy pakiet narzędzi CodeXL (w wersji 1.3), czyli najbardziej kompletne narzędzie deweloperskie do obliczeń heterogenicznych, obecnie obsługuje środowisko Java - najbardziej popularny na świecie język programowania. Firma AMD dodała także możliwości do analizy statycznego kernela (tj. zaprogramowanego do konkretnej platformy). Ponadto w tym wydaniu została dodana obsługa zdalnego debugowania i profilowania dostępna dla korzystających z rozwiązań serwerowych i wbudowanych, a także obsługa najnowszych kart graficznych firmy AMD (bazujących na architekturze GCN zewnętrznych kartach graficznych i procesorach APU).

"Firma AMD wciąż dostarcza znakomite narzędzia deweloperskie do programowania heterogenicznego w OpenCL(tm), czyli branżowego standardu dla tych zastosowań," powiedział Bill Richard, vice president w Software Development w firmie Winzip. "Narzędzia firmy AMD były kluczowe w naszych wysiłkach, aby zapewnić znaczący wzrost wydajności aplikacji naszym klientom."

Te nowe wydania reprezentują kolejny krok naprzód na drodze do obranego przez firmę AMD celu wspierania wieloplatformowych rozwiązań (na przestrzeni różnych systemów operacyjnych i dostawców), wielu języków programistycznych i kontynuacji wspierania społeczności Open Source. To część nieustannego przywiązania firmy AMD do uczynienia obliczeń heterogenicznych wszechobecnymi i przeniesienia ich do głównego nurtu.

Firma AMD ponadto, w trakcie wystąpienia Dr. Lisy Su, senior vide president i general manager w Global Business Units w firmie AMD, zaprezentowała dziś na konferencji APU13 szczegóły nt. "Kaveri", 3 generacji wydajnych procesorów APU.

""Kaveri" to pierwszy procesor APU z funkcjami HSA, technologią AMD TrueAudio i obsługą API Mantle, które w połączeniu przyniosą nowy poziom grafiki, możliwości obliczeniowych i sprawności komputerom stacjonarnym (FM2+), notebookom, wbudowanym procesorom APU i serwerom. Pierwsze dostawy platformy FM2+ rozpoczną się pod koniec 2013 roku, zaś wstępna dostępność na rynku rozwiązań dla komputerów stacjonarnych została zaplanowana na 14 stycznia 2014. Dalsze szczegóły zostaną ogłoszone na targach CES 2014.

Materiały uzupełniające
- Uzyskaj dostęp do najnowszych narzędzi, SDK i bibliotek
- Więcej informacji znajdź na blogach technicznego personelu firmy AMD
- Odwiedź strony konferencji AMD Developer Summit APU13
- Obejrzyj najważniejsze wydarzenia z zeszłorocznej konferencji AMD Developer
Summit 2012
- Śledź profil @AMD, aby uzyskać najnowsze informacji nt. APU13
- Zostań fanem firmy AMD na Facebooku

***

O AMD
Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych takich jak działające w wielu komputerach, przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

Nazwa AMD, logo AMD Arrow, nazwy AMD Opteron, FirePro, a także ich kombinacje są znakami handlowymi należącymi do firmy Advanced Micro Devices. Nazwa
PCI Express jest znakiem handlowym należącym do PCI-SIG. OpenCL jest znakiem handlowym firmy Apple i jest używane zgodnie z pozwoleniem organizacji Khronos Group Pozostałe nazwy zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych i mogą być znakami handlowymi ich prawnych właścicieli.

Kontakt dla mediów:
Bruno Murzyn, AMD CEE: +48 22 698 72 61 ()
Filip Straburzyński, Partner of Promotion: + 48 22 858 74 58 wew. 44 ()