BIURO PRASOWE

AMD, 30.07.2013

Firma AMD umacnia się na pozycji lidera rynku wbudowanych układów SoC za sprawą obniżenia zużycia energii procesorów APU Serii G


Dwurdzeniowe procesory APU w formie układów SoC x86 oferują wysoką wydajność na poziomie 3 Watów średniego zużycia energii, dzięki czemu zapewniają wyjątkowe możliwości w pasywnie chłodzonych urządzeniach do zastosowań wizualnych, będących podstawą tworzącego się Otoczenia Obliczeniowego
Sunnyvale, Kalifornia - 30 lipca 2013 - firma AMD (NYSE: AMD) ogłosiła dzisiaj wprowadzenie nowych układów przyspieszonego przetwarzania (tj. procesorów APU) do wielokrotnie nagradzanej rodziny procesorów APU Serii G firmy AMD w formie układów SoC. Nowe procesory AMD GX-210JA idą jeszcze dalej w ograniczaniu wymagań prądowych dla projektów rozwiązań wbudowanych wykonanych w architekturze x86. Procesor ten jest kompletnym układem System-on-Chip (SoC) i zużywa o 1/3 mniej energii niż poprzedni produkt SoC Serii G dla rozwiązań wbudowanych, zapewniając jednocześnie wiodące w branży możliwości graficzne. Przy maksymalnym współczynniku mocy termicznej projektu (TDP) wynoszącym 6 Watów i średnim na poziomie 3 Watów , ten nowy członek rodziny procesorów APU Serii G pozwoli branży na tworzenie jeszcze lepszych, chłodzonych pasywnie projektów na przestrzeni różnych zastosowań: od przemysłowych systemów kontrolnych przez automatykę, cyfrową rozrywkę, infrastrukturę łączności, po produkty wbudowane do zastosowań wizualnych i obrazowania medycznego.

"Postęp w rozwoju projektów procesorów APU, era Otoczenia Obliczeniowego oraz Internet Rzeczy stworzył zapotrzebowanie na wbudowane urządzenia, które zużywają niewiele energii, ale jednocześnie oferują znakomitą wydajność obliczeniową i graficzną," powiedział Arun Iyengar, vice president i general manager w AMD Embedded Systems. "Procesory APU Serii G firmy AMD w formie układów SoC dla rozwiązań wbudowanych oferują niezrównane połączenie mocy obliczeniowej, graficznej i interfejsów I/O, czego rezultatem jest mniejsza liczba komponentów na płycie głównej, niskie zużycie energii, mniejsza złożoność projektu i jego ogólny koszt. Nowe procesory AMD GX-210JA działają na poziomie 3 Watów średniego zużycia energii, dzięki czemu umożliwiają tworzenie na ich podstawie pasywnie chłodzonych urządzeń służących do zadań tradycyjnych, a także multimedialnych i bogatych w treść."

Wraz z jeszcze szybszym cyklem projektowania, będący pod presją inżynierowie muszą prędzej dostarczać coraz ciekawsze rozwiązania, aby sprostać zwiększającej się dynamice tempa zmian na rynku. Inżynierowie potrzebują pochodzącego od pewnego dostawcy, skalowalnego i sprawnego energetycznie rozwiązania obliczeniowego do projektów wbudowanych, które zaoferuje solidną łączność z innymi urządzeniami. Rozwiązanie to powinno ponadto łączyć przełomowe technologie i łatwą integrację z komponentami peryferyjnymi, dzięki czemu będzie można łatwo tworzyć rozwiązania do konkretnych celów. Colin Barnden, pierwszy analityk w instytucie Semicast Research, stwierdził: "Przy TDP wynoszącym tylko 6 Watów procesor AMD FX-210JA jest skalowalną propozycją, która dołącza do rodziny procesorów APU Serii G dla rozwiązań wbudowanych. Jednocześnie zapewnia ona inżynierom jeszcze lepsze możliwości w wyborze projektów i elastyczność przy zachowaniu ogólnych kosztów oprogramowania na minimalnym poziomie poprzez korzystanie z tej samej architektury na przestrzeni całej rodziny produktów."

Procesor AMD GX-210JA jest częścią rodziny procesorów APU Serii G firmy AMD w formie układów SoC dla rozwiązań wbudowanych, która oferuje najlepszy stosunek ceny do poboru energii w kategorii nisko-napięciowych produktów x86 w opcjach od 6 do 25W TDP . Ta rodzina produktów zapewnia:

- Obsługę pamięci z korporacyjnej klasy funkcją ECC (Error-Correction Code);
- Przemysłowy zakres temperatur działania od -40 do +85 stopni Celsjusza i opcje dwu- i czterordzeniowe;
- Kartę graficzną AMD Radeon(tm) o wydajności na poziomie zewnętrznych odpowiedników;
- Zintegrowany kontroler interfejsów I/O.
Platforma procesorów APU Serii G firmy AMD, włączając w to AMD GX-210JA, jest aktualnie dostarczana do klientów. Firma AMD wspiera szeroki i różnorodny ekosystem dostawców wiodących w branży rozwiązań wbudowanych, zapewniając obsługę i/lub informację o gotowych do wejścia na rynek produktach, których sercem są procesory APU Serii G firmy AMD.

"Wielordzeniowe procesory APU firmy AMD dzięki swojej znakomitej wydajności w ekstremalnie kompaktowej i efektywnej formie odegrały kluczową rolę w napędzaniu naszych najnowszych platform klienckich przewidzianych dla chmur obliczeniowych," powiedział Kiran Rao, director w dziale Hardware platforms w Dell Wyse. "Najnowszy dwurdzeniowy członek rodziny procesorów APU Serii G firmy AMD, czyli procesor AMD GX-210JA oferuje właściwy poziom wydajności, niskie zużycie energii, integrację interfejsów I/O i odpowiednią obsługę systemów operacyjnych. Ma przy tym niewielkie wymagania, które z kolei przekładają się na dalsze ograniczenie wymagań w budowie samych urządzeń. Procesor ten został zaprojektowany, żeby wpisać się w spuściznę procesorów AMD dla rozwiązań wbudowanych i przenieść sprzęt na kolejny poziom wydajności i sprawności energetycznej, co wydaje nam się szczególnie ekscytujące."

Lista obecnych modeli procesorów APU Serii G firmy AMD w formie układów SoC dla rozwiązań wbudowanych:

- AMD GX-420CA SOC z kartą graficzną AMD Radeon(tm) HD 8400E
4 rdzenie, 25W TDP, taktowanie: 2,0 GHz / 600 MHz (procesor / karta graficzna)
- AMD GX-415GA SOC z kartą graficzną AMD Radeon(tm) HD 8330E
4 rdzenie, 15W TDP, taktowanie: 1,5 GHz / 500 MHz (procesor / karta graficzna)
- AMD GX-217GA SOC z kartą graficzną AMD Radeon(tm) HD 8280E
2 rdzenie, 15W TDP, taktowanie: 1,65 GHz / 450 MHz (procesor / karta graficzna)
- AMD GX-210HA SOC z kartą graficzną AMD Radeon(tm) HD 8210E
2 rdzenie, 9W TDP, taktowanie: 1,0 GHz / 300 MHz (procesor / karta graficzna)
- AMD GX-416RA SOC
4 rdzenie, 15W TDP, taktowanie procesora: 1,6 GHz, brak karty graficznej
- AMD GX-210JA SOC z kartą graficzną AMD Radeon(tm) HD 8180E
2 rdzenie, 6W TDP, taktowanie: 1,0 GHz / 225 MHz (procesor / karta graficzna)

***

O AMD
Firma AMD (NYSE: AMD) jest pionierem technologii półprzewodnikowych takich jak działające w wielu komputerach, przełomowe układy przyspieszonego przetwarzania (APU), które rozpoczęły nową erę cyfrowej rozrywki. Rozwiązania serwerowe firmy AMD są przeznaczone dla najlepszych w branży środowisk chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Karty graficzne AMD są wykorzystywane w wielu rodzajach nowoczesnych urządzeń elektronicznych, m.in.: komputerach osobistych, konsolach do gier czy superkomputerach. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę http://www.amd.com.

Nazwa AMD, logo AMD Arrow, nazwy AMD Opteron, FirePro, a także ich kombinacje są znakami handlowymi należącymi do firmy Advanced Micro Devices. Nazwa
PCI Express jest znakiem handlowym należącym do PCI-SIG. OpenCL jest znakiem handlowym firmy Apple i jest używane zgodnie z pozwoleniem organizacji Khronos Group Pozostałe nazwy zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych i mogą być znakami handlowymi ich prawnych właścicieli.

Kontakt dla mediów:
Bruno Murzyn, AMD CEE: +48 22 698 72 61 ()
Filip Straburzyński, Partner of Promotion: + 48 22 858 74 58 wew. 44 ()