BIURO PRASOWE

Spartanie Dzieciom, 01.10.2013

Dogoterapia i Spartanie w Biegnij Warszawo


Spartanie Dzieciom biegną z nowym celem na tarczy. Rozpoczynają zbiórkę na zajęcia z dogoterapii dla niepełnosprawnych dzieci. Po raz pierwszy zbiórka ma charakter ogólnopolski. 21 września biegli w Głuchołazach, gdzie uzbierali 1000 zł. Pieniądze trafiły do tamtejszych dzieci. Teraz Spartanie wystartują w Biegnij Warszawo. Na datki czekają dzieci z czterech warszawskich przedszkoli.
Dogoterapia, czyli terapia z udziałem psa jest doskonałą formą rozwoju osób niepełnosprawnych, zwłaszcza dzieci. Wspiera ich prawidłowy rozwój psychiczny
i fizyczny. Oddziałuje na sferę emocjonalną i sprzyja przełamywaniu bariery niepewności, eliminuje agresję i autoagresję. Co więcej dogoterapia kształtuje pozytywne emocje, rozwija empatię i poprawia samoocenę. - Długo można by wyliczać pozytywne skutki dogoterapii - mówi Michał Leśniewski, szef charytatywnej grupy biegowej "Spartanie Dzieciom". - Nie bez powodu mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Psy są całkowicie bezinteresowne, wierne i oddane. Kontakt z nimi wpływa terapeutycznie na nas wszystkich. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsze jest wykorzystywanie ich w terapii z niepełnosprawnymi dziećmi. Zajęcia z psami mają na celu rozwijanie sfery umysłowej dziecka, wpływają na rozwój funkcji poznawczych i pobudzają wszystkie zmysły - wyjaśnia Leśniewski.

To właśnie na zajęcia z dogoterapii będą zbierali Spartanie podczas tegorocznego Biegnij Warszawo, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 6 października. Na starcie stanie około 30 Spartan ubranych w stroje starożytnych wojowników. Będą mieli na sobie jak zawsze złote hełmy, czerwone peleryny, a w rękach - tarcze i włócznie. - W Biegnij Warszawo bierzemy udział już po raz trzeci. Mamy nadzieję, że i tym razem zostaniemy przywitani entuzjastycznie przez kibiców i biegaczy - mówi Robert Karpiński, członek grupy. - Bieg będzie oczywiście połączony ze zbiórką pieniędzy do spartańskich puszek. Będzie je można znaleźć na całej trasie biegu. Zbierać będą wolontariusze z zaprzyjaźnionej z nami Fundacji Przyjaciel, która już od wielu lat prowadzi zajęcia z dogoterapii dla niepełnosprawnych dzieci - dodaje Karpiński.

Tegoroczna edycja Biegnij Warszawo będzie wyjątkowa, nie tylko dzięki obecności Spartan. Już na kilkanaście dni przed imprezą limit 15 tys. pakietów startowych został wyczerpany. Zapowiada się zatem pobicie ubiegłorocznego rekordu frekwencji, który wyniósł 11 tys. biegaczy.

Więcej o biegu na: www.biegnijwarszawo.pl

Więcej informacji na temat biegu można znaleźć na stronie: www.spartaniedzieciom.pl lub na profilu Spartan na Facebooku: www.facebook.com/SpartanieDzieciom.

***

FUNDACJA SPARTANIE DZIECIOM została powołana do życia w 2014 roku. Jej misją jest pomoc w leczeniu, rehabilitacji, terapii oraz edukacji niepełnosprawnych dzieci. Głównym narzędziem do realizacji celów jest udział charytatywnej grupy biegowej Spartanie Dzieciom, która istnieje już od 2011 roku, w biegach długodystansowych i przeprowadzanie zbiórek pieniędzy. Znakiem rozpoznawczym grupy jest charakterystyczne przebranie. Zawodnicy biegają w strojach starożytnych Spartan, w pełnym rynsztunku bojowym, z włócznią i tarczą w ręku oraz hełmem na głowie. A wszystko po to, aby zwrócić uwagę na charytatywny cel, który wybierają każdorazowo, przy okazji swoich biegów. Spartanie Dzieciom wsparli już kilkanaście celów. W 2014 r. Fundacja Spartanie Dzieciom zorganizowała swoją pierwszą imprezę biegową – Bieg Serca. W jeden dzień uzbierano aż 72 tys. złotych na leczenie i rehabilitację dzieci. Obecnie grupa biegowa liczy ok. 150 członków i ciągle się powiększa. W 2013 r. za akcję „Biegniemy dla Stasia" Spartanie zdobyli największe nagrody PR w Polsce i na świecie: Złoty Spinacz, tytuł Kampanii Społecznej Roku, Srebrny Magellan, Stevie Awards i IPRA. Więcej informacji na stronie: www.spartaniedzieciom.org.

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Anna Cieśluk
e-mail:
tel.: 22 858 74 58 wew. 49
tel.: 795 700 786