BIURO PRASOWE

Ghelamco, 07.10.2013

Nowatorskie pomysły dla przestrzeni publicznej nagrodzone - rozstrzygnięcie konkursu FUTUWAWA


Zielone, nowoczesne, przyjazne mieszkańcom ulice i place miejskie oraz istniejące budynki i osiedla w nowej, lepszej odsłonie - tak rysuje się przyszłość Warszawy według zwycięzców drugiej edycji konkursu FUTUWAWA. Wyniki organizowanego przez Fundację Puszka konkursu ogłoszone zostały 30 września br. w trakcie uroczystej gali w ASP w Warszawie
FUTUWAWA to międzynarodowy, otwarty konkurs przeznaczony dla polskich i zagranicznych architektów, projektantów, artystów oraz amatorów na najlepszy projekt dla Warszawy przyszłości w zakresie architektury, urbanistyki i sztuki obecnej w przestrzeni publicznej.

W tegorocznej edycji nagrodzone zostały przez Jury Konkursowe ex aequo trzy wizjonerskie projekty, inspirujące do twórczego postrzegania obecnej zabudowy miasta: "Zielony Most nad Placem Bankowym" autorstwa Bartosza Jakubowskiego, "Nowe strategie przestrzennej integracji struktur miejskich na przykładzie najbliższego otoczenia ulicy Żelaznej" autorstwa Tomasza Kamińskiego oraz projekt zatytułowany "Moderna Odnova, nowe życie Osiedla za Żelazną Bramą" autorstwa Piotra Szcześniaka. II edycję konkursu wspierał czołowy deweloper i lider zrównoważonego budownictwa w CEE - firma Ghelamco.

W pełni zgadzamy się w werdyktem Jury: trzy zwycięskie prace reprezentują tożsamy sposób myślenia o miejskiej tkance, gdzie powinno znaleźć się miejsce na więcej terenów zielonych i obszarów wspólnych, otwartych i przyjaznych dla mieszkańców. To bardzo słuszny kierunek rozwoju. Cieszy nas bardzo, że mieliśmy możliwość zaangażowania się w konkurs, który wyróżnia tak przyszłościowe koncepcje - komentuje Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Jury ponadto uhonorowało wyróżnieniami trzy prace: "Serso" autorstwa ABAD Architetti, "DEBOMBING!" autorstwa Filipa To la z Syfon Studio oraz "Skok do Wisły" autorstwa Moniki Kalicińskiej, natomiast Nagrodę Internautów zdobył projekt GÓRA MIEJSKA na terenie FSO Mai Wrońskiej i Anny Majewskiej. Wszystkie prace konkursowe prezentowane są publiczności w interaktywnej przestrzeni wystawienniczej na portalu futuwawa.pl.

***

O GHELAMCO POLAND

Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 26 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.

Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.

Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

Informacje dla mediów:
Michał Nitychoruk, Account Manager, Partner of Promotion
e-mail: , tel. 22 858 74 58 w. 95, 600 210 304

Radosław Górecki, Communication Manager, Ghelamco Poland
email: tel. 795 104 982