BIURO PRASOWE

Fundacja Maraton Warszawski, 12.07.2013

42 kilometry ulicami Warszawy


42 kilometry ulicami Warszawy. Po drodze ulica Marszałkowska, Pałac Kultury i Nauki, Stare Miasto, aleja Tomasza Hopfera, Łazienki Królewskie, energetyzujący Ursynów, plac Trzech Krzyży oraz meta - oczywiście na Stadionie Narodowym. Tak w telegraficznym skrócie będzie wyglądała trasa 35. Maratonu Warszawskiego.
Trasa 35. Maratonu Warszawskiego będzie nieznacznie różnić się od zeszłorocznej. Wysłuchaliśmy sugestii wielu biegaczy i zrobiliśmy wszystko, aby była atrakcyjniejsza i szybsza, jednym słowem - lepsza. Największe maratony na świecie, takie jak Chicago czy Boston, mają stałe trasy, które są wizytówką biegów maratońskich z najwyższej półki - mówi dyrektor Maratonu Warszawskiego Marek Tronina. W Warszawie, pomimo licznych prac drogowo-budowlanych, wytyczyliśmy trasę, która jest niezwykle atrakcyjna dla biegaczy i kibiców i w coraz większym stopniu przypomina trasę docelową. Jednocześnie dołożyliśmy starań, by była przyjazna mieszkańcom i wprowadzała jak najmniej utrudnień w ruchu. Mamy jeszcze jedno marzenie związane z trasą Maratonu Warszawskiego, ale na jego realizację musimy poczekać do przyszłego roku.

Start 35. Maratonu Warszawskiego nie będzie niespodzianką dla tych biegaczy, którzy w trzaskającym mrozie, w marcowy poranek, startowali w tegorocznym Półmaratonie Warszawskim. Wtedy bowiem po raz pierwszy w historii bieg startował z obu jezdni Mostu Poniatowskiego. Nie inaczej będzie we wrześniu. Zawodnicy wystartują z całej szerokości Mostu ks. Józefa Poniatowskiego. Dwa strumienie biegaczy, po przeprawieniu się na drugą stronę Wisły, złączą się za rondem de Gaulle'a, gdzie kilkutysięczna fala maratończyków pobiegnie prosto do ronda Romana Dmowskiego, by skręcić w prawo, w ulicę Marszałkowską.

Bieg główną arterią komunikacyjną stolicy będzie nie lada gratką, zarówno dla maratończyków, jak i dla tysięcy kibiców, których z pewnością nie zabraknie na najbardziej ruchliwej ulicy w centrum Warszawy. Zostawiając w tyle Pałac Kultury i Nauki, będziemy mijać kolejne urokliwe miejsca na mapie Warszawy, wśród nich m.in. Grób Nieznanego Żołnierza, Teatr Wielki, Plac Zamkowy wraz z Zamkiem Królewskim oraz górującą nad nim Kolumnę Zygmunta, dalej budynki Sądu Najwyższego i Park Fontann na Podzamczu. Uczestnicy 35. Maratonu Warszawskiego po raz pierwszy pobiegną również aleją Tomasza Hopfera - człowieka, który na przełomie lat 70. i 80. swoją pasją do joggingu zaraził tłumy Polaków, a rozbiegany naród przygotowywał do startu w Maratonie Pokoju w 1979 roku. Kolejnym istotnym punktem na trasie biegu będą Łazienki Królewskie.

Droga prowadząca do Powsina lub przeprawa przez Rezerwat Natoliński - jest niewiele dróg, którymi z szerokiej i szybkiej części trasy na Mokotowie można trafić na sportowy Ursynów. Dla osób, którym w poprzednich edycjach maratonu nużyła się długa, prosta droga na południu Warszawy, mamy dobrą wiadomość - w tym roku jej nie będzie. Najdalej wysuniętym na południe fragmentem trasy będą stacja metra Imielin oraz Świątynia Opatrzności Bożej, którą po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć z bliska.

Tradycyjnie meta 35. Maratonu Warszawskiego znajdować się będzie na najnowocześniejszym i bez cienia wątpliwości najbardziej prestiżowym obiekcie sportowym nie tylko w Warszawie, ale i w Polsce - Stadionie Narodowym.

Codziennie podkreślamy, że Stadion Narodowy to miejsce dla wszystkich, którzy chcą atrakcyjnie spędzić czas. 29 września będzie świętem wszystkich entuzjastów biegania, których liczba regularnie rośnie operatora Stadionu Narodowego. Bardzo cieszymy się, że Fundacja "Maraton Warszawski" w ramach naszej współpracy zdecydowała, że finał tak renomowanej imprezy jak Maraton Warszawski odbędzie się właśnie na Stadionie Narodowym - mówi Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. Komunikacji spółki PL.2012+.

Ale trasa 35. Maratonu Warszawskiego jest atrakcyjna nie tylko ze względu na mijane po drodze najpiękniejsze miejsca w stolicy. To również idealny bieg, by walczyć o rekordy życiowe. Trasa jest płaska, szybka, widowiskowa, a doping zgromadzonych na niej kibiców z pewnością doda skrzydeł, kiedy nogi będą odmawiać posłuszeństwa.

Tegoroczna trasa łączy w sobie uroki starej Warszawy, zachwyca mijanymi po drodze zabytkami, urzeka nowoczesnością Wilanowa i kibicującego jak żadna inna dzielnica Ursynowa. Co warte podkreślenia, nawiązuje również do historii biegu - po raz pierwszy maratończycy pobiegną ulicą Tomasza Hopfera. Zwieńczeniem Maratonu Warszawskiego będzie meta na Stadionie Narodowym. Każdy ma szansę zostać jego sportowym bohaterem. A Ty, gdzie będziesz 29 września?

***

Fundacja "Maraton Warszawski" została założona w 2002 roku. Jej główną misją jest popularyzacja biegania
w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i biegaczy-amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych „Puchar Maratonu Warszawskiego”.

Kontakt dla mediów:
Fundacja „Maraton Warszawski”
Magda Skrocka
+48 510 281 438

Partner of Promotion

Krzysztof Brodowski

Account Executive

+48 22 858 74 58 wew. 36