BIURO PRASOWE

Dyson, 25.10.2013

Suszarka do rąk Dyson Airblade dB - teraz o 50% cichsza. Niezawodna skuteczność: ręce suche w 10 sekund


Problem: Kiedy strumienie powietrza pędzącego z prędkością 690 km/h zderzają się, powstają turbulencje powodujące hałas.
Rozwiązanie: Inżynierowie Dysona zaprojektowali otwory wylotowe suszarki do rąk Dyson Airblade(tm) w taki sposób, aby zredukować turbulencje. Dwa strumienie poruszającego się z wysoką prędkością nieogrzanego powietrza przechodzą przez szczeliny o szerokości 0,4mm i szybko ściągają wodę z dłoni, niczym niewidzialna wycieraczka, pozostawiając je całkowicie suchymi. Kształt otworów wylotowych zaprojektowany na wzór muszli małży zwiększa odległość, jaką muszą pokonać dwa strumienie powietrza, zanim się zderzą. Opadająca krawędź szczeliny na przedniej części suszarki zmienia kąt wylotu powietrza z urządzenia, powodując dalszą redukcję poziomu hałasu, jaki powstaje po zderzeniu się dwóch strumieni powietrza.

Suszarka do rąk Dyson Airblade dB jest o 50% cichsza od poprzedniego modelu. Natomiast efektywność suszenia pozostaje taka sama - ręce są suche w zaledwie 10 sekund.

James Dyson, założyciel firmy: "Wydajne urządzenia powodują hałas. Inni producenci mogą spowalniać swoje silniki, ograniczając przepływ powietrza - i powodując tym samym spadek wydajności - by konstruować urządzenia, które mogą nazwać cichszymi. Natomiast nasi specjaliści, skupiając się na inżynierii akustycznej, zagwarantowali, że suszarki Airblade(tm) dalej będą najszybszymi suszarkami do rąk i zarazem cichszymi od poprzednich modeli.

Zespół 25 specjalistów od akustyki, poświęcił wiele czasu i pracy, aby zmniejszyć wibracje, udoskonalić przepływ powietrza i zmienić charakterystykę dźwiękową silników. Efektem ich pracy są urządzenia, które są cichsze i posiadają lepszą jakość dźwiękową, zachowując jednocześnie najwyższą wydajność. Firma Dyson wydaje 1,5 miliona funtów rocznie na badania nad technologiami eliminującymi hałas oraz na opracowywanie wyspecjalizowanych elementów akustycznych do swoich urządzeń.

Tłumik Helmholtza
Stworzone przez Dysona tłumiki Helmholtza eliminują specyficzne dźwięki wydobywające się silników. Podstawą budowy tłumika jest sześć komór, każda z otworem na zewnątrz. Kiedy powietrze opuszcza silnik, przechodzi przez otwory w tłumiku. Wewnętrzne, specjalne wgłębienia w tłumiku wytwarzają dźwięki o podobnej częstotliwości, ale zmienionej fazie w stosunku do dźwięku silnika. Komory te izolują oraz znacząco redukują pierwszą oraz czwartą częstotliwość dźwięku silnika - czyli najbardziej nieprzyjemne dla ludzkiego ucha częstotliwości dźwięku.

Cyfrowy silnik V4 Dysona
Bezszczotkowy silnik prądu stałego o wysokiej mocy, wyposażony jest w wiązany magnes neodymowy umieszczony w rękawie z włókna szklanego. Silnik jest niewielki, ale mocny i zdolny wytworzyć strumień powietrza o prędkości 690 km/h, który suszy ręce szybko i skutecznie. Jest to jeden z najmniejszych na świecie i w pełni zintegrowanych silników o mocy 1600W. Wykorzystując technologię impulsów cyfrowych, osiąga do 90 000 obrotów na minutę w mniej niż 0,7 sekundy.

Informacje dodatkowe

Higiena: W suszarkach do rąk Dyson Airblade(tm) powietrze pobierane z łazienki przepływa przez filtr HEPA, który usuwa 99,9% bakterii z powietrza, zanim zostanie ono skierowane na ręce.

Wpływ na środowisko: Suszarka do rąk Dyson Airblade dB wytwarza o 62% mniej CO2 niż ręczniki papierowe i przynajmniej o 67% mniej niż niektóre suszarki do rąk ogrzewające powietrze. Jeżeli wszyscy na świecie tylko raz w roku skorzystaliby z łazienki i użyli jednego ręcznika papierowego, to zużyte ręczniki miałyby prawie 2 miliardy metrów długości, czyli tyle, by aż pięciokrotnie pokryć odległość pomiędzy Ziemią a Księżycem.

Badania i rozwój technologii akustycznych
- W laboratoriach Dysona pracuje 25 specjalistów od inżynierii akustycznej.
- Testowanie - Inżynierowie na suszarkach Dyson Airblade i ich częściach składowych przeprowadzili 542 testy akustyczne, które trwały łącznie 152 godziny. 288 testów akustycznych skupiło się wyłącznie na otworach wylotowych oraz ich kształcie.
- Komora bezechowa - Specjaliści od akustyki używają do testów specjalistycznego pokoju, w którym odbicia dźwięków są absorbowane, dzięki czemu właściwość dźwiękowa każdego urządzenia jest wychwytywana i może być poddana analizie. Używając zestawu bardzo czułych mikrofonów, specjaliści są w stanie zarejestrować i przeanalizować dźwięki tak ciche jak szept. Mogą także mierzyć dźwięki o głośności nawet do 134 decybeli, odpowiednika hałasu wytwarzanego przez startujący odrzutowiec.
- Udoskonalenie kąta wylotu powietrza - Inżynierowie Dysona testują pojedyncze części składowe jak i całe urządzenia. Używają specjalnej instalacji, która wydmuchuje powietrze poprzez dwie oddzielne łopatki. To pozwala im przeanalizować wpływ ich kształtu na hałas, izolując w ten sposób inne źródła dźwięku, na przykład komory silnika.
- Środowisko testowe - akustyczne właściwości urządzenia są testowane również w prawdziwej łazience, zbudowanej specjalnie na potrzeby testów na terenie laboratoriów Dysona. Pozwala to inżynierom na mierzenie poziomu głośności urządzenia w jego naturalnym środowisku, w którym będzie ono na co dzień pracować.
- Komora silnika - silnik suszarki do rąk Dyson Airblade dB osadzony jest na ośmiu sprężynach. Dwie sztywne sprężyny zostały użyte, aby wytłumić wibracje powstające przy starcie silnika, a sześć pozostałych, miękkich sprężyn, odpowiada za tłumienie wibracji powstałych w wyniku wysokiej prędkości silnika.

Cyfrowy silnik Dysona: Dyson zatrudnia ponad 120 inżynierów mechaników, pracujących nad następną generacją cyfrowych silników Dysona. W ciągu 15 lat Dyson wydał 150 milionów funtów na badania i rozwój swoich silników cyfrowych. Rocznie jest to inwestycja 10 milionów funtów.
- Opracowanie cyfrowego silnika V4 zajęło inżynierom Dysona 7 lat i kosztowało 26,9 miliona funtów.
- Podczas całego okresu swojej żywotności cyfrowy silnik Dysona użyty w suszarce do rąk Dyson Airblade(tm) jest w stanie przepompować około 162 000m3 powietrza, czyli tyle, ile potrzeba do napełnienia 26 milionów balonów.

Materiały użyte do produkcji:
- Suszarka do rąk Dyson Airblade dB wykonana jest z tworzywa PC ABS (poliwęglanu akrylonitrylo-butadieno-styrenowego). Dyson Airblade dB wykonany jest ze specyficznej mieszanki tych dwóch materiałów (PC i ABS), 70% to poliwęglan, a 30% to tworzywo ABS. Suszarka do rąk Dyson Airblade dB jest skonstruowana w taki sposób, aby działać przez wiele lat. Urządzenia zostały również wielokrotnie przetestowane pod kątem ich trwałości i odporności na nadużycia fizyczne i chemiczne.

Patenty: Suszarki do rąk Dyson wykorzystujące technologię Airblade(tm) posiadają 295 patentów i wniosków patentowych. Cyfrowy silnik V4 Dysona to kolejnych 190 patentów i wniosków patentowych.

Gwarancja: Urządzenia posiadają pięcioletnią gwarancję na części i roczną na serwis.

Koszty eksploatacji: Suszarki do rąk Dyson Airblade dB są w stanie wysuszyć 18 par rąk za cenę jednej sztuki ręcznika papierowego. Koszt energii elektrycznej podczas rocznej eksploatacji urządzenia to około 260 złotych.

Cena cennikowa: 4999 zł +VAT

Dostępność: Suszarki do rąk Dyson Airblade dB dostępne są w sprzedaży od listopada 2014.

***

Więcej informacji udziela:

Patryk Jeziorski
Account Executive
Agencja PR Partner of Promotion
e-mail:
tel. 22 858 74 58 wew. 103

Dyson Ltd jest brytyjską firmą założoną w 1992 roku przez Sir Jamesa Dysona. Zajmuje się rozwojem innowacyjnych technologii, na bazie których tworzy odkurzacze, suszarki do rąk, bezłopatkowe wentylatory i grzejniki. Dyson zatrudnia ponad 3 100 pracowników na całym świecie. Tylko w 2010 roku firma przeznaczyła 45 milionów funtów na badania i rozwój, dzięki czemu jest uznawana za najbardziej innowacyjną firmę w Wielkiej Brytanii. W Malmesbury, gdzie znajduje się główna siedziba firmy, ponad 550 inżynierów i naukowców pracuje nad rozwojem technologii Dyson. Firma jest obecnie liderem na rynku w Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii oraz Kanadzie.